Polskie Radio
Section05
Piotr Słowiński

Domy przysłupowe – dziedzictwo transgranicza woła o ocalenie

Schirgiswalde w Niemczech, Vysoka Lipa w Czechach, Bogatynia w Polsce – te trzy miasta w sąsiadujących ze sobą krajach łączy wspólne dziedzictwo architektoniczne w postaci domów przysłupowych. Wiele z tych znajdujących się po polskiej stronie niestety jest w fatalnym stanie. O ocalenie ich od zapomnienia walczą mieszkańcy województwa dolnośląskiego i miłośnicy regionu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka dom dolnośląskie Dolny Śląsk Turów zabytki Czechy Niemcy

Gigant streamingowy sięga po powieść polskiej pisarki

Debiutancka powieść "Dzisiaj śpisz ze mną" Anny Szczypczyńskiej już niedługo trafi na ekrany za sprawą znanej platformy streamingowej. - To jest fajne, kiedy możemy opowiedzieć uniwersalną historię i przy okazji sprzedać trochę czegoś unikatowego, co jakby jest związane z naszym krajem, mentalnością i realiami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Szczypczyńska.
Zobacz więcej na temat:  serial FILM premiera netflix Roman Czejarek

Wystartowały ferie zimowe. "Ludzie są spragnieni śnieżnego wypoczynku"

Kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie - to województwa, które jako pierwsze rozpoczęły ferie zimowe. Dzieci i młodzież spędzają czas wolny od nauki m.in. w Sudetach. - Ludzie czekają na te ferie jakby od dwóch lat. Widzimy to - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Cebula, właściciel jednej ze stacji narciarskich.
Zobacz więcej na temat:  rękodzieło Katarzyna Gójska Karolina Rożej zima Ferie zimowe narty

Czas próby. COVID-19, lockdown i ich wpływ na nasze relacje

Jak zmieniło się nasze życie od początku pandemii COVID-19, wszyscy wiemy – jest w nim więcej spotkań w internecie i więcej pracy zdalnej. Jak pandemia i lockdown wpłynęły na nasze relacje w pracy i w rodzinie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedziała socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Justyna Pokojska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan STYL ŻYCIA rodzina przyjaźń pandemia COVID-19 lockdown praca zdalna praca

Narciarstwo czy kręgle? Pomysły na sportowe święta

Większość z nas, gdy myśli o świętach i wspólnym spędzaniu czasu z rodziną, wyobraża sobie wspólne siedzenie przy stole i zajadanie świątecznych potraw. Warto jednak zrobić sobie przerwę od leniuchowania i wybrać choć jedną ze sportowych aktywności, której można oddać się razem z bliskimi. Trójka proponuje kilka pomysłów do wyboru – narciarstwo biegowe, kręgle, łyżwiarstwo i spacer na orientację.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan Krzysztof Łoniewski STYL ŻYCIA aktywność fizyczna rodzina narciarstwo biegowe Boże Narodzenie

Śladami polskich kalwarii. "Miały pomóc w duchowym przeżyciu"

Kalwarie, których nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "calvaria" (czaszka), to zespoły kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej według Drogi Krzyżowej. Miejsca te zakładane są na wzgórzach, by przypominać swoim wyglądem Jerozolimę. W Polsce istnieje kilkadziesiąt kalwarii. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy niektóre z nich.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Sława Bieńczycka Kalwaria Zebrzydowska Kościół wiara