Polskie Radio
Section05

KULTURA

Szczecin Classic - festiwal o konstrukcji przypominającej drzewo

- Jak poruszałam się po różnych przestrzeniach tego festiwalu, to myślałam o koncepcji drzewa, gdzie najważniejszym pniem są koncerty, ale cała impreza ciągle rozrasta się w różnych kierunkach. Wypuszcza kolejne gałęzie, ale również świeżutkie, zieloniutkie listeczki - mówiła w "Poranku Dwójki" po powrocie ze Szczecin Classic nasza dziennikarka muzyczna Ewa Szczecińska.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska Jakub Jamrozek Adam Bałdych Dwójka MUZYKA muzyka klasyczna Szczecin Classic Emilia Goch Salvador

Magdalena Sobczak-Kotnarowska o instrumentach klasycznych i współczesnych brzmieniach

Od instrumentów najbardziej klasycznych dla polskiej muzyki tradycyjnej, jak bęben obręczowy, fidel płocka, suka biłgorajska, przez śpiew, po rytmy absolutnie współczesne - łączące elektronikę z groove'ami inspirowanymi tradycjami z całego świata. Gościem Dwójki była Magdalena Sobczak-Kotnarowska, etnomuzykolożka, śpiewaczka, instrumentalistka. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Sobczak Aleksandra Tykarska Dwójka Kapela Ze Wsi Warszawa folk

XIX Konkurs Chopinowski – zakończyły się przesłuchania eliminacyjne

Zakończyły się przesłuchania do XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Od 23 kwietnia do 4 maja ponad 160 pianistów z 28 krajów prezentowało się przed warszawską publicznością. Jury eliminacji wybierze około 80 najlepszych pianistów, którzy wezmą udział w październikowych zmaganiach.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Konkurs Chopinowski 2025 XIX Konkurs Chopinowski XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina Fryderyk Chopin Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dwójka

Pożądają ich najlepsi reżyserzy nie tylko w Hollywood: polscy operatorzy podbijają filmowy świat  

"Surfer", australijski thriller z udziałem Nicolasa Cage’a, trafi na nasze ekrany w długi majowy weekend. Na festiwalu w Cannes będzie miał światową premierę film Keia Ishikawy "Pejzaż w kolorze sepii". Co je łączy? Polscy autorzy zdjęć.
Zobacz więcej na temat:  FILM zdjęcia operator Radosław Ładczuk Piotr Niemyjski janusz kamiński Andrzej Bartkowiak Dariusz Wolski Sławomir Idziak Piotr Sobociński witold Sobociński Łukasz Żal andrzej sekuła Michał Sobociński Trójka

Międzynarodowy Dzień Jazzu. Szef Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego: to potrzebne święto

- Myślę, że UNESCO podejmując decyzję o powołaniu takiego święta, wykorzystało muzykę jazzową i jej historię do zwrócenia uwagi na różne inne aspekty. Jazz był zawsze muzyką buntu. Muzyką, która zwracała uwagę na nierówności społeczne. Jej korzenie sięgają przecież czasów niewolników na plantacjach bawełny na południu USA - mówił w Dwójce z okazji Światowego Dnia Jazzu Piotr Majewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Majewski Dwójka Jakub Kukla Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Światowy Dzień Jazzu MUZYKA

Andrzej Strumiłło w podróży - archiwalne opowieści artysty

- Tęskniłem do takiej Londonowskiej, męskiej przygody. Myślałem, że wsiądę sobie do łódki na rzece Ob albo Irtysz i spłynę od źródeł aż do Oceanu Lodowatego, po drodze łowiąc ryby, mieszkając w jakimś szałasie skleconym na brzegu - mówił w Dwójce w 2017 roku prof. Andrzej Strumiłło. W tym roku minęła 5. rocznica śmierci malarza, grafika, rzeźbiarza, fotografa, poety, pisarza, scenografa, a także profesora ASP w Krakowie i byłego kierownika pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie malarstwo Aleksandra Łapkiewicz Dwójka Andrzej Strumiłło

Carlos Marrodan Casas - słuch absolutny do literatury

"Zastanawiałem się nad tytułowym hasłem festiwalu i uznałem, że w literaturze - w tłumaczeniu jej - odnalazłem siebie" - mówił Carlos Marrodan Casas odbierając 25 kwietnia Nagrodę Translatorską imienia Tadeusza Boya-Żeleńskiego, przyznaną mu za całokształt twórczości przekładowej. Wyróżnienie zostało wręczone podczas Gdańskich Spotkań Literackich "Odnalezione w tłumaczeniu". 
Zobacz więcej na temat:  Carlos Marrodan Casas tłumacz Dorota Gacek Dwójka literatura Mario Vargas Llosa

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz na Wawelu. "To nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów"

- Zamek Królewski na Wawelu stał się miejscem, w którym sztuka współczesna rozgościła się na dobre. Dla nas jest to mocne nawiązanie do tradycji dynastii Jagiellonów. Zarówno Zygmunt Stary, jak i Zygmunt August zapraszali współczesnych sobie artystów: tkaczy, malarzy, architektów, projektantów, muzyków - mówiła dr Bogumiła Wiśniewska, kuratorka wystawy "Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w Ogrodach Królewskich".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Abakanowicz Małgorzata Nieciecka- Mac Dwójka SZTUKA Wawel Zamek Królewski wystawa rzeźba