Polskie Radio
Section05
Wielki Post

Motywy Matki Boskiej Bolesnej w sztuce ludowej na Wielki Post

Trwa kolejny tydzień Wielkiego Postu. O tej porze w sobotnich Porankach Dwójki przez siedem wielkopostnych tygodni słuchamy o pasyjnej sztuce ludowej, która w ogromnym stopniu odzwierciedlała i determinowała przeżywanie tego okresu m.in. na dawnej polskiej wsi. Naszym przewodnikiem po świecie pasyjnych motywów jest historyk sztuki i etnograf Łukasz Ciemiński z Muzeum im. księdza doktora Władysława Łęgi w Grudziądzu. Tym razem opowie nam o inspiracjach, których źródłem była Matka Boska.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja antropologia sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA

Sakralne malarstwo na szkle z Ukrainy

W sobotnim Poranku Dwójki w cyklu "Pasja według Łukasza", w którym w Wielkim Poście spotykamy się z historykiem sztuki i etnografem Łukaszem Ciemińskim z Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, zgłębiamy motywy pasyjnej sztuki ludowej. W drugą rocznicę ataku Rosji na Ukrainę w dzisiejszym odcinku słuchamy o malarstwie cerkiewnym.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja antropologia sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA

Kolorowe opowieści z całego świata

Choć dla niektórych nastał moment spokoju, powagi i skupienia, czyli Wielki Post, inni przygotowują się do karnawału, a jeszcze inni – nie świętują niczego. Wokół nas pełno jest bowiem przeróżnych zwyczajów, tradycji i historii. Każdy z nas inaczej tłumaczy sobie, skąd wziął się świat, co należy robić w którym momencie roku i dlaczego nasza część planety wygląda tak, a nie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa Wielki Post

PR24 Rekolekcje w drodze po Meksyku. Reportaż Sylwii Sułkowskiej

Rozpoczął się Wielki Post. To czas odkrywania potrzeby zmiany oraz pragnienia odnowy wewnętrznej i podejmujemy walkę o swoje nawrócenie. Pomagają w tym rekolekcje. Typowe rekolekcje parafialne odbywają się w adwencie i w wielkim poście. Ale mogą być także rekolekcje w ośrodkach rekolekcyjnych czy w klasztorach, rekolekcje radiowe, internetowe czy stanowe. Mogą się odbywać w różnych momentach w roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielki Post Rekolekcje Wielkopostne Sylwia Sułkowska

Chrystus Frasobliwy, towarzysz na Wielki Post

Rozpoczęliśmy Wielki Post. W tym szczególnym okresie zapraszamy państwa na nowy cykl, w którym przejdziemy śladami sztuki ludowej w aspekcie pasyjnym. To właśnie on determinował przeżywanie Wielkiego Postu na polskiej wsi. Naszym przewodnikiem jest etnograf i historyk sztuki Łukasz Ciemiński, prowadzący dział etnografii grudziądzkiego Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja antropologia sztuka ludowa Wielki Post SZTUKA

NASZ WYWIAD Dietetyk: post pomaga zyskać równowagę. Harmonia ciała i ducha, aby zachować zdrowie

Dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna w Kościele Wielki Post. Jest to czas czterdziestodniowego przygotowania do świętowania Triduum Paschalnego. Post jest też propozycją zmiany w żywieniu, zaczynając choćby od wstrzemięźliwości od mięs. - Post ma znaczenie lecznicze, ale to też integracja, harmonia ciała i ducha - mówi dietetyk Marzena Szymczak, w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicyzm Wielki Post zdrowie dieta odchudzanie prawosławie protestantyzm Przemysław Goławski

Kuchnia wege, czyli postna. Co jedli nasi przodkowie w czasie Wielkiego Postu?

W Kościele katolickim Środa Popielcowa zaczyna Wielki Post. Jeszcze niedawno w niektórych domach ten dzień zmieniał codzienny jadłospis. Jednak kuchnia postna była codziennością w dawnej Polsce. - Chłopi, którzy stanowili większą część społeczeństwa, na mięso mogli sobie pozwolić od święta. Można więc powiedzieć, że postne potrawy jedli codziennie. Dzisiaj nazywalibyśmy je po prostu wegańskimi - mówi w Czwórce Paweł Ochman i opowiada, co jedli nasi przodkowie w czasie Wielkiego Postu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński społeczeństwo Wielki Post jedzenie kuchnia polska