Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Ekspert: Unia Europejska robi co może, aby opanować epidemię

- Na dzisiaj można powiedzieć, że Unia Europejska robi co może. Ona ma jeden podstawowy problem, że z jednej strony ma imperatyw dyktowany przez potrzeby ochrony zdrowia publicznego, z drugiej strony mając na uwadze wiszące widmo recesji to może być tak, że jedna pandemia się skończy, a potem zacznie zupełnie inny problem gospodarczy - mówi w "Więcej Świata" prof. Aleksander Gubrynowicz z UW. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata koronawirus papież Franciszek USA Donald Trump Unia Europejska Paweł Lekki

Ekspert: organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą państwa

- Wniosek Komisji Europejskiej jest sformułowany głównie w oparciu o informacje, które docierają do KE z jednej strony, tj. ze strony opozycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Jaką decyzję w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce podejmie unijny Trybunał Sprawiedliwości?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska Genowefa Grabowska ŚWIAT

Prof. Daniel Boćkowski: Turcja musiała pójść na bardzo duże ustępstwa

W syryjskiej prowincji Idlib obowiązuje od północy (godz. 23 w czwartek czasu polskiego) zawieszenie broni, uzgodnione wcześniej w Moskwie przez prezydentów Rosji i Turcji, Władimira Putina i i Recepa Tayyipa Erdogana. Na czwartkowej konferencji prasowej po sześciogodzinnych rozmowach prezydent Rosji wyraził nadzieję, że poczynione ustalenia pomogą zakończyć działania zbrojne w prowincji Idlib.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Rosja Władimir Putin koronawirus Unia Europejska uchodźcy Jacek Czaputowicz

56. Monachijska Konferencji Bezpieczeństwa. Andrzej Talaga: ład międzynarodowy topnieje

- Po II wojnie światowej powstał ład międzynarodowy oparty na sile i przywództwie USA. Funkcjonował sprawnie, wiadomo było jaki jest system wartości i punkt odniesienia. Obecnie system ten gwałtownie topnieje - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. W Monachium rozpoczęła się 56. Konferencja Bezpieczeństwa 
Zobacz więcej na temat:  Monachium bezpieczeństwo USA ŚWIAT

Dr Krzysztof Winkler: są obawy, że Brytyjczycy staną się dla UE konkurencją

- Zdaje się, że nad głowami europarlamentarzystów krąży widmo bardzo konkurencyjnej Wielkiej Brytanii, która po prostu mogłaby stać się potężnym zagrożeniem dla gospodarki unijnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Unia Europejska i Wielka Brytania dojdą do porozumienia w sprawie umowy handlowej?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Europa Unia Europejska Brexit Wielka Brytania

"Świata pogląd". Skomplikowane negocjacje o budżecie UE na lata 2021-2027

Unia Europejska stoi przed trudnym zadaniem wynegocjowania nowego budżetu na lata 2021-2027. Jest to o tyle trudniejsze, że sojusz opuszcza jedna z największych gospodarek, czyli Wielka Brytania, a równocześnie UE ma ambitne plany dotyczące polityki klimatycznej. - Szef Rady Europejskiej przyjął ambitny plan, żeby 20 lutego osiągnąć porozumienie w RE na temat długoletnich ram finansowych - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert Aleksander Szpor z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027

Ekspert o orędziu Donalda Trumpa: był to spektakl polityczny

W dorocznym orędziu o stanie państwa prezydent Donald Trump oświadczył, że sytuacja Stanów Zjednoczonych nigdy nie była tak dobra jak obecnie. - Był to spektakl polityczny stworzony po to, by utwierdzić wyborców prezydenta w przekonaniu, że trzeba zdobyć kilka procent dodatkowych głosów, bo ta rozgrywka wyborcza wciąż jest niewiadoma - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara z UJ. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Izrael Palestyna USA Donald Trump Więcej świata ONZ