Polskie Radio
Section05

MSZ

Atak na polski konsulat. Sikorski zwrócił się do Straży Granicznej

Polski konsulat w Brukseli został zdewastowany - budynek oblano czerwoną farbą, wypisano obraźliwe hasła, a przed wejściem rozrzucono psie odchody. "Komuś nie podoba się dokończony mur na granicy polsko-białoruskiej. To znaczy, że nasza polityka migracyjna jest skuteczna" - skomentował incydent szef MSZ Radosław Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Sikorski polityka Bruksela Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Skandaliczny wpis Jad Waszem. Sikorski reaguje

Niedzielny wpis Jad Waszem na platformie X.com wywołał gorącą dyskusję wśród polityków i przedstawicieli rządu. Żydowski instytut stwierdził m.in., że "Polska była pierwszym krajem, w którym Żydzi zostali zmuszeni do noszenia charakterystycznego znaku, aby odizolować ich od okolicznej ludności". Minister Radosław Sikorski zwrócił uwagę, że nie wspomniano o niemieckiej okupacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Żydzi Yad Vashem Izrael Radosław Sikorski Marek Magierowski polityka

Polskie akcenty podczas Festiwalu Wien Modern 2025

Między 30 października, a 30 listopada 2025 roku Wiedeń ponownie stał się centrum światowej muzyki współczesnej. Odbywający się już po raz 38. festiwal Wien Modern – tym razem pod hasłem „The Great Learning”, odwołującym się do twórczości Corneliusa Cardewa – pokazał różnorodne oblicza sztuki. Publiczność mogła obcować z nową muzyką, performansami, instalacjami wideo i spektaklami eksperymentalnymi, które wspólnie tworzyły sugestywną panoramę współczesnych poszukiwań twórczych.
Zobacz więcej na temat:  opera Instytut Polski Wiedeń muzyka klasyczna Polacy za granicą dyplomacja