Polskie Radio
Section05
deficyt budżetowy

Jakie podatki dają najwięcej pieniędzy do budżetu państwa? Szef resortu finansów nie pozostawia złudzeń

Podatki nas zaskoczyły w tym roku; nie spodziewaliśmy się, że gospodarka będzie tak dobrze rosła i podatki będą w takiej skali płacone - stwierdził w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że nie ma planów, by podwyższać składkę zdrowotną od przedsiębiorców do poziomu wyższego niż 4,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów budżet Polski deficyt budżetowy podatki finanse publiczne Tadeusz Kościński

Eksperci: kolejny ostrożny budżet na okres przejściowy

Projekt budżetu państwa na 2022 r. został skrojony na czas przejściowy. Jest tak ostrożny, jak kilka wcześniejszych. Kładzie nacisk na inwestycje ze wskazaniem na rozwój tych publicznych. Mamy na to środki, ale europejskie pieniądze z Planu Odbudowy będą nam niezbędne, chociażby na transformację energetyczną - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska finanse publiczne deficyt budżetowy

Patkowski: rząd nie ukrywa wydatków publicznych, świadczy o tym ostatnia ocena agencji ratingowej Fitch

- Ocena Fitch Ratings zadaje kłam zarzutom, że rząd ukrywa wydatki publiczne i przepuszcza strumienie pieniędzy poza oficjalnym deficytem, bo agencja podaje dokładne dane dotyczące wydatków całego sektora finansów, w tym PFR i innych funduszy - wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Piotra Patkowskiego w Sejmie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne deficyt budżetowy finanse pkb

Eksperci: poradziliśmy sobie z pandemią, ale musimy bacznie obserwować wskaźniki inflacji i zadłużenia budżetu

Polska z pandemią doskonale sobie poradziła, ale nie oznacza to, że możemy spocząć na laurach. Sytuacja cały czas się zmienia, przyszłość pandemii nie jest pewna, a rosnąca inflacja niepokoi  nawet zagraniczne agencje ratingowe - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": radca prawny Paweł Pelc i Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fitch inflacja pkb deficyt budżetowy

Piotr Patkowski: w budżecie na rok 2022 spełnimy dwa ważne wymogi z Maastricht

Projekt budżetu na rok 2022 ma charakter przejściowy, bo sam COVID-19 jest czymś nieprzewidywalnym, ale to jeszcze nie będzie czas na konsolidacje finansów i zaciskanie pasa - stwierdził Piotr Patkowski, wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA deficyt budżetowy budżet Polski Komisja Europejska Unia Europejska emerytury mundurowe płace NFZ służba zdrowia pkb

Komisja finansów za udzieleniem rządowi absolutorium z wykonania budżetu za 2020 r.

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się za udzieleniem rządowi absolutorium z wykonania budżetu za 2020 r., ale proponuje, by dysponenci usunęli nieprawidłowości wskazane przez Najwyższą Izbę Kontroli - powiedział w czwartek w Sejmie przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk (PiS).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NIK budżet finanse publiczne finanse deficyt budżetowy

ANALIZA Planowany deficyt budżetowy USA na poziomie 3 bilionów dolarów. ''To nie powód do paniki''

Amerykański rząd federalny szacuje, że w bieżącym roku fiskalnym deficyt budżetowy osiągnie wartość 3 bilionów dolarów. Planowane wydatki wzrosły o 33 proc. w stosunku do ostatniej prognozy. W wyniku wielu środków stymulacyjnych, mających na celu zwalczanie skutków gospodarczych pandemii, Kongres będzie miał w tym roku deficyt budżetowy równy 13,4 proc. PKB. Historycznie rzecz ujmując, jest to drugi co do wielkości od 1945 roku deficyt budżetowy. Rekord padł niedawno, bo w 2020 roku. Czy istnieją jeszcze granice zadłużenia?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA USA deficyt budżetowy Joe Biden

"Wszyscy skorzystamy na reformie". Minister finansów o Polskim Ładzie

- Podnosimy m.in. kwotę wolną od podatku. Spowoduje to, że więcej ludzi wyjdzie z szarej strefy. To jest zachęta, żeby oficjalnie pracować - mówił w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Jak wyjaśnił - w kieszeni obywateli, którzy mniej zarabiają, ma zostać więcej pieniędzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Kościński Ministerstwo Finansów GOSPODARKA Polski Ład finanse pieniądze Krzysztof Świątek deficyt budżetowy inflacja

Eksperci: jesteśmy ważnym dostawcą towarów na europejski rynek, stąd rosnący optymizm naszych producentów

Optymizm w polskim przemyśle stale rośnie, bo dobrze wykorzystujemy kryzys, szczególnie na rynku niemieckim. Jednak ze już wkrótce zobaczymy, także w produkcji, skutki rosnącej inflacji i nie wiadomo, jak odbierze to przede wszystkim polski konsument – analizowali goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA deficyt budżetowy pkb eksport 500+ Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa