Polskie Radio
Section05
Zbigniew Rau

Szczyt unijnych szefów MSZ. Rau: wspieranie państw zmagających się z Rosją to nasz strategiczny interes

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że wzmacnianie odporności partnerów zmagających się z agresją Rosji jest w strategicznym interesie UE. Szef polskiej dyplomacji mówił o tym podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w Lizbonie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau dyplomacja Lizbona ŚWIAT Europa

Szef MSZ: będziemy starać się o bezwarunkowe uwolnienie Ramana Pratasiewicza

Szef MSZ Zbigniew Rau poinformował, że w rozmowie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską potwierdził polskie stanowisko dotyczące "nieprawdopodobnego aktu państwowego terroryzmu - uprowadzenia samolotu nad terytorium Białorusi" oraz zapowiedział starania o bezwarunkowe uwolnienie Ramana Pratasiewicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś MSZ Zbigniew Rau polityka Swiatłana Cichanouska

"Bezwzględnie widzę szansę na kompromis". Szef MSZ o sporze z Czechami ws. kopalni Turów

- Obie strony - polska i czeska - wiedzą, że zaangażowanie TSUE będzie jedynie prowadziło do eskalacji sporu - powiedział w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych, odnosząc się do decyzji Trybunału ws. kopalni Turów. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg POLSKA Zbigniew Rau polityka Prawo i Sprawiedliwość energetyka Trybunał Sprawiedliwości UE

"Kwestia kilku tygodni". Szef MSZ o unijnych certyfikatach szczepień na COVID-19

- Sprawa jest zatem otwarta, resorty się porozumiewają - powiedział w Łodzi szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau, pytany, czy Polska zniesie ograniczenia w podróżowaniu dla zaszczepionych Czechów i Węgrów. - Pamiętajmy, że to jest kwestia kilku tygodni i w wymiarze europejskim będzie po wszystkim - dodał szef polskiej dyplomacji. 
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 koronawirus Unia Europejska pandemia epidemia POLSKA Zbigniew Rau

Szef MSZ: Grupa Wyszehradzka chce wzmocnienia współpracy na forach poza UE

Grupa Wyszehradzka dyskutuje o wzmocnieniu współpracy na międzynarodowych forach poza Unią Europejską. Szefowie dyplomacji Polski, Czech, Węgier i Słowacji spotkali się dziś w Łodzi. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podkreślił, że wzmocniona współpraca miałaby wykraczać poza funkcjonującą już koordynację stanowisk w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau grupa wyszehradzka MSZ polityka

Certyfikaty covidowe w ramach V4? Szef MSZ: turystyczna szansa dla naszych krajów

- Będziemy zastanawiać się, czy poprzestać na certyfikatach ogólnounijnych, czy wprowadzić jeszcze coś tylko dla państw Grupy Wyszehradzkiej, aby w jakiś sposób ułatwić wymianę turystyczną między naszymi krajami - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych grupa wyszehradzka

Sankcje dla Białorusi. Zbigniew Rau: Unia Europejska zaproponuje program gospodarczy

- Unia Europejska w przyszłym miesiącu zaproponuje program gospodarczy dla demokratycznej Białorusi i zatwierdzi sankcje wobec reżimu za prześladowanie obywateli, w tym polskiej mniejszości - mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Dodał, że wybór będzie należał do władz w Mińsku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś sankcje Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka Unia Europejska

Po spotkaniu szefów MSZ V4 i Japonii. Rau: Tokio zainteresowane współpracą z Trójmorzem

- Japonia jest zainteresowana Inicjatywą Trójmorza - tak powiedział minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau po spotkaniu w Warszawie z szefem japońskiego MSZ Toshimitsu Motegi. Przedstawiciel władz w Tokio był gościem specjalnego spotkania szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Japonia Trójmorze Zbigniew Rau grupa wyszehradzka MSZ Andrzej Duda Tokio NATO