Polskie Radio
Section05
PRL

Kpt. Jerzy Dębicki: po 1945 r. wciąż obowiązywała nas przysięga

- Po wkroczeniu Rosjan dalej utrzymywaliśmy kontakt z podziemiem. Zbieraliśmy informacje, przekazywaliśmy naszym dawnym kontaktom z Armii Krajowej. Po rozwiązaniu AK wstąpiliśmy do konspiracji. Przysięga, którą złożyliśmy nas zobowiązywała. Polska nie została wyzwolona – mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Jerzy Dębicki, Żołnierz AK i Szarych Szeregów, Żołnierz Wyklęty represjonowany przez komunistów.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa PRL Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

– Była potrzeba stworzenia miejsca, w którym będziemy mogli prezentować postawę niepokornych, których postacie przez lata utrwalaliśmy na taśmie filmowej. Nie było na to przestrzeni na wielu festiwalach i przeglądach w Polsce. Na przełomie roku 2007 i 2008 stwierdziliśmy, że trzeba stworzyć swoje miejsce, w którym będzie można pokazać filmy o polskiej drodze do wolności – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski. O powstaniu festiwalu opowiadali w audycji "Towarzystwo Niepokornych" także jego współtwórcy, Paweł Nowacki i Jan Ruman.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci II wojna światowa PRL Gdynia Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci film polski

Agata Szydłowska: w PRL był to jedyny łącznik ze światem

- Były to czasopisma dotyczące spraw społeczno-kulturalnych, w mniejszym stopniu polityki. Ich nakłady były wielomilionowe, może oprócz "Ty i ja", które jednak było kierowane do czytelników i czytelniczek z większych miast. Musimy pamiętać, że są to czasy przed telewizją. Ludzie masowo słuchali radia i czytali prasę - mówiła w Dwójce autorka książki "Paryż domowym sposobem. O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL".
Zobacz więcej na temat:  PRL Paweł Siwek KULTURA prasa

Jan Olszewski. "Ja nie mam w obowiązku poddać się"

- Początek mojej znajomości i kontaktów z premierem Janem Olszewskim datuje się na rok 2011, gdy zaczęłam przygotowywać zbiór relacji członków i współpracowników KOR. Rozmowy były kontunuowanie w następnych latach, zaś w 2016 r. doszliśmy do wniosku, że spróbujemy utrwalić i wydać wspomnienia dotyczące całego życia premiera – mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Błażejowska autorka książki "Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki Krzysztof Masłoń Jan Olszewski Komitet Obrony Robotników PRL

Gry w otwarte karty, czyli wywiad i kontrwywiad w PRL

- W 99,9 proc. praca kontrwywiadowcza nie ma nic wspólnego z działalnością Jamesa Bonda. To zwykle zajęcie żmudne, biurokratyczne, często sterczy się w jakimś punkcie i próbuje coś wypatrzeć. Wynika to też z faktu, że kontrwywiad jest ubogim krewnym wywiadu. Najlepsi kontrwywiadowcy szli do wywiadu, gdzie można było więcej zarobić i zwykle związane było z wyjazdem na Zachód. Dreptenie za zagranicznymi dyplomatami w PRL było żmudne i nudne - mówił w Polskim Radiu 24 hiostoryk dr Patryk Pleskot.
Zobacz więcej na temat:  PRL szpieg komunizm Ryszard Kukliński historia PRL

35. rocznica powołania Federacji Młodzieży Walczącej

- Pierwszą przygodę w władzą ludową miałem 17 grudnia 1981 roku, w wieku 15 lat. Dwa tygodnie później miało miejsce drugie zatrzymanie, gdy fotografowałem stan wojenny. Natomiast średnia wieku Federacji Młodzieży Walczącej była dosyć szeroka, od młodzieży szkół podstawowych po pracujących robotników  - wspominał w Polskim Radiu 24  Jacek Górski, jeden z założycieli Federacji Młodzieży Walczącej.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm stan wojenny

P. Grzelczak: z Czerwca '56 wyszły ruchy antykomunistyczne

- Władze były rozsierdzone tym, co się wydarzyło w Poznaniu w czerwcu 1956 roku, to był pierwszy wielki zryw antykomunistyczny, który dodatkowo rozgrywał się na oczach świata - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Grzelczak, historyk z Biura Badań Historycznych. - Te protesty doprowadziły do dalszych antykomunistycznych przełomów - dodał Maciej Rosalak, historyk. 28 czerwca przypada 63. rocznica tamtych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Poznań 1956 Czerwiec 1956 Poznań PRL służba bezpieczeństwa wojsko Antoni Trzmiel

Wędrówki ludu, czyli Polaków wakacyjne wyprawy handlowe

- Turystyka zagraniczna za czasów PRL była dla Polaków wielką szansą na podreperowanie budżetów domowych. Przeciętny dochód z jednej wyprawy do Grecji czy Turcji wynosił około 100 dolarów, gdy przeciętna pensja w kraju wynosiła 10 dolarów. Takiego przebicia wielu nie mogło lekceważyć – mówił w Dwójce prof. Jan Głuchowski, autor książki "Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA PRL podróże Jakub Kukla

TYLKO U NAS Jak Jerzy Urban do Sejmu kandydował

Do Archiwum Instytutu Hoovera w Stanford w USA trafiły nie tylko dokumenty z kolekcji generała Czesława Kiszczaka. Część swojego prywatnego archiwum sprzedał Amerykanom także Jerzy Urban. Niegdyś m.in. rzecznik rządu generała Jaruzelskiego, a obecnie dzienikarz, felietonista, bohater wielu procesów sądowych, a także wideobloger. Dokumenty odnaleźli dziennikarze Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Urban PRL komunizm 1989 TYLKO U NAS

Poznański Czerwiec. Pierwszy masowy bunt w PRL

– Nie był to pierwszy protest poznańskich robotników. Już w 1955 roku dochodziło do przerw w pracy, które miały dać kierownictwu do zrozumienia, że pracownicy są niezadowoleni. Nie groziły one jeszcze jednak komunistom utratą twarzy z powodu tego, że nie panują nad sytuacją – powiedział historyk prof. Konrad Białecki. W audycji "PRL – historia prawdziwa" rozmowa o największej masakrze w Polsce po II wojnie światowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski historia PRL HISTORIA Poznań 1956 Poznań Czerwiec 1956