Polskie Radio
Section05
dyplomacja

Szef MSZ w Helsinkach. "Nie chcemy być rosyjskimi koloniami"

- Polska i Finlandia mają podobne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony granic, wymieniliśmy się doświadczeniami - powiedział w Helsinkach szef MSZ Radosław Sikorski. Minister przekazał, że wśród tematów jego rozmowy z szefową fińskiej dyplomacji Eliną Valtonen była kwestia Ukrainy i jej suwerenności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO wschodnia flanka NATO Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Finlandia Helsinki bezpieczeństwo wojna hybrydowa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Rosja

Szef MSZ odwołuje ambasadorów. Jest reakcja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie można odwołać ani mianować polskiego ambasadora. Wcześniej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podjął decyzję o zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Andrzej Duda MSZ

Zmiany w ambasadach. Rzecznik MSZ: to będą profesjonaliści

Profesjonaliści - tu cytat - "nie z nagłego nadania" - tacy dyplomaci mają, według rzecznika MSZ, zastąpić część polskich ambasadorów. Wymianę, mającą objąć większość szefów polskich placówek dyplomatycznych, zapowiedział premier Donald Tusk. Zaznaczył, że jeśli prezydent nie będzie wyrażał zgody na zmiany ambasadorów, ich rolę przejmą dyplomaci w charakterze chargé d’affaires.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych premier Donald Tusk dyplomacja