Polskie Radio
Section05
Przekop Mierzei Wiślanej

Modernizacja portu w Elblągu. Po rozbudowie będzie można tam przeładowywać nawet 3,5 mln ton towarów

Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu, podkreślił w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim", że przy wykorzystaniu wszystkich możliwości wiążących się z przekopem Mierzei Wiślanej w elbląskim porcie będzie można przeładowywać nawet 3,5 mln ton towarów.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej POLSKA regiony Elbląg warmińsko-mazurskie GOSPODARKA infrastruktura

Ekspert KIG: inwestycję w przekop Mierzei Wiślanej nie można rozpatrywać tylko w kategorii przyszłych zysków

Przekop Mierzei Wiślanej pobudzi gospodarczo nie tylko Elbląg, ale także gminy skupione wokół Zalewu Wiślanego, to około 400 kilometrów kwadratowych wód należących do Polski, to region wciąż nie wykorzystany przez turystów, a zwłaszcza przez żeglarzy - powiedział Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej inwestycji infrastrukturalne UE Elbląg Bałtyk

"Polska wykopała sobie drogę ku wolności". Niemiecki dziennik z uznaniem o otwarciu kanału przez Mierzeję Wiślaną

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", napisał, że poprzez otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną, po polski rząd wykonał ważny krok ku uniezależnieniu się od Rosji - relacjonuje korespondent Polskiego Radia w Berlinie Wojciech Osiński. "Polska dokopała się do wolności" - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 media

"Polska wykopała sobie wolność i niezależność od Rosji". Światowe media o kanale na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Mierzeja Wiślana

Przekop Mierzei Wiślanej. Radny PiS: Elbląg powinien wykorzystać tę szansę

- Duże porty, jak Gdańsk, mogą przyjąć statki transatlantyckie o zanurzeniu do 17 m, pozostawiony w terminalach ładunek mniejsze jednostki mogą przewozić do mniejszych portów. Elbląg może transferować część tego ładunku i kierować go dalej drogą kolejową lub samochodową - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Koralewski, wiceprezes portu w Gdyni, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 POLSKA Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony Michał Rachoń

Przekop Mierzei Wiślanej gotowy. Marek Ast: pokazujemy, że decydujemy o własnych sprawach

- To nie jest wyłącznie sukces rządów Zjednoczonej Prawicy, ale państwa polskiego, podkreślający jego suwerenność oraz etap, na którym Polska się znajduje - szybko rozwijające się państwo, które stać na takie inwestycje, zrealizowane w krótkim okresie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ast (PiS). W audycji wziął udział również Jan Łopata (Polskie Stronnictwo Ludowe). - Obawiam się, że znowu Prawo i Sprawiedliwość na sztandary weźmie walkę z samorządowcami i nie będzie np. możliwości zagospodarowania portu w Elblągu - mówił.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 POLSKA Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony Mirosław Skowron

Przekop Mierzei Wiślanej. Sławomir Neumann: nigdy nie byłem wielkim entuzjastą tej inwestycji

- Nigdy nie byłem wielkim entuzjastą tego przekopu. Do dzisiaj nim nie jestem. On już dziś jest, więc trzeba będzie go jakoś zagospodarować. Potwierdziły się wszystkie obawy, które zgłaszaliśmy przed budową - podkreślił w Polskim Radiu 24 Sławomir Neumann, poseł Platformy Obywatelskiej. Polityk argumentował m.in., że jest to inwestycja "bardzo droga w utrzymaniu". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sławomir Neumann Przekop Mierzei Wiślanej Platforma Obywatelska

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Kuźmiuk: jego uruchomienie jest zerwaniem z polityką podporządkowania się Rosji

- Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma ogromne znaczenie polityczne. Jego uruchomienie świadczy o usunięciu pewnego podporządkowania się naszego kraju wobec Rosji. Do tej pory korzystanie z wód Zalewu Wiślanego zależało tylko od politycznych decyzji Moskwy - przypomniał na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA infrastruktura Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 Elbląg Zbigniew Kuźmiuk Katarzyna Gójska

Holenderski "De Telegraaf": Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji

