Polskie Radio
Section05
Zakopane

Zakopiańska Wiosna Jazzowa za nami. Tłumy na koncertach

Dla miłośników jazzu to były trzy dni wyjątkowych wrażeń muzycznych. Program tegorocznego festiwalu pokazał, jak brzmi jazz z rozmaitych półek stylistycznych - nie zabrakło polskich legend muzycznych, a pojawili się także goście z zagranicy. Z kolei finałowy koncert z udziałem Sławka Uniatowskiego i Ewy Bem publiczność, która szczelnie wypełniła salę Miejskiej Galerii Sztuki, zapamięta na długo. Program 1 Polskiego Radia zaprosił słuchaczy na transmisje koncertów i relacje prosto z Zakopanego.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Jazz

Zakopiańska Wiosna Jazzowa w Jedynce. Marcin Kusy: program będzie różnorodny

Miłośników jazzu czekają trzy dni wyjątkowych wrażeń muzycznych podczas Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej. Program 1 Polskiego Radia będzie transmitował m.in. koncerty Siergieja Wowkotruba i jego zespołu Gypsy Swing Quartet oraz Wojciech Gogolewski Trio. - Zadbaliśmy o to, żeby ten program był różnorodny - mówi Marcin Kusy, dyrektor Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Marcin Kusy Zakopane Zbigniew Zegler

TYLKO U NAS Polacy otwierają serca i domy. Jan z Zakopanego: nocleg, wyżywienie na czas, jaki będą potrzebowali

Reporter portalu PolskieRadio24.pl był z kamerą w Przemyślu. Tam spotkał pana Jana z Zakopanego, który przyjechał, żeby przetransportować ludzi do swojego pensjonatu, gdzie oferuje darmowy nocleg i wyżywienie. Towarzyszy mu jego pracownik z Ukrainy, który pomaga mu porozumieć się z wystraszonymi rodakami.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Zakopane uchodźcy serwis wschodni pomoc

Stryjeńska. 46. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

Sztuka z dwóch krańców Polski

O tym projekcie można śmiało powiedzieć "wspólnota przeciwieństw": to już trzecia edycja projektu "Góry-Morze-Morze-Góry", w ramach którego można oglądać dzieła artystów z Wybrzeża i Podhala. I chociaż te dwa krańcowo odległe regiony Polski różni właściwie wszystko, jednak jest to także pole do odnajdywania pokrewieństwa i elementów wspólnych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA wystawa galeria Zakopane Podhale rzeźba malarstwo Trójka Katarzyna Cygler