Polskie Radio
Section05
Teatr Wielki - Opera Narodowa

Moniuszko na nasze czasy. Wystawa w Operze Narodowej

Parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W całej Polsce trwają obochody mające na celu uhonorowanie dorobku tego wybitnego polskiego kompozytora i patrioty. Jak to robić? Na co należy szczególnie zwrócić uwagę? Gościem Polskiego Radia 24 był Marcin Fedisz, kierownik literacki Opery Narodowej, kurator wystawy "Viva Moniuszko!"
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zamek Królewski malarstwo wystawa Stanisław Moniuszko opera Teatr Wielki - Opera Narodowa

"Radiowy Kurier Fryderyka" z Magistrem Sprężynką

Za nami kolejne z cyklu spotkanie edukacyjne dla dzieci, zorganizowane przez Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Celem „Radiowego Kuriera Fryderyka” jest promocja wśród najmłodszych słuchaczy wiedzy na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina z czasów jego wczesnej młodości, edukacja poprzez zabawę oraz odkrywanie przed dziećmi tajemnic pracy dziennikarza radiowego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opera Teatr Wielki - Opera Narodowa KULTURA

Kolejna odsłona "Radiowego Kuriera Fryderyka"

W sobotę 26 stycznia odbędzie się piąte spotkanie edukacyjne dla dzieci, zorganizowane przez Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Celem "Radiowego Kuriera Fryderyka" jest promocja wśród najmłodszych słuchaczy wiedzy na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina z czasów jego wczesnej młodości, edukacja poprzez zabawę oraz odkrywanie przed dziećmi tajemnic pracy dziennikarza radiowego. Początek wydarzenia o godzinie 12.00.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opera Teatr Wielki - Opera Narodowa KULTURA chopin

Wystawa "Viva Moniuszko!"

W tym roku, 5 maja, minie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - kompozytora, dyrygenta, autora ok. 270 pieśni, operetek, baletów i oper, m.in. najsłynniejszej polskiej opery "Halka". W związku z tą rocznicą parlament ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. O wystawie "Viva Moniuszko!" w Teatrze Wielkim mówili w Polskim Radiu 24 Prof. Marcin Gmys, autor scenariusza oraz Marcin Fedisz, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Stanisław Moniuszko muzyka klasyczna Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa

Artur Ruciński o śpiewaniu, rodzinie i sylwestrowym koncercie

- Powiedziałem sobie, że nie będę przyjmował wszystkich propozycji, ponieważ chcę być również z moją rodziną. Bez niej nie czerpałbym szczęścia z moich zawodowych sukcesów - podkreślał znakomity śpiewak. Artur Ruciński będzie jedną z gwiazd koncertu sylwestrowego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, transmitowanego w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa śpiew Stanisław Moniuszko Artur Ruciński Paweł Siwek KULTURA MUZYKA

Kolejna odsłona "Radiowego Kuriera Fryderyka"

W sobotę 15 grudnia miało miejsce czwarte spotkanie edukacyjne dla dzieci, zorganizowane przez Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Celem "Radiowego Kuriera Fryderyka" jest promocja wśród najmłodszych słuchaczy wiedzy na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina z czasów jego wczesnej młodości oraz odkrywanie przed dziećmi tajemnic pracy dziennikarza radiowego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci opera Teatr Wielki - Opera Narodowa KULTURA chopin

85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Koncert w Teatrze Wielkim

- Krzysztof Penderecki niewątpliwie jest najwybitniejszym polskim kompozytorem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Adam Rozlach z Radia Chopin. W piątek wieczorem o godzinie 20.00 rozpocznie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie koncert z okazji 85. urodzin mistrza. Będzie to również inauguracja pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".  
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Teatr Wielki - Opera Narodowa MUZYKA muzyka klasyczna Krzysztof Penderecki