Polskie Radio
Section05
bomba atomowa

Media: USA przyspieszają decyzję, rozmieszczą nowoczesną bombę atomową w europejskich bazach NATO

Portal Politico przekazał, że Stany Zjednoczone przyspieszyły rozmieszczenie precyzyjniejszej wersji swojej głównej bomby atomowej w bazach NATO w Europie. To odpowiedź na coraz częstsze groźby nuklearne Putina. Politico podaje, że rozmieszczenie w europejskich bazach grawitacyjnej bomby jądrowej B61-12, zrzucanej z powietrza, planowane początkowo na wiosnę przyszłego roku, zostało przesunięte na grudzień.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa USA Stany Zjednoczone bomba atomowa

NASZ WYWIAD Rosja straszy bronią jądrową? Ekspert: użycie jej na Ukrainie mogłoby skutkować uruchomieniem art. 5 traktatu NATO

- Skażenie terytorium Polski [po wybuchu bomby jądrowej na Ukrainie - przyp. red.] oznaczałoby zaatakowanie naszego kraju przez Rosjan, a to by znaczyło, że zaatakowany został Sojusz Północnoatlantycki, więc wchodziłby w grę art. 5 traktatu o NATO - ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Florian Naumczyk. Ekspert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa tłumaczy też, jakie procedury wszczęto by w Polsce, gdyby Rosja zaatakowała taką bronią naszych sąsiadów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bomba atomowa Rosja Ukraina wojna 2022

Przyjmowanie jodku potasu "na zapas" może być bardzo szkodliwe. Lekarz wyjaśnia, jak to działa

- Nadmierna dawka jodu może powodować niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, a nawet problemy nowotworowe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. - Przyjmowanie tabletek jodku potasu ma sens wtedy, kiedy dojdzie już do katastrofy jądrowej, tak jak to miało miejsce po wybuchu w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - zaznaczył profesor.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz Zaporoska Elektrownia Atomowa społeczeństwo bomba atomowa Jodek potasu

77. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki. "Obecnie użycie broni jądrowej nie jest nieuzasadnioną obawą"

We wtorek w Nagasaki upamiętniono 77. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na miasto. Uroczystości odbyły się w czasie utrzymującego się napięcia w Cieśninie Tajwańskiej, które stanowi zagrożenie bezpieczeństwa w regionie Azji Wschodniej. Jak wskazał burmistrz Nagasaki, "atak Rosji na Ukrainę pokazał światu, że użycie broni jądrowej nie jest nieuzasadnioną obawą, ale obecnym tu i teraz niebezpieczeństwem".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia bomba atomowa Nagasaki II wojna światowa infografika

Bomba atomowa Gierka? Marzenia pierwszego sekretarza i tajemnicza śmierć genialnego naukowca

Polska Rzeczpospolita Ludowa znajdowała się w ekskluzywnym gronie sześciu państw pracujących nad nowatorską gałęzią atomistyki. Miała szansę stworzyć nie tylko wydajne źródło energii, ale być może także własną broń jądrową. Program przerwał zagadkowy wypadek gen. prof. Sylwestra Kaliskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Gierek bomba atomowa elektrownia atomowa NAUKA energetyka

76. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Burmistrz miasta wzywa do zakazu broni jądrowej

W Hiroszimie jest obchodzona dziś 76. rocznica zrzucenia bomby atomowej. Uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenie rozpoczęła się o godz. 8:15, czyli w godzinę zrzucenia bomby atomowej w 1945 r. W uroczystości udział wzięły osoby poszkodowane w wybuchu, rodziny ofiar, premier Japonii, burmistrz miasta Hiroszima oraz przedstawiciele prawie 90 państw. Był wśród nich I sekretarz ambasady Rzeczpospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Japonia Azja II wojna światowa bomba atomowa Hiroszima

75 lat po tragedii w Hiroszimie świat wciąż nie rezygnuje z broni jądrowej

W czwartek mija 75 lat od ataku atomowego USA na Hiroszimę, który zabił 140 tys. ludzi i zrównał z ziemią dużą część japońskiego miasta. Mimo dekad wysiłków i apeli osób ocalałych z tej tragedii świat bez broni jądrowej wciąż wydaje się jednak odległym marzeniem – oceniają komentatorzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Japonia bomba atomowa broń jądrowa Hiroszima Nagasaki II wojna światowa