Polskie Radio
Section05

Białoruś

Marsz Wolności w Mińsku. Nawet pół mln Białorusinów domagało się ustąpienia Łukaszenki

Komentatorzy na Białorusi zastanawiają się, ile osób uczestniczyło w dzisiejszych akcjach protestacyjnych w całym kraju. Niektórzy szacują, że tylko w stolicy - nawet pół miliona osób, czyli co czwarty mieszkaniec miasta. Domagali się odejścia prezydenta Alaksandra Łukaszenki i wypuszczenia z aresztów uczestników wcześniejszych protestów powyborczych.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Aleksander Łukaszenka ŚWIAT Europa wybory na Białorusi demonstracje manifestacje protest

"Łukaszenka stracił kontakt z rzeczywistością". Maria Przełomiec o sytuacji na Białorusi

- Aleksander Łukaszenka pokazał, że chce utrzymać się przy władzy za wszelką cenę. Nie obchodzi go rozlew krwi, nie obchodzi go Białoruś, myśli tylko o sobie. Uwierzył, że państwo to on. Bardzo trudno będzie go namówić do oddania władzy - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka zajmująca się tematyką wschodnią Maria Przełomiec. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Rosja Władimir Putin

Były przywódca Białorusi: Łukaszenka może doprowadzić do rozlewu krwi

Stanisłau Szuszkiewicz, pierwszy przywódca niepodległej Białorusi, jest zdania, że Alaksandr Łukaszenka, chcąc utrzymać się u władzy, może doprowadzić do rozlewu krwi. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział, że pozytywnie ocenia największe w historii wystąpienia Białorusinów, do których dochodzi w całym kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wybory na Białorusi Stanisław Szuszkiewicz Rosja manifestacje demonstracje protest

NASZ WYWIAD Białoruski działacz: kobieta, która znalazła się w polityce przypadkiem, pokonała dyktatora. Nie wierzył, że Cichanouska będzie jego końcem

- Porażka Łukaszenki w wyborach jest jasna dla wszystkich. I to zademonstrował białoruski naród, wychodząc na ulice podczas protestów. To, co się dzieje, to coś nowego w historii Białorusi. Ludzie długo okazywali cierpliwość - mówi Wład Kobets z think tanku iSANS w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa Swiatłana Cichanouska

"Wyrazisty sygnał polityczny". Prof. Żurawski vel Grajewski o umowie wojskowej między Warszawą a Waszyngtonem

- Aleksander Łukaszenka najchętniej wykazałby to, co się dzieje na ulicach Białorusi, jako spisek zewnętrzny. Rzecz wystąpiła w korelacji czasowej z podpisaną umową polsko-amerykańską, a także prowadzonymi w naszej części Europy manewrami NATO. Sądzę jednak, że to zagrywka nieskuteczna. Ani Białorusinów, ani Zachodu, ani Rosji to nie przekona - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia wybory prezydenckie Magdalena Złotnicka USA Mike Pompeo

Rusłan Szoszyn: Swiatłana Cichanouska ogłosi się prezydentem Białorusi

- Dowiedziałem się, że Swiatłana Cichanouska niebawem wygłosi przemówienie, w którym ogłosi swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich, ogłosi się prezydentem Białorusi - powiedział w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn z dziennika "Rzeczpospolita". - Oczekuje od Zachodu uznania jej prezydentem - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Antoni Trzmiel Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin wybory prezydenckie demonstracje Swiatłana Cichanouska