Polskie Radio
Section05

Niemcy

Ambasador Izraela: od początku urzędowania w Berlinie mierzyłem się z antysemityzmem w lewicowym wydaniu

- Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny – pisze w gościnnym artykule na łamach dziennika "Die Welt" Ron Prosor, ambasador Izraela w Niemczech. FN/ Ambasador Izraela: od początku urzędowania w Berlinie mierzyłem się z antysemityzmem w lewicowym wydaniu
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa społeczeństwo Żydzi antysemityzm nazizm policja

Eksperci: Rosja chce wymusić wyprzedzające ustępstwa, wykorzystuje chęć Zachodu do negocjacji

- Rosja próbuje wykorzystać chęć krajów zachodnich, by doszło do negocjacji w wojnie z Ukrainą i dąży do sytuacji, w której Zachód pójdzie na ustępstwa w celu zachęcenia Moskwy do rozmów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie szpieg GRU szpiegostwo Holandia Bułgaria Węgry Europa

"Na Zachodzie żyje tysiące szpiegów Rosji". Szereg zatrzymań w wielu krajach po inwazji na Ukrainę

- Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w Europie zatrzymano szereg szpiegów pracujących dla Moskwy. Tygodnik "Der Spiegel" szacuje, że na Zachodzie żyją dziesiątki tysięcy osób, pracujących dla rosyjskich służb wywiadowczych FSB, SWR czy wojskowego GRU.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja serwis wschodni wojna na Ukrainie szpieg GRU szpiegostwo Holandia Bułgaria Węgry Europa

PR24 Szef Archiwum Akt Nowych: sprzedawanie ukradzionych zbiorów nie mieści się w kanonie wartości europejskich

- Dla każdego Europejczyka jest to sytuacja dość klarowna. W ramach prawa, w którym wszyscy się poruszamy, sprzedawanie zbiorów, które nie należą do osoby, która je sprzedaje, a co więcej, zostały one wykradzione w czasie wojny, jest czymś, co nie powinno się mieścić w wartościach europejskich - podkreślił w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo POLSKA SZTUKA

"Nasza presja okazała się skuteczna". Wiceminister Sellin komentuje decyzję Niemców ws. obrazu Kandinskiego

- Prawdopodobnie dom aukcyjny Grisebach wskutek naszej presji, bardzo silnie się obniżył w ciągu doby, jako wiarygodna instytucja. (...) Zreflektował się - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Selllin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Polskie Radio 24 SZTUKA malarstwo POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin

TYLKO U NAS Sprzedany w Berlinie obraz Kandinskiego. Historyk sztuki: brak profesjonalizmu albo działanie w złej wierze

Sprzedaż akwareli Kandinskiego na licytacji w Berlinie, wcześniej skradzionej z Polski, to "albo nieprofesjonalizm domu aukcyjnego, albo działanie w złej wierze" - skomentował dla portalu polskieradio24.pl dr Bartłomiej Gutowski z Instytutu Historii Sztuki UKSW. Jak przyznał, sprawa, choć skandaliczna, to jednak nie jest wyjątkiem. - Jakiś czas temu też w Niemczech w Monachium były wystawione na aukcję skradzione dzieła sztuki pochodzące z Meksyku - zauważył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa SZTUKA kradzież

"Nie powinna mieć miejsca". Szef MSZ o sprzedaży przez Niemców obrazu Kandinskiego

- Sprzedaż skradzionej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie akwareli Kandinskiego w Niemczech nie powinna mieć miejsca, zważywszy na wrażliwość sąsiada, należało szukać rozwiązań okołoprawnych, by zapobiec tej niekomfortowej sytuacji dla obu stron - powiedział w piątek szef MSZ Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Mularczyk Ministerstwo Spraw Zagranicznych aukcja internetowa wydarzenia z kraju Berlin

Niemcy sprzedali skradzione w Polsce dzieło Kandinskiego. Piotr Gliński: poniosą bardzo poważne konsekwencje

- Mamy zespół wyspecjalizowanych prawników. Oficjalnie zawiadomiliśmy również Interpol. Młyny są uruchomione. Domowi aukcyjnemu Grisebach nie będzie łatwo się wymigać, mimo że prawo niemieckie mówi o przedawnieniu. Istnieje również unijna dyrektywa o skradzionych dziełach sztuki, która mówi o łamaniu wartości europejskich w takich przypadkach - mówił w Polskim Radiu 24 minister kultury Piotr Gliński, zapowiadając kroki prawne ws. sprzedania przez niemiecki dom aukcyjny skradzionej w Polsce akwareli Kandinskiego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Polskie Radio 24 SZTUKA malarstwo POLSKA

Kim jest kobieta sprzedająca skradzioną akwarelę Kandinskiego? To znana niemiecka miliarderka

W czwartek obraz Kandinskiego z kolekcji Maren Otto, skradziony w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, został sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro. Jak poinformował dziennik "Handelsblatt", kobieta była trzecią żoną przedsiębiorcy Wernera Otto, a jej fortunę Forbes oszacował na 2,5 miliarda dolarów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego SZTUKA kradzież

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak paser". Amerykańskie media o skradzionym dziele Kandinsky'ego

Polskie ministerstwo kultury poinformowało, że sprzedana na aukcji w Niemczech za niemal 390 tys. euro akwarela Wassilego Kandinsky’ego "Kompozycja" należy do Polski, skąd została skradziona w 1984 roku - napisała w czwartek agencja Associated Press. Tekst ukazał się m.in. na portalach agencji Bloomberg oraz telewizji ABC News.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa SZTUKA kradzież Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego USA media

"Sytuacja skandaliczna". Rzecznik rządu o sprzedaży skradzionej z Polski akwareli Kandinskiego

Na aukcji w Berlinie sprzedano skradzioną z Muzeum Narodowego w Warszawie akwarelę Wassilego Kandinskiego "Kompozycja". - Sytuacja skandaliczna - skomentował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił "mimo że polska dyplomacja informowała zarówno władze niemieckie, jak i władze domu aukcyjnego, że to dzieło pochodzące z kradzieży, doszło do jego sprzedaży". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego SZTUKA kradzież Piotr Müller