Polskie Radio
Section05

choroby

Nowy komunikat ws. pryszczycy. Jest ważny apel

Pryszczyca nie dotarła do Polski - to główny wniosek z prac zespołu zarządzania kryzysowego przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przeanalizował dotychczasowe działania profilaktyczne i sytuację epidemiologiczną na Węgrzech i Słowacji. W ramach profilaktyki w komunikacie zaapelowano do klientów, aby nie kupowali żywności w "przypadkowych miejscach sprzedaży".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA żywność rolnictwo choroby zakaźne

Lodowce uwolnią wirusy sprzed tysięcy lat. "Śmiertelne zagrożenie"

Topnienie wiecznej zmarzliny i lodowców, spowodowane ocieplającym się klimatem, stanowi śmiertelne zagrożenie dla człowieka. Uwalnia bowiem do środowiska tzw. "mikroby Matuzalema" - wirusy i bakterie uśpione przez tysiące lat w pokrywie lodowej. Będzie ich coraz więcej, a eksperci nie wykluczają wybuchów pandemii "nowych", a w rzeczywistości starożytnych, chorób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA Arktyka ocieplenie klimatu wirusy

Pierwsze objawy Alzheimera. Można je zauważyć pod prysznicem

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago odkryli powiązanie między diagnozą na Alzheimera a węchem. Okazuje się, że wraz z utratą pamięci krótkotrwałej, częstym objawem jest nierozpoznawanie zapachu elementów codziennej rutyny. Wczesne stadia tej choroby można wykryć nawet pod prysznicem – osoby, które nagle przestają czuć zapach swoich kosmetyków, mogą być przyszłymi ofiarami Alzheimera.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie seniorzy NAUKA medycyna

Epidemia ADHD. Naukowcy biją na alarm

Brytyjscy naukowcy zauważyli nagły wzrost spożycia leków na ADHD. Wśród czynników wymienili m.in. media społecznościowe, przestrzegając jednocześnie przed błędnymi diagnozami, w tym - przed niesprawdzonymi treściami na temat tej choroby. Wspomnieli ponadto o destrukcyjnym wpływie pandemii, ale też o większej samoświadomości czy coraz skuteczniejszym diagnozowaniu chorób. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania zdrowie media społecznościowe TikTok Instagram adhd