Polskie Radio
Section05
UPA

Rzeź wołyńska. IPN udostępni w internecie bazę ofiar ukraińskich zbrodni

Ponad 17 tys. wpisów dotyczących ofiar rzezi wołyńskiej będzie liczyła internetowa baza, którą w środę udostępni Instytut Pamięci Narodowej. Głównym celem projektu jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego ze szczególnym okrucieństwem na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945 przez ukraińskich nacjonalistów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Wołyń UPA Instytut Pamięci Narodowej

Historyk: rzeź wołyńska to spór historyczno-polityczny

Z rąk ukraińskich nacjonalistów tylko na Wołyniu zginęło, według różnych szacunków, 50-60 tysięcy ludzi (dzieci, kobiet, mężczyzn). Ale skala mordu była o wiele większa, bo na terenie Galicji Wschodnie, w obwodach lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim, a także na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu mogło zginąć jeszcze ok. 40 tysięcy Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Rzeź Wołyńska Paweł Lekki HISTORIA Ukraina UPA dezinformacja Enigma

Szef ukraińskiego MSZ: Ukraińcy czują się w Polsce jak w domu

Minister spraw zagranicznych Ukrainy podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w Kijowie powiedział, że dołoży wszelkich starań, by prace ekshumacyjne zostały wznowione po obu stronach. Pawło Klimkin odniósł się tym samym do sporu Polski i Ukrainy dotyczącego wspólnej historii i blokowania prac polskich historyków na Ukrainie. Ponadto szef ukraińskiej dyplomacji skomentował polsko - ukraińskie stosunki oraz omówił aktualną sytuację na Donbasie.
Zobacz więcej na temat:  Pawło Klimkin Europa Ukraina IPN Kijów ekshumacja UPA ŚWIAT

Rzeź wołyńska. "Stawianie równości to fałszowanie historii"

- Działania ukraińskie miały charakter czystek etnicznych. Chodziło o to, żeby usunąć Polaków, by poszli za San jak mówili banderowcy. Wychodzili oni z założenia, że najprościej będzie Lachów wymordować – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN. Druga niedziela lipca jest tradycyjną datą obchodów rocznicy tzw. Krwawej Niedzieli. W niedzielę 11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Ukraina UPA wołyń 2018

75 lat od rzezi wołyńskiej. "To nie były symetryczne walki"

11 lipca 1943 roku na Wołyniu rozpoczęła się masowa akcja wymierzona w ludność polską przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) nazwana ze względu na swój brutalny przebieg rzezią wołyńską. Rodzina kompozytora Krzesimira Dębskiego była jedną z wielu, które ucierpiały w wyniku tych wydarzeń. Artysta był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN ZSRR PRL Ukraina UPA wołyń 2018

IPN obala mit ws. pomnika UPA w Hruszowicach

Badania IPN nie potwierdziły, by pod zdemontowanym w ub. roku pomnikiem UPA w Hruszowicach były zbiorowe lub pojedyncze mogiły członków tej ukraińskiej formacji - to główna konkluzja wyników prac w tym miejscu, których szczegóły IPN przedstawił w czwartek w Warszawie. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN UPA Ukraina pomniki ekshumacja