Polskie Radio
Section05
MSZ

"To nie tylko nieodpowiedzialność, ale także przestępstwo". Wiceszef MSZ skieruje do prokuratury wniosek dot. "GW"

- Tekst "Gazety Wyborczej" autorstwa Bartosza Kramka to nie tylko nieodpowiedzialność, przejaw wsparcia dla działań Łukaszenki, ale także przestępstwo; jeszcze w środę złożę zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie - poinformował na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna Białoruś granica obcokrajowcy imigranci w Europie imigracja Gazeta Wyborcza służby i bezpieczeństwo Komisja Europejska MSZ Paweł Jabłoński

Operacja "Śluza". Łukaszenka, KGB i OSAM chcą destabilizować UE, wykorzystując migrantów

- Dopóki granice Białorusi z Polską i Łotwą pozostają nieszczelne, można spodziewać się, że operacja "Śluza" będzie kontynuowana. A patrząc na to, co się dzieje w tej chwili w Polsce, nie można wykluczać, że kolejny atak będzie wymierzony właśnie w Warszawę - pisze w artykule na swojej stronie internetowej Tadeusz Giczan, ekspert think tanku CEPA, związany także z UCL School of Slavonic and East European Studies (SSEES), dziennikarz białoruski, były redaktor kanału NEXTA. Ekspert wyjaśnia, na czym polega operacja reżimu przeciwko Polsce, Litwie i innym państwom UE, oraz tłumaczy, że organizuje ją sam Aleksander Łukaszenka za pośrednictwem m.in. KGB, specnazu pograniczników OSAM oraz wojska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie służby specjalne uchodźcy MSZ służby i bezpieczeństwo Białoruś

Przydacz o sytuacji na granicy: powinniśmy być zjednoczeni jako państwo i społeczeństwo

- Nielegalna migracja może być elementem białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych "Zapad'-2021" i tym bardziej powinniśmy być zjednoczeni jako państwo i społeczeństwo - mówił w środę wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Podkreślił, że to nie miejsce na "happeningi polityków opozycji na granicy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie służby specjalne uchodźcy MSZ Marcin Przydacz służby i bezpieczeństwo

Wiceszef MSZ: w niedługim czasie ruszą prace nad budową płotu na polsko-białoruskiej granicy

- Działania mające na celu uszczelnienie granicy polsko-białoruskiej zaczęły się już kilka tygodni temu. Zapadła decyzja, aby postawić drugą część płotu. Trwa projektowanie, prace na miejscu zaczną się w krótkim czasie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Aleksander Łukaszenka Białoruś Mińsk granica migracja Marcin Przydacz służby i bezpieczeństwo MSZ

Wiceszef MSZ: nie zostawiamy sojuszników w potrzebie

- Realizujemy to, o czym mówiliśmy od początku - nie zostawiamy naszych sojuszników w potrzebie - mówił wiceszef Paweł Jabłoński w TVP Info. Paweł Jabłoński skomentował także aktualną sytuację na granicy z Białorusią. -Powtarzanie kłamstw jest realizacją tego, co zaplanował Łukaszenka - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Jabłoński MSZ polityka Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Bliski Wschód Białoruś Aleksander Łukaszenka talibowie pomoc NATO wojsko Mateusz Morawiecki

Rocznica próby otrucia Nawalnego. Polskie MSZ apeluje do Rosji o przeprowadzenie rzetelnego śledztwa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w pierwszą rocznicę próby otrucia Aleksieja Nawalnego środkiem chemicznym z grupy "Nowiczok", po raz kolejny potępiło próbę zamachu na życie najbardziej prominentnego lidera rosyjskiej opozycji. MSZ ponawia głębokie zaniepokojenie użyciem broni chemicznej podczas próby zabójstwa opozycjonisty. "Stanowi to rażące naruszenie Konwencji o zakazie broni chemicznej" - czytamy w komunikacie resortu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Aleksiej Nawalny społeczeństwo Rosja przemoc broń chemiczna sankcje broń polityka opozycja

Polscy politycy na granicy z Białorusią. Wiceszef MSWiA: to realizacja scenariusza Łukaszenki

- Każda promująca własną osobę wizyta polityka przy granicy realizuje scenariusz napisany przez Alaksandra Łukaszenkę - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Przez działania niektórych polityków, w jego ocenie, strona białoruska dłużej będzie przetrzymywała ludzi przy granicy z Polską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś polityka służby i bezpieczeństwo Maciej Wąsik MSZ