Polskie Radio
Section05
Zakopane

Aleksander Gurgul: górale mają żyłkę do biznesu

- Chciałem nakreślić w książce moment, w którym zaczęła się w Zakopanem samowolna zabudowa. Osadzić w czasie tę opowieść i pokazać czytelnikom moment, gdy Gubałówka zaczęła być chaotycznie zabudowywana. To o tyle ważny punkt na mapie Zakopanego, że to stamtąd widać najpiękniej tatrzańską grań, którą wszyscy jeździmy podziwiać jako turyści. Dziś ten widok jest przerażający - mówił w Dwójce Aleksander Gurgul, autor książki "Podhale. Wszystko na sprzedaż".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Podhale góry Dwójka Jakub Jamrozek

"Foto z misiem" na jubileusz białego misia z Podhala

Zakopiański miś - symbol Podhala, ulubieniec turystów, bohater milionów zdjęć. Miś nie ocenia, kocha każdego. Fotografowali się z nim biedni i bogaci, mali i wielcy, starzy i młodzi. Podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zaprezentowana została książka "Foto z misiem", której autorkami są Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Miś Zakopane literatura Podhale KSIĄŻKA fotografia góry turystyka wakacje pamiątki muzeum

Zakopiański Festiwal Literacki. Kto sięgnie po główną nagrodę?

W stolicy polskich Tatr trwa siódma edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Już dziś poznamy nazwisko zdobywcy Nagrody Literackiej Zakopanego. - Cały czas ukazują się książki dotyczące Zakopanego, Tatr, górskości i sportowców, którzy chodzą po górach. To jest wspaniałe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Janko, przewodnicząca kapituły.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Martyna Podolska Zakopane

Od Juraty do Zaleszczyk – 10 najpopularniejszych kurortów II Rzeczpospolitej

Zamożniejsi obywatele II Rzeczpospolitej wypoczynek w rodzimych kurortach postrzegali nie tylko jako sposób spędzania wolnego czasu, ale wręcz jako patriotyczny obowiązek. Mapa przedwojennej Polski usiana była uzdrowiskami, oto najsłynniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita II RP wakacje wypoczynek kurort Zakopane Hel władysławowo Józef Haller Jan Kiepura Krynica Kazimierz Dolny Zaleszczyki magazyn wakacyjny wakacje 2021

Poznajesz te wakacyjne miejsca? Tatry i Pieniny sprzed ponad wieku na zdjęciach Awita Szuberta

3 lipca 1837 roku urodził się Awit Szubert – jeden z pierwszych, który utrwalił na fotografii tatrzańskie i pienińskie widoki. Dzięki tym zdjęciom możemy się dziś m.in. przekonać, jak wyglądał Czortszyn na długo przed powstaniem Jeziora Czorsztyńskiego, czy na szczycie Sokolicy rosła już słynna sosna, czym jeżdżono do Morskiego Oka i jak prezentowała się Dolina Kościeliska prawie 150 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Tatry Zakopane pieniny góry fotografia HISTORIA

30. zjazd NSZZ "Solidarność". Abp Jędraszewski: to była prawdziwa rewolucja ducha

Podczas mszy przed XXX Krajowym Zjazdem Delegatów NSZZ "Solidarność" abp Marek Jędraszewski powiedział, że to właśnie "z miłości wyrasta solidarność, której nowe brzmienie, a przede wszystkim treść, dał światu niezwykły zryw polskiego społeczeństwa, jaki miał miejsce gorącego lata 1980 r., kiedy to ludzie upomnieli się o prawa człowiecze i godność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność aktualności katolickie regiony Zakopane Marek Jędraszewski NSZZ społeczeństwo

Tatry: Podwyżka cen na parkingu przed Morskim Okiem

Tatrzański Park Narodowy wprowadził zróżnicowane ceny na parkingach przy drodze do Morskiego Oka. Więcej za parkowanie turyści zapłacą w wysokim sezonie oraz w weekendy.
Zobacz więcej na temat:  góry Tatry bezpieczeństwo społeczeństwo Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow radio kierowców 24 Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ Zakopane Morskie Oko kierowca kierowcy