Polskie Radio
Section05

energetyka

W 2023 r. rosyjski gaz nie będzie już Polsce potrzebny?

Czy już za cztery lata Polska pożegna się z Gazpromem? Zdaniem pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimskiego, jeżeli do 2023 roku zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który da nam rocznie 10 mld m sześc. gazu, gazoport w Świnoujściu da 7,5 mld m sześc., a produkcja krajowa gazu wyniesie 4,5 mld m sześc., "to razem będzie się bilansowało z zapotrzebowaniem Polski".
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Gazprom Baltic Pipe

Liczby pokazują, że węgiel będzie podstawą polskiej energetyki

W Polsce wciąż ok. 48 proc. energii elektrycznej i 73 proc. ciepła produkuje się z węgla kamiennego. Nie da się tego zmienić w krótkim czasie, byłoby to szkodliwe z punktu widzenia i gospodarczego i społecznego. - Mówienie o szybkiej likwidacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce jest dowodem na nieznajomość polskiej energetyki - uważa Arkadiusz Siekaniec, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  węgiel

Ekspert: to nie koniec poprawek ustawy ws. cen prądu

- Najważniejsze w projekcie nowelizacji ustawy o cenach energii elektrycznej jest wykreślenie z tego dokumentu zamrożenia taryf dystrybucyjnych na poziomie z 31 grudnia 2018 roku. Z powodu tego zapisu pojawił się konflikt z Urzędem Regulacji Energetyki, który przełożył się na spór z Komisją Europejską – powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Baca-Pogorzelska (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  energia elektryczna ceny POLSKA

Nord Stream 2 kością niezgody w relacjach transatlantyckich

– Nie ma wątpliwości, że w obszarze polityki energetycznej współpraca niemiecko-rosyjska trwa w najlepsze – ocenił Paweł Musiałek, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o budowie gazociągu Nord Stream 2 i postawie, jaką prezentują w tej kwestii Niemcy, Rosja oraz Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nord Stream 2 gaz ziemny gaz Rosja Niemcy USA gazociąg północny bezpieczeństwo energetyczne Europa