Polskie Radio
Section05
Uniwersytet Warszawski

Pole elekcyjne jako scena polityki realnej oraz symbolicznej

W 1572 roku umarł bezpotomnie ostatni król z dynastii Jagiellonów - Zygmunt August. Rzeczpospolita musiała zmierzyć się z problemem wyboru nowego władcy. Jak zorganizowana została pierwsza wolna elekcja? Dlaczego wybrano taką właśnie formułę spotkania na przedpolach Warszawy? Jakie miało to konsekwencje dla miasta? Jakie obowiązywały reguły i przepisy porządkowe?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski Wojciech Tygielski wolna elekcja Uniwersytet Warszawski społeczeństwo szlachta

Dyrektor NAWA: rywalizujemy o naukowców. "Polska musi mieć dla nich atrakcyjne warunki"

Rywalizujemy o naukowców pomiędzy poszczególnymi krajami; jako Polska, musimy mieć dla nich atrakcyjne warunki; jeżeli tę rywalizację przegramy, to przegramy rywalizację o postęp techniczny - powiedział dr Dawid Kostecki, dyr. Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W 5. edycji programu Ulam NAWA stypendium w polskich ośrodkach otrzyma 61 osób z 24 krajów.
Zobacz więcej na temat:  badania nowoczesne technologie szkolnictwo wyższe Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Jagielloński Politechnika Warszawska Politechnika Krakowska Politechnika Wrocławska

Michał Gajzler o kradzieży cennych zbiorów z BUW: to zrobili specjaliści

Badacz pamiątek historycznych Michał Gajzler podkreślił w Polskim Radiu 24, że kradzież cennych zbiorów z bibliotek jest nowym zagrożeniem i instytucje do tej pory nie były przygotowane na tego typu przestępstwa. Jego zdaniem kluczowe jest rozpoznawanie fałszerstw w tych instytucjach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kradzież kradzieże KSIĄŻKA książki biblioteka Uniwersytet Warszawski

Doniosła na Szafarowicza, odgraża się Ziemkiewiczowi. Publicysta skomentował jej postawę

Daria Brzezicka, studentka prawa Uniwersytetu Warszawskiego, która zainicjowała petycję do władz uczelni w celu dyscyplinarnego usunięcia z niej Oskara Szafarowicza, aktywisty Forum Młodych PiS studiującego na tym samym kierunku, skarży się na hejt. Jej komentarz został odnotowany przez publicystę i pisarza Rafała Ziemkiewicza. Studentka odpowiedziała dziennikarzowi: "Będzie proces, bo chamstwo nie może pozostać bezkarne" - informuje portal wpolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  studenci Uniwersytet Warszawski Rafał Ziemkiewicz media społecznościowe POLSKA społeczeństwo

PR24 Nagana dla Szafarowicza. Tekieli: decyzja UW pokazuje, że wciąż istnieje ciągłość z PRL

- Gdy patrzę na zasadnicze dla polskiej kultury politycznej środowisko sędziowskie i uniwersyteckie, to niestety nasuwa się wniosek, że mamy ciągłość z PRL - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli, komentując werdykt Komisji Dyscyplinarnej Uniwersytetu Warszawskiego o ukaraniu naganą młodego działacza PiS, a zarazem studenta prawa Oskara Szafarowicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Robert Tekieli Piotr Nisztor Uniwersytet Warszawski edukacja szkolnictwo wyższe cenzura studenci historia PRL PRL

Szafarowicz ukarany przez UW naganą. Wildstein: to są politruki, które chcą nadzorować działania studentów

- Historia Oskara Szafarowicza jest skandalem, który kompromituje uniwersytet i jego władze w całej rozciągłości. W normalnych warunkach ludzie, którzy go ukarali, powinni być wyeliminowani z życia uniwersyteckiego. To są politruki, które mają chęć nadzorowania działań studentów mieszczących się w granicach dopuszczalnego dialogu - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Bronisław Wildstein.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Uniwersytet Warszawski wolność słowa

Uniwersytet Warszawski ukarał naganą Szafarowicza. "Nie poddam się"

Uniwersytet Warszawski, który prowadził postępowanie dyscyplinarne wobec Oskara Szafarowicza - studenta uczelni - postanowił ukarać go naganą z ostrzeżeniem za jego aktywność publiczną. "To było jedno z najtrudniejszych przeżyć w moim życiu. Nie poddam się" - napisał Szafarowicz na platformie X. Studenta wspierają internauci, którzy w swoich komentarzach krytykują komisję dyscyplinarną UW. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Uniwersytet Warszawski wolność słowa edukacja studenci polityka Ministerstwo Edukacji i Nauki cenzura

Naukowcy opisali dietę mnichów ze średniowiecznego Ghazali w Sudanie

Badacze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego ustalili, że mnisi ze średniowiecznego Ghazali w Sudanie cieszyli się wysokim statusem społecznym. Przybywali tam z nawet odległych rejonów Afryki. Nie dotykały ich choroby metaboliczne, związane z niedożywieniem. Mieli bowiem dostęp do świeżych owoców i warzyw, mięso spożywali w dość dużych ilościach i regularnie.
Zobacz więcej na temat:  archeologia badania średniowiecze Afryka Sudan Uniwersytet Warszawski