Największy holenderski dziennik "De Telegraaf" opisuje otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Gazeta wyjaśnia, że dzięki niemu "statki z Elbląga mogą dotrzeć do Morza Bałtyckiego, nie przekraczając wód rosyjskich". W artykule przytoczono także słowa premiera Mateusza Morawieckiego: "Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Holandia media Europa Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 Mierzeja Wiślana

Projektant kanału przez Mierzeję: kluczowa jakość i niezawodność inwestycji

- W toku rozmów z inwestorem dokonaliśmy bardzo poważnych zmian w projekcie, które wiązały się z bezpieczeństwem i niezawodnością tej przeprawy. Zmieniliśmy rodzaj mostów z podnoszonych na obrotowe oraz układ rozwiązań bram śluzy na wrota przesuwne, a nie otwierane, to ma ogromny wpływ na jakość użytkowania i niezawodność inwestycji - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. arch. Adam Nadolny, jeden z projektantów przekopu Mierzei Wiślanej.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 POLSKA Polskie Radio 24 Mierzeja Wiślana społeczeństwo regiony Błażej Prośniewski

TYLKO U NAS Kacper Płażyński: to nowe perspektywy dla regionu, przekop przyciągnie turystykę i ruch handlowy

- Warmia, Żuławy Wiślane, to jedne z najbiedniejszych regionów w Polsce – zauważył Kacper Płażyński (PiS) w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem. Dodał, że przekop przez Mierzeję Wiślaną oznacza nowe perspektywy dla regionu, a Elbląg ma szansę stać się liczącym się portem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Mierzeja Wiślana inwestycje Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

TYLKO U NAS Stanisław Karczewski: przekop, podobnie jak każda wybudowana droga, przyniesie korzyści finansowe

- Czy przekop przez mierzeję przyniesie korzyści finansowe? Oczywiście, że tak. Tak samo moglibyśmy powiedzieć o każdej wybudowanej drodze. Czy przyniesie efekt finansowy, czy się zwróci? Ona się zwróci, ale to jest bardzo trudne do wyliczenia - ocenił w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem Stanisław Karczewski, były marszałek Senatu (PiS). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Mierzeja Wiślana inwestycje Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

TYLKO U NAS Przekop Mierzei Wiślanej. Marek Gróbarczyk: celem są duże inwestycje w gospodarkę wodną

- Ta inwestycja jest bardzo ważna, w kontekście tego, co dzieje się na Wschodzie. Parę kilometrów dalej mamy bodaj najbardziej niebezpieczne państwo na świecie – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem, mówiąc o przekopie Mierzei Wiślanej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Mierzeja Wiślana inwestycje Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 Marek Gróbarczyk

TYLKO U NAS Przekop Mierzei Wiślanej. Anna Moskwa: liczymy, że Elbląg będzie wsparciem przy imporcie węgla

Jak powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wszystkie małe porty mogą być wsparciem przy imporcie węgla. - Liczymy, że Elbląg będzie wsparciem przy takim imporcie - dodała w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl Pawłem Kurkiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Mierzeja Wiślana inwestycje Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Kapitan Zbigniew Sulatycki: niemożliwe stało się możliwe

- Niemożliwe stało się możliwe - powiedział kapitan żeglugi wielkiej, przewodniczący Konwentu Morskiego Zbigniew Sulatycki podczas otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Dodał, że gospodarka morska musi być jednym z najważniejszych filarów gospodarki narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przekop Mierzei 2022 Przekop Mierzei Wiślanej regiony pomorskie Mierzeja Wiślana

Pierwsze jednostki państwowe w tym Zodiak II przeprawiły się przez śluzę i wypłynęły z portu Nowy Świat na Bałtyk

Trzy jednostki państwowe: flagowy Zodiak II należący do Urzędu Morskiego oraz Kaper 2, jednostka straży granicznej i Orkan, jednostka SAR, jako pierwsze przepłynęły przez śluzę i wypłynęły z Portu Nowy Świat na Bałtyk. Tym samym kanał stanowiący część nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk został otwarty.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana Elbląg Przekop Mierzei Wiślanej