Polskie Radio
Section05

choroba

Nowy wariant ptasiej grypy u krów. Może zagrozić ludziom

Amerykańska Inspekcja Zdrowia Zwierząt i Roślin (USDA), działająca przy Departamencie Rolnictwa USA podała, że bydło w Nevadzie zostało zakażone nowym wariantem ptasiej grypy (H5N1). Zakażony został także pracownik farmy w tym stanie. Chodzi o szczep D1.1, który jest bardziej zaraźliwy dla ssaków, w tym dla ludzi. To właśnie ten wariant choroby doprowadził w styczniu do śmierci 65-latka z Luizjany.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA zdrowie ptasia grypa zwierzęta Stany Zjednoczone USA choroby zakaźne Kanada Ameryka Północna

Mobilny tomograf zbadał płuca Polaków. Zatrważające wyniki

U 400 osób przebadanych w ramach specjalnego programu na Lubelszczyźnie wykryto podejrzane zmiany płuc, które wymagają dalszego monitorowania. Sto z nich trafiło już do kliniki. U ośmiu osób wykryto rozwiniętego raka płuc. Średnio niemal co 6 zbadana osoba wymagała interwencji medycznej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA papierosy używki nikotyna choroby rak rak płuca choroby płuc choroby onkologiczne lekarz medycyna zdrowie badanie badania

Brakuje leków na grypę. Resort zdrowia pozwala na import

W związku z szalejącą w Polsce epidemią grypu w niektórych miejscach kraju może być problem z wykupieniem odpowiednich leków. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się zezwolić na tzw. import interwencyjnych preparatów z zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA epidemia epidemia grypy grypa choroby choroby zakaźne leki refundowane lekarz leki medycyna zdrowie Ministerstwo Zdrowia szczepionka szczepienia szczepienia - raport farmacja farmaceuta import

Co dalej z pakietem krztuścowym? Leszczyna podała termin

W przyszłym tygodniu zostaną przedstawione konkrety dotyczące pakietu krztuścowego - zapowiedziała Izabela Leszczyna. Szefowa resortu zdrowia powiedziała, że nad rozwiązaniami dotyczącymi wprowadzenia dodatkowego szczepienia przeciw krztuścowi pracuje Główny Inspektorat Sanitarny i Rada Sanitarno-Epidemiologiczna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Izabela Leszczyna krztusiec GIS lekarz zdrowie choroby społeczeństwo

TYLKO U NAS Grypa w natarciu, szpitale pękają w szwach. "Masa koinfekcji"

Szpitale z całej Polski wstrzymują odwiedziny pacjentów. Na niektórych oddziałach wprowadzono ich całkowity zakaz. Wiele placówek boryka się z problemem wolnych łóżek. Wszystko z powodu epidemii grypy. - Sytuacja w polskich szpitalach nie jest dobra i liczba zachorowań na grypę wciąż rośnie - mówi Polskiemu Radiu 24 profesor Aneta Nitsch-Osuch, epidemiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna zdrowie choroby choroby zakaźne grypa COVID-19 koronawirus dzieci dziecko szpital lekarz epidemia epidemia grypy infekcje infekcja

Kiedy ból kręgosłupa powinien nas niepokoić? Wyjaśnia dr hab. n. med. Robert Gasik

- Najważniejszym początkowym objawem wszystkich chorób kręgosłupa jest ból - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. n. med. Robert Gasik, specjalista neurologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalizujący się w schorzeniach kręgosłupa. Kiedy pojawiają się pierwsze bóle związane z tą częścią ciała?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski kręgosłup zdrowie Robert Gasik

Grypa w natarciu i jest teraz poważniejsza niż COVID. Jak się chronić?

W całym kraju grypa sieje spustoszenie. Tygodniowo odnotowywanych jest około 50 tysięcy przypadków zachorowań. - Dzisiaj grypa jest poważniejsza niż COVID - mówi w audycji "Cztery pory roku" w Programie 1 Polskiego Radia specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych oraz prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał. Sutkowski.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także grypa zdrowie medycyna Roman Czejarek Michał Sutkowski szczepienia szczepionka

Licytują spotkanie z ministrą zdrowia. Leszczyna: jestem gotowa na rozmowę

- Bardzo cieszę się z deklaracji pań, że chcą porozmawiać ze mną o systemie. Nawet gdyby zostały przelicytowane, deklaruję, że się spotkamy, bez względu na to, czy przy gotowaniu, czy też nie - zapowieedziła w radiowej Jedynce Izabela Leszczyna, odnosząc się trwającej w ramach Finału WOŚP licytacji wspólnego gotowania z ministrą zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna medycyna onkologia dzieci Karolina Rożej Zobacz także Izabela Leszczyna

Prof. Anna Raciborska: szybka diagnoza jest kluczowa w wykrywaniu nowotworów u dzieci

- Wczesne rozpoznanie choroby w sposób istotny wpływa na rokowania u tych dzieci - podkreślała prof. Anna Raciborska w radiowej Jedynce. Onkolog dziecięca była gościem Audycji Specjalnej w Programie 1 Polskiego Radia z okazji tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP pomoc społeczna medycyna onkologia dzieci Karolina Rożej Zobacz także

Zwykłe przeziębienie czy grypa - jak je odróżnić?

- Pacjenci rzadko chorują tak, jak są opisywani w podręcznikach. Są pacjenci, którzy mają grypę i w ogóle nie gorączkują, jak również ci, którzy mają COVID-19 i nie kaszlą. Pacjentom, którzy mają objawy górnych dróg oddechowych polecam wykonanie testu molekularnego na trzy najczęstsze wirusyL COVID-19, grypę i RSV - mówi w radiowej Jedynce specjalista medycyny rodzinnej, lekarz dr Janusz Krupa.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski zdrowie medycyna grypa przeziębienie infografika Zobacz także