Polskie Radio
Section05
energia atomowa

Polska potrzebuje przebudowy sieci energetycznych. "Na ten cel zaplanowano ponad 61 miliardów zł"

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Trzeciakowska-Łukaszewska powiedziała, że przebudowa polskiego systemu elektroenergetyczne tak, że źródła wytwarzania będą na północy kraju wymaga przebudowy sieci. W tej części kraju powstaną między innymi elektrownia jądrowa oraz elektrowni wiatrowe na morzu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia atomowa energia elektryczna GOSPODARKA

Transformacja energetyczna w Polsce. Pełnomocnik rządu: spółki skarbu państwa mają kluczową rolę

W procesie transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę, biorą i będą brały w nim udział - podkreśliła pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne prąd gaz OZE elektrownia atomowa energia atomowa energia odnawialna inwestycje Orlen POLSKA

"Zapowiedzi KO mogą osłabić współpracę polsko-amerykańską". Premier: to zagrożenie bezpieczeństwa Polski

- W ostatnich tygodniach miałem sygnały ze strony amerykańskiej, że zapowiedzi członków Koalicji Obywatelskiej dotyczące rezygnacji z programu atomowego mogą osłabić współpracę polsko-amerykańską, a przez to zagrażają bezpieczeństwu Polski - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską" premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka energia atomowa Mateusz Morawiecki polityka USA koalicja obywatelska

Brytyjskie media zachwycone przemysłowym potencjałem Polski. "Może przejąć koronę od Niemiec"

Jeden z najbardziej poczytnych brytyjskich dzienników "Daily Telegraph", zwraca uwagę na przemysłowy potencjał Polski. Jak wyjaśnia w artykule obecny lider w tej materii Niemcy borykają się ze sporymi kłopotami, zaś Polska nieustannie się w niej rozwija. W swojej analizie wyspiarska gazeta twierdzi, że przy takim rozwoju sytuacji Warszawa może przejąć od Berlina "koronę przemysłowego centrum Europy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania media przemysł energia atomowa pkb POLSKA Niemcy

Globalny renesans energetyki jądrowej. PIE: do 2050 r. moc zainstalowana wzrośnie dwukrotnie

We wrześniu tego roku pracę wznowił japoński reaktor Tahakama 2. Znajdujący się w prowincji Fukui reaktor PWR o mocy 780 MWe to 12. jednostka, która została ponownie przyłączona do sieci w ramach wznawiania działania energetyki jądrowej w Japonii po awarii w Fukushimie. Renesans przeżywa także europejska wielkoskalowa energetyka jądrowa.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa energia elektryczna Japonia

Globalny renesans energetyki jądrowej. PIE: do 2050 r. moc zainstalowana wzrośnie dwukrotnie

We wrześniu tego roku pracę wznowił japoński reaktor Tahakama 2. Znajdujący się w prowincji Fukui reaktor PWR o mocy 780 MWe to 12. jednostka, która została ponownie przyłączona do sieci w ramach wznawiania działania energetyki jądrowej w Japonii po awarii w Fukushimie. Renesans przeżywa także europejska wielkoskalowa energetyka jądrowa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa

KO przeciwna energetyce jądrowej? Poseł unikała odpowiedzi na pytanie o umowę z Amerykanami ws. budowy elektrowni

– Energia jądrowa jest niskoemisyjna, natomiast jest obarczona wadami. Przechowywanie odpadów wysokojądrowych bardzo dużo kosztuje i jest problematyczne – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca partii Zieloni Urszula Zielińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka koalicja obywatelska opozycja energetyka bezpieczeństwo energetyczne prąd energia atomowa Trójka Beata Michniewicz GOSPODARKA

Japonia: ruszyła kolejna faza zrzutu radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima

Rozpoczęła się druga runda zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody z wraku elektrowni jądrowej Fukushima do morza po sporze na ten temat między Japonią a Chinami - poinformował operator elektrowni, spółka Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. Planowane jest wyrzucanie podwodnym tunelem około 460 ton uzdatnionej wody dziennie, w odległości około 1 kilometra od wybrzeża, przez okres krótszy niż trzy tygodnie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Japonia energia atomowa Fukushima GOSPODARKA

KO podważa inwestycje w energię jądrową. Premier Morawiecki: od nich zależy bezpieczeństwo energetyczne kraju

Nasz rząd realizuje wielkie projekty atomowe, bo to od nich zależy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Niestety, kandydatka KO do Sejmu - Urszula Zielińska - już dzisiaj chce rewidować umowę ze Stanami Zjednoczonymi ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki energetyka energia atomowa Komisja Europejska Unia Europejska

PR24 Poseł KO mówi o odstąpieniu od umowy na polski atom. Wiceminister aktywów państwowych: to bardzo raduje Rosję

- Wizja, którą nakreśliła Urszula Zielińska w sprawie elektrowni jądrowej w Polsce to działanie, które bardzo raduje Federację Rosyjską. Bo to podważa fundamenty bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka koalicja obywatelska energia atomowa Andrzej Śliwka Rosja

ANALIZA Energetyka jądrowa wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Korzyści jest wiele

Rozwój energetyki jądrowej może znacząco wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, wspierając suwerenność gospodarczą i polityczną. Budowa bloków jądrowych umożliwi także ostateczne wyłączenie wysłużonych, wysokoemisyjnych bloków węglowych oraz zastąpienie ich nowoczesnymi jednostkami jądrowymi o zerowej emisji. Co więcej, rozwój energetyki jądrowej pozwoli ustabilizować ceny energii elektrycznej, na którą popyt w kolejnych latach będzie stale rósł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa zysk ekologia emisja co2

PR24 Dr Maszczyk: Polski nie stać na to, by nie mieć elektrowni jądrowych

- Elektrownia jądrowa daje prąd, który w kontekście ekologicznym jest prądem czystym. Jego powstanie nie przekłada się na emisję dwutlenku węgla. Nie będę natomiast dyskutował o tym, dlaczego Niemcy zdecydowali się zamknąć swoje elektrownie jądrowe. Być może ich na to stać. Polski na to nie stać - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Maszczyk z SGH.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka energia atomowa

Elektrownie jądrowe w Polsce. Minister Sasin: inwestycje USA i Korei uzupełniają się

- Inwestycje dotyczące budowy w Polsce elektrowni jądrowej z Amerykanami i elektrowni z partnerami koreańskimi uzupełniają się - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zwrócił uwagę, że każda z tych elektrowni zapewni kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Jacek Sasin energia elektryczna energia atomowa elektrownia atomowa Ministerstwo Aktywów Państwowych