Polskie Radio
Section05
bomba atomowa

Józef Rotblat. Z warszawskich Nowolipek po nagrodę Nobla

Przedstawiał się jako Polak z brytyjskim paszportem, ale oficjalnie nie jest uznawany za polskiego noblistę. Był współtwórcą bomby atomowej, ale kiedy zdał sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą ta broń, zaangażował się w ruch zwalczający własny wynalazek. W 1995 roku uhonorowano go za to Pokojową Nagrodą Nobla.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA nagroda Nobla bomba atomowa fizyka Pokojowa Nagroda Nobla

Media: USA przyspieszają decyzję, rozmieszczą nowoczesną bombę atomową w europejskich bazach NATO

Portal Politico przekazał, że Stany Zjednoczone przyspieszyły rozmieszczenie precyzyjniejszej wersji swojej głównej bomby atomowej w bazach NATO w Europie. To odpowiedź na coraz częstsze groźby nuklearne Putina. Politico podaje, że rozmieszczenie w europejskich bazach grawitacyjnej bomby jądrowej B61-12, zrzucanej z powietrza, planowane początkowo na wiosnę przyszłego roku, zostało przesunięte na grudzień.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa USA Stany Zjednoczone bomba atomowa

NASZ WYWIAD Rosja straszy bronią jądrową? Ekspert: użycie jej na Ukrainie mogłoby skutkować uruchomieniem art. 5 traktatu NATO

- Skażenie terytorium Polski [po wybuchu bomby jądrowej na Ukrainie - przyp. red.] oznaczałoby zaatakowanie naszego kraju przez Rosjan, a to by znaczyło, że zaatakowany został Sojusz Północnoatlantycki, więc wchodziłby w grę art. 5 traktatu o NATO - ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Florian Naumczyk. Ekspert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa tłumaczy też, jakie procedury wszczęto by w Polsce, gdyby Rosja zaatakowała taką bronią naszych sąsiadów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bomba atomowa Rosja Ukraina wojna 2022

Przyjmowanie jodku potasu "na zapas" może być bardzo szkodliwe. Lekarz wyjaśnia, jak to działa

- Nadmierna dawka jodu może powodować niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, a nawet problemy nowotworowe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. - Przyjmowanie tabletek jodku potasu ma sens wtedy, kiedy dojdzie już do katastrofy jądrowej, tak jak to miało miejsce po wybuchu w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - zaznaczył profesor.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz Zaporoska Elektrownia Atomowa społeczeństwo bomba atomowa Jodek potasu

77. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki. "Obecnie użycie broni jądrowej nie jest nieuzasadnioną obawą"

We wtorek w Nagasaki upamiętniono 77. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na miasto. Uroczystości odbyły się w czasie utrzymującego się napięcia w Cieśninie Tajwańskiej, które stanowi zagrożenie bezpieczeństwa w regionie Azji Wschodniej. Jak wskazał burmistrz Nagasaki, "atak Rosji na Ukrainę pokazał światu, że użycie broni jądrowej nie jest nieuzasadnioną obawą, ale obecnym tu i teraz niebezpieczeństwem".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia bomba atomowa Nagasaki II wojna światowa infografika

Stanisław Ulam. Ojciec chrzestny bomby wodorowej

Był jednym z genialnych matematyków tworzących tzw. szkołę lwowską. W latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako naukowiec odniósł spektakularne sukcesy. Brał udział w Projekcie Manhattan, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Wierzył, że najstraszliwsza z broni dostępnych człowiekowi odstraszy ludzkość przed popadaniem w kolejne konflikty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NAUKA matematyka bomba atomowa Lwów Stany Zjednoczone

Bomba atomowa Gierka? Marzenia pierwszego sekretarza i tajemnicza śmierć genialnego naukowca

Polska Rzeczpospolita Ludowa znajdowała się w ekskluzywnym gronie sześciu państw pracujących nad nowatorską gałęzią atomistyki. Miała szansę stworzyć nie tylko wydajne źródło energii, ale być może także własną broń jądrową. Program przerwał zagadkowy wypadek gen. prof. Sylwestra Kaliskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Gierek bomba atomowa elektrownia atomowa NAUKA energetyka