Polskie Radio
Section05
UPA

Józefa Bryg o rzezi wołyńskiej: każdego dnia słyszało się o zarąbaniu kogoś, okaleczeniu, zabiciu czy spaleniu

- Każdego dnia słyszało się o zarąbaniu kogoś, okaleczeniu, zabiciu, spaleniu itd. U sąsiadów, którzy obchodzili imieniny urządzili straszną rzeź. Wyrżnęli wszystkich siekierami. To było coś okropnego, jako dziecko słuchałam o tym - powiedziała w Polskim Radiu 24 Józefa Bryg, ocalała z rzezi wołyńskiej. Gościem audycji był także Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń zbrodnie wojenne zabójstwo II wojna światowa UPA ludobójstwo Ukraina HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

Msza święta w Hucie Stepańskiej rozpoczęła na Ukrainie obchody 78. rocznicy zbrodni wołyńskiej

W Hucie Stepańskiej na Ukrainie oddano hołd Polakom pomordowanym w czasie zbrodni wołyńskiej. Zapalono znicze i modlono się w ich intencji. Mszę świętą w ich intencji odprawił biskup łucki Witalij Skomarowski. Msza rozpoczęła dwudniowe obchody 78. rocznicy ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Ukraińską Powstańczą Armię. W Hucie Stepańskiej w lipcu 1943 roku w wyniku ataków UPA zginęło około sześciuset Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Ukraina II wojna światowa historia Polski ZSRR UPA

Tarnopol nazwał stadion imieniem banderowca, który kolaborował z nazistami. Protestuje Polska i Izrael

Centrum Szymona Wiesenthala protestuje przeciw nazwaniu stadionu w Tarnopolu imieniem jednego z przywódców ukraińskich nacjonalistów. Organizacja wysłała w tej sprawie list do FIFA. Uznała w nim za haniebną decyzję samorządowców o nazwaniu obiektu sportowego imieniem kolaborującego z nazistami Romana Szuchewycza.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szymon Wiesenthal Europa Ukraina fifa nacjonalizm UPA

Tarnopol uczcił pamięć dowódcy UPA. Jest reakcja prezydenta Tarnowa

Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, miasta partnerskiego Tarnopola na Ukrainie, zapowiedział, że po konsultacji z IPN zdecyduje o reakcji na decyzję tamtejszych deputowanych o nadaniu miejskiemu stadionowi im. dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza.
Zobacz więcej na temat:  Tarnów UPA Wołyń historia Polski pamięć polityka historyczna dyplomacja małopolskie Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie POLSKA

"Uwłacza pamięci ofiar OUN-UPA". IPN protestuje przeciw decyzji władz Tarnopola

Ukraińska gloryfikacja Romana Szuchewycza uwłacza pamięci polskich, żydowskich i ukraińskich ofiar nacjonalistów spod znaku OUN-UPA - oświadczył IPN, odnosząc się do nazwania miejskiego stadionu w Tarnopolu na Ukrainie imieniem Romana Szuchewycza. Swój protest IPN opublikował w mediach społecznościowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina POLSKA UPA relacje polsko-ukraińskie Rzeź Wołyńska

Ukraina: obchody 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. "Niepodległa Polska nigdy nie zapomni"

Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele władz polskich, potomkowie zamordowanych Polaków wzięli udział w uroczystości 77. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. W tej wsi 28 lutego 1944 roku z rąk oddziałów ukraińskich nacjonalistów SS-Galizien oraz UPA zginęło około tysiąca osób. Modlitwie ekumenicznej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Huta Pieniacka II wojna światowa UPA

"Sterowana nienawiść, systematycznie zaplanowana zbrodnia". Piotr Dmitrowicz o rzezi wołyńskiej

- To jest bardzo ważne. Strona ukraińska od lat przekonuje, że to, co się działo, było taką spontaniczną reakcją ludności Wołynia na ten ucisk, na tę nienawiść do Polaków. Tak nie było. Ta nienawiść była sterowana, była podsycana, a cała rzeź była bardzo dobrze i systematycznie najpierw przygotowana, a później przeprowadzona - mówił w Programie 1 Polskiego Radia historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Dmitrowicz Daniel Wydrych Sygnały Dnia Polskie Radio HISTORIA historia Polski II wojna światowa Rzeź Wołyńska UPA