Polskie Radio
Section05
TYLKO U NAS

Ustawa PiS niekonstytucyjna? Prof. Zaradkiewicz wyjaśnia

Część opozycji i samorządowców krytykuje pomysł PiS dotyczący ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W ich ocenie planowane przepisy są niezgodne z konstytucją. Pewności opozycji nie podziela prof. Kamil Zaradkiewicz, były dyrektor zespołu orzecznictwa i studiów Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Trybunał Konstytucyjny ordynacja wyborcza samorząd polityka Sejm

"Wiara w iluzję końca historii była największą głupotą elit"

- Europa miała bardzo słabe początki, zwłaszcza z tą nieszczęsną iluzją, że obserwujemy koniec historii, że wszystkie narody w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej podporządkują się modelowi europejskiemu. Zakładał on, że stopniowo zaczniemy rezygnować z obrony wojskowej, że zapomnimy o granicach, i że wkroczyliśmy w etap postnarodowy, postreligijny i posthistoryczny - mówił na antenie radiowej Jedynki Pascal Bruckner, francuski pisarz i eseista.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Donald Trump Stany Zjednoczone Meksyk Magdalena Skajewska Unia Europejska Europa TYLKO U NAS

TK pod lupą prokuratury? "Zobaczyliśmy inną twarz sędziów"

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że prokuratura z urzędu powinna zająć się sprawą nieprawidłowości stwierdzonych we wstępnym audycie TK. - Nie planujemy składać zawiadomienia. Działania powinny zostać podjęte przez odpowiednie instytucje kontrolujące Trybunał, np. prokuraturę - mówi portalowi PolskieRadio.pl szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Zobacz więcej na temat:  polityka TYLKO U NAS Trybunał Konstytucyjny Prawo i Sprawiedliwość prokuratura

Z miłości do sportu Zbliża się sportowe wydarzenie roku

Po raz drugi w historii Atlanta Falcons zagrają w Super Bowl. Ich rywalem - 5 lutego będzie drużyna New England Patriots. W programie "Z miłości do sportu" w PolskieRadio.pl m.in. o 51. finale ligi futbolu amerykańskiego NFL opowiadali prezes PLFA Jędrzej Stęszewski i Konrad Paszkiewicz - zawodnik Warsaw Eagles i reprezentacji Polski.
Zobacz więcej na temat:  futbol amerykański Super Bowl Z miłości do sportu TYLKO U NAS TWG2017

Rafał Wójcikowski mógł przeżyć? Jest relacja świadka

Nowe fakty w sprawie  wypadku na trasie S8, w którym zginął poseł Rafał Wójcikowski. Świadek zdarzenia, który zadzwonił do Radia Kierowców Programu I Polskiego Radia mówi, że próbował ratować posła Wójcikowskiego. Jak później stwierdził w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl, poseł jeszcze żył kiedy wyciągnął go z samochodu. Jego zdaniem ratownicy stracili najcenniejsze 4 minuty.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Wójcikowski wypadek Kukiz'15 TYLKO U NAS

Poseł Kukiz'15 o kulisach rozmów ws. apelu opozycji

Platforma Obywatelska i Nowoczesna dementują informacje w sprawie apelu opozycji o pomoc do międzynarodowych instytucji w związku z sytuacją w Polsce. Dokument został zaprezentowany, gdy rozpoczynała się okupacja Sejmu. - Ten apel jest faktem, a zaprzeczanie temu jest tylko dalszym kompromitowaniem się totalnej opozycji - mówi portalowi PolskieRadio.pl poseł Kukiz'15 Sylwester Chruszcz, który widział treść oświadczenia.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS opozycja demokratyczna Nowoczesna Platforma Obywatelska Kukiz'15 Sejm

"Decyzja dotycząca przyszłości Tuska zapadła"

- Wybór Antonio Tajaniego na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego znacznie osłabia szansę Donalda Tuska na reelekcję - powiedział portalowi PolskieRadio.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Sellin. W podobnym tonie wypowiadają się również inni politycy w Sejmie. Czy przyszłość Donalda Tuska w Brukseli jest już przesądzona?
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS polityka Donald Tusk Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska Parlament Europejski

Dziś rozstrzygnie się los Tuska? Oto możliwe scenariusze

Parlament Europejski wybiera przewodniczącego. - Teoretycznie łatwiejszą drogę powinien mieć kandydat chadeków, który już na starcie ma więcej głosów - tłumaczy portalowi PolskieRadio.pl dr hab. Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wybór kandydata Europejskiej Partii Ludowej mógłby doprowadzić do przetasowań w unijnych instytucjach. Takie rozstrzygnięcie to też zła wiadomość dla Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS polityka Donald Tusk Parlament Europejski