Polskie Radio
Section05
Zakopane

Zakopane. Willa Palace, czyli "katownia Podhala", stanie się muzeum II wojny światowej

- Część osób była bohaterami, miała szlachetną postawę, którą dzisiaj stawiamy za wzór. Była część ludzi, która kolaborowała, współpracowała z wrogiem, ale też próbowała przeżyć w różny sposób. Ale chyba większość osób chciała przetrwać okres wojny - tak o postawach ludzi Podhala mówił Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wkrótce otwarcie nowego oddziału placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem wystawa Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka muzeum Podhale historia Polski Michał Murzyn

Stryjeńska. 48. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

Rośnie zainteresowanie węgierskich turystów zimowym wypoczynkiem w Polsce

Ciekawa oferta, umiarkowane ceny, nowoczesne obiekty i smaczna kuchnia - powodów, dla których zagraniczni turyści wybierają wypoczynek w Polsce jest naprawdę sporo. Tej zimy szczególnie przekonujące okazały się one dla turystów z Węgier, którzy nie tylko licznie zdecydowali się odwiedzić Zakopane i Kraków, ale też chętnie sięgali do portfeli, płacąc za nocleg więcej niż rodzimi turyści - wynika z analizy ekspertów platformy Nocowanie.pl.
Zobacz więcej na temat:  turystyka Węgry Czechy Kraków Trójmiasto

Marcin Koszałka o filmie "Biała odwaga": człowiek czasami dokonuje ekstremalnych wyborów

- Traktujemy górali jak naszą zabawkę, każdy chce zawłaszczyć ich dla siebie. W czasach Austro-Węgier mieli być Austriakami i Węgrami, w czasach zaborów byli wykorzystywani jako symbole polskiej wolności. Potem Niemcy chcą im udowodnić germańskie pochodzenie. Następnie przychodzi władza ludowa i nie ma kary dla 20 tysięcy ludzi, którzy podpisali kenkarty. Na krótkie więzienie zostają skazani główni działacze, sprawa zostaje zatuszowana - mówił w Dwójce Marcin Koszałka, reżyser filmu "Biała odwaga".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Koszałka film polski historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek Podhale reżyser Tatry

Bartek Muracki: Tatry na moich zdjęciach na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać

- Maszerując po górach, przypominałem sobie słowa Mariusza Zaruskiego, założyciela Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ponad sto lat temu mówił o Tatrach, że zimą jest to lodowa pustynia i przestrzeń medytacyjna. Dla mnie doświadczenie Zakopanego było dokładnie takie. Miałem wielkie szczęście - mówił w Dwójce fotograf Bartek Muracki.
Zobacz więcej na temat:  Tatry fotografia Dwójka Paweł Siwek Bartek Muracki