Polskie Radio
Section05
deficyt budżetowy

Janusz Szewczak: zamknięcie tegorocznego budżetu zapowiada się sensacyjnie pozytywnie

– Deficyt na ten rok był planowany na 41,5 mld złotych, a może okazać się, że wyniesie 20 mld. Ponadto zapowiada się, że dochody podatkowe, mimo, że w zeszłym roku były znacząco wyższe, to teraz mogą być jeszcze o 20 mld większe – powiedział Janusz Szewczak, ekonomista oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości. W Polskim Radiu 24 rozmowa o bieżącej sytuacji państwowego budżetu oraz o perspektywach na najbliższe miesiące.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Janusz Szewczak GOSPODARKA ekonomia deficyt budżetowy budżet Polski finanse publiczne dług publiczny

Czym jest deficyt budżetowy i kiedy stanowi problem?

Ministerstwo Finansów w procedowanej w Sejmie ustawie budżetowej zapisało, że deficyt budżetowy w przyszłym roku wyniesie maksymalnie 28,5 miliarda złotych. To byłby rekordowy wynik po przemianach ustrojowych. Tymczasem Włosi zmagają się ze zbyt dużym deficytem, który nie podoba się Unii Europejskiej. Czym jest to zjawisko i kiedy może być problemem? O tym Sylwia Zadrożna rozmawiała z głównym ekonomistą Societe Generale Jarosławem Janeckim.
Zobacz więcej na temat:  deficyt budżetowy budżet Polski

Włoska awantura z Komisją Europejską: kłótnia o deficyt

Od poniedziałku trwa wojna na słowa rządu włoskiego z Komisją Europejska. Po wypowiedzi szefa KE Jean-Claude Junckera, że planowany przez ten kraj deficyt może wpędzić go w kryzys greki, wicepremier Włoch oskarżył członków Komisji Europejskiej o chęć obalenia jego rządu i działania na szkodę Włochów. Rynki reagują nerwowo - rosna rentowności włoskich obligacji, spada kurs euro.
Zobacz więcej na temat:  Włochy deficyt budżetowy Komisja Europejska finanse publiczne

Finanse Polski są dobrze zarządzane – eksperci zgodni

O danych GUS, że zmalał dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych dyskutowali w audycji Rządy pieniądza na antenie Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), Cezary Mech (były wiceminister finansów) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa). GUS podał, że w ubiegłym roku dług wyniósł 50,6 procent PKB, podczas gdy w 2016 roku było to 54,2 procent. Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB wobec 2,3 procent zanotowanych rok wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze pkb gus USA Stany Zjednoczone Chiny deficyt budżetowy Berlin Niemcy Donald Trump Główny Urząd Statystyczny dług publiczny