Polskie Radio
Section05

Mariusz Cieślik

Wydarzenie Historyczne Roku - ostatnie dni głosowania internautów

Najlepsze historyczne wydarzenie, wystawę i działalność edukacyjną minionego roku mogą wybrać internauci w konkursie Muzeum Historii Polski. To już siedemnasta edycja plebiscytu. Głosy można oddawać tylko do końca lipca! 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Wydarzenie Historyczne Roku Muzeum Historii Polski historia Polski Jolanta Choińska-Mika Wojciech Duch Marek Mutor Rafał Rogulski Gabriela Sierocińska-Dec Ośrodek Pamięć i Przyszłość Poznańskie Centrum Dziedzictwa Muzeum Wojska Polskiego Stowarzyszenie Dzieje Muzeum Warszawy Muzeum Zamkowe w Malborku Zamek Królewski Muzeum Historyczne w Lubinie Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Emigracji w Gdyni Muzeum Powstań Śląskich Muzeum Miasta Łodzi Muzeum Ziemi Miechowskiej Uniwersytet Śląski w Katowicach Maciej Zychowicz Ryszard Kajzer

"Księżniczka Sprawy Bożej". Słuchowisko Jarosława Marka Rymkiewicza w adaptacji i reżyserii Mariusza Cieślika

W centrum tej opowieści znajduje się Ksawera Deybel. Młoda kobieta nazywana, ze względu na swój mistyczny dar, Księżniczką Izraelską. Jest tu ona jednak nie podmiotem, lecz przedmiotem rozgrywki. To dwaj mężczyźni pełniący ważne role w Kole Sprawy Bożej toczą bój o duszę i ciało Ksawery. Jednym z nich jest zapomniany dziś Seweryn Pilchowski, drugim Adam Mickiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko TEATR Jarosław Marek Rymkiewicz Paulina Gałązka Andrzej Mastalerz Mariusz Bonaszewski Wiesław Komasa Sławomir Orzechowski

Festiwal Rymkiewiczowski - pierwsza edycja pełna odniesień do romantyzmu

- Pomysł festiwalu raczej polega nie na ukazaniu twórczości, lecz motywów Rymkiewiczowskich. Ta pierwsza edycja odnosi się do niedawnego Roku Romantyzmu i kilku okrągłych rocznic Mickiewiczowskich. "Dziady, upiory, przodkowie" to nasze hasło przewodnie - mówił w Dwójce Mariusz Cieślik, kurator Festiwalu Rymkiewiczowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz Roch Siciński Dwójka KULTURA

Słuchowisko "Siedemnasty albo traktat o nieistnieniu poszczególnym" [POSŁUCHAJ]

18 września 1939 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz na wieść o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej popełnił samobójstwo. Pisarz, malarz i filozof był świadkiem rewolucji i uważał, że to właśnie bolszewicy zniszczą cywilizację Zachodu. Co byłoby, gdyby 17 września, uciekając przed wojskami niemieckimi na Kresy, spotkał się ze swoim przyjacielem Bruno Schulzem, jak zastanawia się w swojej sztuce Mariusz Cieślik? 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko jarosław gajewski

100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – audycja specjalna

Jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury XX wieku, publicysta i ojciec polskiego jazzu. To on wymyślił nazwę festiwalu Jazz Jamboree i przez wiele lat otwierał każdą jego edycję. Ikona Warszawy lat 50. Człowiek mający w sobie dużo wolności, którą zawsze udawało mu się ocalić. Sejm ogłosił rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda, a 16 maja obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp KULTURA Leopold Tyrmand literatura Jazz KSIĄŻKA

"Bezkrólewie" W. Tomczyka – gombrowiczowska opowieść z katastrofą smoleńską w tle

"Bezkrólewie" to metaforyczna, nawiązująca do twórczości Witolda Gombrowicza, opowieść o współczesnym świecie z widocznym kontekstem katastrofy smoleńskiej. Sztuka autorstwa Wojciecha Tomczyka wyreżyserowana przez Jerzego Machowskiego, będzie miała swoją premierę 27 kwietnia w "Teatrze Telewizji" Programu 1 Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Teatr Telewizji Redbad Klijnstra Smoleńsk 2020 FILM Wojciech Tomczyk