Polskie Radio
Section05

Trójka

Reparacje wojenne dla Polski. Tomasz Trela: zbrodnie II wojny światowej nie zostały finansowo rozliczone

- Dlaczego nie możemy raz stanąć ponad podziałami i zacząć rozmawiać o tym na serio? Mam wrażenie, że ci, którzy to zaproponowali, nie chcą na serio o tym rozmawiać - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Trela z Lewicy. Odniósł się tym samym do starań rządu o reparacje wojenne od Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne pieniądze Niemcy zbrodnie wojenne II wojna światowa Tomasz Trela Bartłomiej Graczak POLSKA polityka Bez Przedawnienia

Sytuacja na rynku energii. Waldemar Buda: nie wyobrażam sobie, żeby KE nie ograniczyła ETS

– Najważniejsze są działania po stronie KE. Ona ma instrumenty - cały rynek energii jest systemem europejskim - które trochę pod wpływem presji zapowiada, ale nie widzimy jeszcze konkretów – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Podkreślił, że nie mamy do czynienia z obawą o brak energii, lecz raczej o jej ceny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Buda energia elektryczna energetyka Beata Michniewicz

Reparacje wojenne. Jak o nich rozmawiać?

– Jeśli będziemy inteligentnie, uporczywie komunikowali podstawowe informacje, to mamy szansę przywrócić właściwe proporcje i uzyskać właściwe zrozumienie tego, co wydarzyło się na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką – mówi prof. Andrzej Zybertowicz w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne zbrodnie wojenne odszkodowanie Holokaust raport Magdalena Drohomirecka Bez Przedawnienia

Romantyzm. Czy to tylko bunt przeciwko oświeceniu?

– Romantyzm jako pierwszy zainteresował się tym, czego nie można zbadać, opisać i zmierzyć. Był pewnego rodzaju buntem przeciw wartościom oświeceniowym. Nie porzucał jednak całkowicie oświeceniowego dziedzictwa, mocno czerpał z poprzednich epok. Zauważał, że jest coś więcej poza tym, czego możemy dotknąć, co możemy zobaczyć, zapisać – mówi Robert Kowalski, autor strony Paryskie Salony Romantyków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska romantyzm Katarzyna Cygler Narodowe Czytanie Rok Romantyzmu Polskiego Narcyza Żmichowska