Polskie Radio
Section05

Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Milinkiewicz: Zachód musi zapobiec temu, by konflikt na Białorusi "rozwiązywał" Putin, Kreml planuje aneksję ekonomiczną

- Zachód po żadnym pozorem nie może pozwolić na to, by konflikt na Białorusi był rozwiązywany pod dyktando Moskwy – apeluje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Alaksandr Milinkiewicz, b. kandydat opozycji na prezydenta Białorusi. - Putin nie kontroluje narodowego zrywu, dlatego chce jeszcze przez jakiś czas utrzymać Łukaszenkę przy władzy, a potem za jego pośrednictwem wprowadzić takie zmiany w konstytucji, które są na rękę Rosji. I potem chciałby dokonać aneksji gospodarczej i politycznej kraju, być może za pośrednictwem innej osoby, "neo-Łukaszenki" – ostrzega polityk.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE ŚWIAT wojsko POLSKA

"Decyzja zapadła jednomyślnie". Zbigniew Rau o sankcjach unijnych dla Łukaszenki

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapewnił, że Unia Europejska jest zgodna co do dalszego obejmowania sankcjami przedstawicieli białoruskiego reżimu. Szef polskiej dyplomacji mówił w TVP Info, że decyzja w sprawie wpisania Aleksandra Łukaszenki na listę osób nimi objętych zapadła jednomyślnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Unia Europejska Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych sankcje Unii Europejskiej sankcje Europa

Cymański: Łukaszenka szuka następcy, który utrzymałby wpływy Rosji na Białorusi

- Rozbić opozycję - to jest chyba najważniejsze zadanie Łukaszenki. No i ten głęboki sens - widząc, że się władza wymyka z rąk - szukać następcy, który mógłby utrzymać władzę tych samych środowisk, podtrzymać wpływy Moskwy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański, komentując spotkanie białoruskiego prezydenta z więźniami politycznymi. Gościem audycji był także Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Paweł Zalewski Tadeusz Cymański ŚWIAT Białoruś Europa opozycja więźniowie polityczni Rosja

NASZ WYWIAD Kiedy Białorusini zwyciężą? Doradca Swiatłany Cichanouskiej: myślę, że rozwiążemy problem do Nowego Roku

- Nie widzę możliwości, by reżim łukaszenkowski utrzymał się rok czy dwa lata. Nie jest w stanie kierować państwem tak długi czas. Mamy kontakty z urzędnikami białoruskimi. Większość z nich dostrzega ten problem. Wielu myśli, że trzeba rozmawiać, decydować się na negocjacje. Boją się jednak wyjść z inicjatywą. A inni myślą, że jeszcze miesiąc przejdzie i wszystko się uspokoi. Tak się jednak nie stanie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Alaksandr Dabrawolski, doradca Swiatłany Cichanouskiej. Dodaje, że szybkie oddanie władzy jest także w interesie Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE ŚWIAT wojsko POLSKA

NASZ WYWIAD Działacz: protesty na Białorusi wywołują u Putina lęki, Łukaszenka wie, że jego odejście jest bliskie

- Możliwe zwycięstwo Białorusinów z pewnością napawa strachem Władimira Putina. To jeden z jego osobistych lęków, boi się powtórzenia podobnego scenariusza w Rosji. Dlatego ze strony Kremla widać próby wsparcia Łukaszenki – Kreml próbuje zamrozić sytuację na obecnym etapie - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Jurij Hubarewicz z Rady Koordynacyjnej, przewodniczący ugrupowania "O wolność". Działacz zaznacza, że sam Łukaszenka ma świadomość, iż jego los jest przesądzony.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE ŚWIAT wojsko POLSKA

NASZ WYWIAD Białoruski opozycjonista: strajk generalny niewykluczony, gdy pogorszy się sytuacja gospodarcza

– Pracujemy nad zmianą kodeksu wyborczego i konstytucji, będziemy gotowi na wolne wybory – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Anatol Labiedźka, białoruski działacz demokratyczny. - Władza Łukaszenki utrzymuje się obecnie na dwóch filarach. To struktury siłowe i Moskwa – Kreml. Nie ma poparcia w kraju, wśród wyborców – mówi. Zaznacza, że opozycja przygotowuje propozycje reform, liczy na pomoc Zachodu w zakresie sankcji, wsparcie w organizacji wyborów, we wdrożeniu białoruskiego "planu Marshalla".
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Unia Europejska USA UE ŚWIAT wojsko POLSKA

Projekt "Usłysz mój głos". Wsparcie dla Białorusinów dotkniętych represjami

Projekt "Usłysz mój głos" ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację osób represjonowanych przez władze Białorusi, aby głos ludzi dotkniętych terrorem stał się słyszany tak głośno i szeroko jak to tylko możliwe. Relacje uczestników brutalnej opresji przekazują polscy aktorzy i ludzie kultury. O projekcie mówili w Polskim Radiu 24 Mateusz Rekłajtis, producent wykonawczy projektu.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś

"Bardzo duża skuteczność Mateusza Morawieckiego". Lichocka o polityce rządu wobec Białorusi

- Plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi, bo tak się nazywa, będzie mógł być wdrażany natychmiast po tym, jak Aleksander Łukaszenka ustąpi - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Zarówno do tego, jak i innych tematów programu, odniósł się także poseł Platformy Obywatelskiej Marek Sowa. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Unia Europejska Joanna Lichocka Tydzień Kontra Tydzień Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu Jarosław Kaczyński zjednoczona prawica POLSKA Marek Mądrzejewski