Polskie Radio
Section05
bomba atomowa

"Światło silniejsze od słońca". Relacja polskiego zakonnika, który przeżył atak atomowy na Nagasaki [POSŁUCHAJ]

–  Ponieważ wcześniej była syrena i nalot się skończył, myśleliśmy, że już nie będzie zagrożenia. Zaczęliśmy dalej pracować. Nagle powstał straszny wiatr – mówił w 1957 roku przed mikrofonem Radia Wolna Europa o. Mieczysław Mirochna, współpracownik św. Maksymiliana Kolbego, wspominając zniszczenie Nagasaki przez bombę atomową.
Zobacz więcej na temat:  Hiroszima Nagasaki Japonia USA Maksymilian Maria Kolbe wspomnienie bomba atomowa

Prof. Łukasz Turski: Oppenheimer nie wymyślił bomby atomowej

- Najmniej trudnym elementem budowy bomby atomowej jest fizyka. Budowa broni jądrowej to jest gigantyczny problem inżynieryjny. I dlatego chciałbym od razu powiedzieć państwu, że nie należy się bać, że szalony licealista w garażu rodzinnym budował bombę przy pomocy dwóch śrubokrętów i młotka - mówi fizyk prof. Łukasz Turski, odnosząc się do historii Roberta Oppenheimera uważanego za "ojca bomby atomowej".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Robert Oppenheimer fizyka bomba atomowa

"Oppenheimer". Zobacz jak wyglądali naprawdę bohaterowie filmu Christophera Nolana o ojcu bomby atomowej

Nowy film Christophera Nolana opowiada nie tylko o pracach nad powstaniem bomby jądrowej. Przedstawia też powojenne losy Roberta Oppenheimera, twórcy broni atomowej, który w latach 50. musiał mierzyć się z zarzutami o współpracę z komunistami. Przez ekran przewija się plejada gwiazd, które wcielają się w historyczne postacie. Oto najważniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Robert Oppenheimer bomba atomowa broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa II wojna światowa Projekt Manhattan Oscary 2024

"Niszczyciele światów". Projekt Manhattan, Oppenheimer i amerykańska bomba atomowa

Początki były skromne: kilku naukowców i sześć tysięcy dolarów na badania. Kilka lat później Projekt Manhattan zatrudniał 130 tysięcy osób w trzydziestu miejscach na dwóch kontynentach, a wydatki sięgnęły dwóch miliardów dolarów. Prawie żaden pracownik nie wiedział, w czym właściwie bierze udział. Ciekawość była zakazana.
Zobacz więcej na temat:  bomba atomowa bomba HISTORIA Robert Oppenheimer USA Japonia ZSRR Niemcy nazizm eksperyment

"Oppenheimer" Christophera Nolana. Czy historia "ojca bomby atomowej" może fascynować?

Za niespełna trzy tygodnie w kinach pojawi się "Oppenheimer" Christophera Nolana. To historia życia Roberta Oppenheimera, wybitnego amerykańskiego fizyka, nazywanego "ojcem broni masowego rażenia". To właśnie on był kierownikiem naukowym "Projektu Manhattan", którego celem było stworzenie pierwszej bomby atomowej. Po zniszczeniu Hiroszimy i Nagasaki czuł się odpowiedzialny za śmierć blisko 200 tys. mieszkańców tych miast.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Christopher Nolan NAUKA fizyka bomba atomowa Artur Cichmiński Radosław Nałęcz Trójka Cillian Murphy Robert Oppenheimer Projekt Manhattan

Media: USA przyspieszają decyzję, rozmieszczą nowoczesną bombę atomową w europejskich bazach NATO

Portal Politico przekazał, że Stany Zjednoczone przyspieszyły rozmieszczenie precyzyjniejszej wersji swojej głównej bomby atomowej w bazach NATO w Europie. To odpowiedź na coraz częstsze groźby nuklearne Putina. Politico podaje, że rozmieszczenie w europejskich bazach grawitacyjnej bomby jądrowej B61-12, zrzucanej z powietrza, planowane początkowo na wiosnę przyszłego roku, zostało przesunięte na grudzień.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa USA Stany Zjednoczone bomba atomowa

NASZ WYWIAD Rosja straszy bronią jądrową? Ekspert: użycie jej na Ukrainie mogłoby skutkować uruchomieniem art. 5 traktatu NATO

- Skażenie terytorium Polski [po wybuchu bomby jądrowej na Ukrainie - przyp. red.] oznaczałoby zaatakowanie naszego kraju przez Rosjan, a to by znaczyło, że zaatakowany został Sojusz Północnoatlantycki, więc wchodziłby w grę art. 5 traktatu o NATO - ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Florian Naumczyk. Ekspert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa tłumaczy też, jakie procedury wszczęto by w Polsce, gdyby Rosja zaatakowała taką bronią naszych sąsiadów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bomba atomowa Rosja Ukraina wojna 2022

Przyjmowanie jodku potasu "na zapas" może być bardzo szkodliwe. Lekarz wyjaśnia, jak to działa

- Nadmierna dawka jodu może powodować niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, a nawet problemy nowotworowe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. - Przyjmowanie tabletek jodku potasu ma sens wtedy, kiedy dojdzie już do katastrofy jądrowej, tak jak to miało miejsce po wybuchu w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - zaznaczył profesor.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz Zaporoska Elektrownia Atomowa społeczeństwo bomba atomowa Jodek potasu

77. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki. "Obecnie użycie broni jądrowej nie jest nieuzasadnioną obawą"

We wtorek w Nagasaki upamiętniono 77. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na miasto. Uroczystości odbyły się w czasie utrzymującego się napięcia w Cieśninie Tajwańskiej, które stanowi zagrożenie bezpieczeństwa w regionie Azji Wschodniej. Jak wskazał burmistrz Nagasaki, "atak Rosji na Ukrainę pokazał światu, że użycie broni jądrowej nie jest nieuzasadnioną obawą, ale obecnym tu i teraz niebezpieczeństwem".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia bomba atomowa Nagasaki II wojna światowa infografika

Bomba atomowa Gierka? Marzenia pierwszego sekretarza i tajemnicza śmierć genialnego naukowca

Polska Rzeczpospolita Ludowa znajdowała się w ekskluzywnym gronie sześciu państw pracujących nad nowatorską gałęzią atomistyki. Miała szansę stworzyć nie tylko wydajne źródło energii, ale być może także własną broń jądrową. Program przerwał zagadkowy wypadek gen. prof. Sylwestra Kaliskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Gierek bomba atomowa elektrownia atomowa NAUKA energetyka