Polskie Radio
Section05

energetyka

Wielka inwestycja ciepłownicza w stolicy na półmetku

Budowa bloku parowo-gazowego w warszawskiej elektrociepłowni na Żeraniu osiągnęła półmetek. Zgodnie z planem jednostka, należąca do spółki PGNiG Termika, ma ruszyć pod koniec 2020 r. Tym samym coraz mniej ciepła będzie pochodziło w stolicy z węgla, dzięki inwestycji wartej 1,6 mld zł, powinna się poprawić jakość powietrza. Żerań jest drugim co do wielkości źródłem ciepła dla warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa PGNiG

Piotr Naimski: chcemy uniezależnić się od dyktatu Rosji

- Gazociąg Baltic Pipe to element długoterminowej strategii uniezależnienia sprowadzania gazu do naszego kraju od monopolistycznego dostawcy, którym jest rosyjski Gazprom - powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Baltic Pipe i terminal w Świnoujściu spowodują, że będziemy suwerenni i niezależni pod względem dostaw gazu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Naimski Gazprom gaz ziemny gaz polityka bezpieczeństwo energetyczne Baltic Pipe Ministerstwo Energii

OSE Gdańsk: jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju?

Program połączenia systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z europejskim systemem przez Polskę wchodzi w fazę techniczną, ma poparcie wszystkich czterech rządów, a także Komisji Europejskiej - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Naimski energia elektryczna prąd

Polska energetyka z niejasnym interesem w tle

– Pojawienie się takiej linii dystrybucyjnej w portfelu Enei było pewną anomalią. Poza tym transakcja ta nie miała sensu biznesowego – ocenił Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. W 2011 roku spółka Enea podpisała zaskakującą umowę na przesył prądu. Dlaczego budzi ona kontrowersje? Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo energetyczne Enea prąd Białoruś Piotr Nisztor energia elektryczna energia

Co dalej z gospodarką opartą na węglu? Komentarze ekspertów

- Pomimo prób tłumaczenia, nasi koledzy z zachodu nadal uważają, że dekarbonizacja jest konieczna. Również w Polsce jest wiele sił antywęglowych, które negatywnie wpływają na młodzież - mówił w Debacie Polskiego Radia 24 Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych województwa śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  węgiel górnictwo Anna Grabowska Unia Europejska gospodarka polska