Polskie Radio
Section05

film polski

Sławomir Fabicki o swoim najnowszym filmie: opowiadam o lękach i walce z nimi

Najnowszy film Sławomira Fabickiego "Lęk" to opowieść o dwóch siostrach, które wyruszają w podróż do Szwajcarii, gdzie jedna z nich ma zakończyć życie. Produkcja zdobyła m.in. ostatnio nagrodę publiczności na 39. Warszawskim Festiwalu Filmowym, a do kin w Polsce trafiła już dziś. W dniu premiery w audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawia z reżyserem,
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Sławomir Fabicki kino KULTURA Magdalena Cielecka Marta Nieradkiewicz premiera

Film "Czas na pogodę". Debiut fabularny Jacka Raginisa-Królikiewicza

Do kin wchodzi aż 9 filmów, a jednym z nich jest przejmujący dramat psychologiczny pt. "Czas na pogodę" w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Scenariusz do filmu powstał na podstawie sztuki Zbigniewa Moskala, a w rolach głównych zobaczymy Ewę Konstancję Bułhak i Łukasza Lewandowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  kino Martyna Podolska Jacek Raginis-Królikiewicz Ewa Konstancja Bułhak Łukasz Lewandowski premiera

Tantiemy dla polskich filmowców od platform streamingowych: problem wciąż nie rozwiązany

Platformy streamingowe zyskały w naszym kraju wielką popularność, jednak polscy filmowcy wciąż nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu praw autorskich w masowo oglądanych produkcjach. To wciąż nierozwiązany problem, mocno dyskutowany w środowisku i m.in. podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. O tym właśnie Ryszard Jaźwiński rozmawia z mocno zaangażowanym w sprawę Robertem Gulaczykiem znanym m.in. z filmu "Chłopi".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Ryszard Jaźwiński Trójka tantiemy streaming robert gulaczyk

"Różyczka 2". Magdalena Boczarska: to zamknięta, osobna historia

"Różyczka 2" to kontynuacja filmu z 2010 roku, opowiadającego historię znanego pisarza inwigilowanego przez młodą dziewczynę o pseudonimie "Różyczka". Poznajemy dalsze losy bohaterów, przede wszystkim córki, która zrodziła się z miłości głównej bohaterki do SB-ka. - Nasza historia odnosi się do tamtej historii, ale jest historią zamkniętą, osobną - zaznacza Magdalena Boczarska.
Zobacz więcej na temat:  kino Martyna Podolska Jan Kidawa-Błoński Magdalena Boczarska

"Chłopi" i "Znachor", czyli nowe adaptacje klasycznych filmów

- Adaptacja jest formą, która dominuje w kinie. Kino pożera fabułę, potrzebuje nowych opowieści. Istnieją wprawdzie zawodowi scenarzyści, ale skąd kino miałby brać bohaterów i intrygi, jeśli nie z literatury? Nie tylko polska, ale światowa kinematografia nieustająco czerpie z literatury - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grażyna Stachówna z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  serial

"Figurant". Robert Gliński: tacy ludzie, jak bohater filmu byli, są i będą

W piątek (20.10) do kin wejdzie "Figurant" w reżyserii Roberta Glińskiego. - Zawsze jak się robi film historyczny, szuka się czegoś, co odnosiłoby się do obecnej sytuacji. Myślę, że tutaj jest to postać głównego bohatera. Tacy ludzie, byli, są i będą. Jest to rzecz, która może trafić do widzów - mówił w "Poranku Dwójki" filmowiec.
Zobacz więcej na temat:  kino Robert Gliński Paweł Siwek FILM premiera inwigilacja Karol Wojtyła Dwójka

Narodowe Centrum Kultury Filmowej: nowy, ważny punkt na kulturalnej mapie Łodzi i Polski

Narodowe Centrum Kultury Filmowej to nowa instytucja popularyzująca kulturę filmową. Jest częścią kompleksu kulturalno-artystycznego "EC1 Łódź – Miasto Kultury", a także unikatowym w tej części Europy ośrodkiem kulturalnym i edukacyjno-ekspozycyjnym dla osób zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino Narodowe Centrum Kultury Filmowej Łódź Tomasz Miara wystawa Trójka

"Różyczka 2". Autor scenariusza: to film współczesny

W najbliższy piątek (20.10) do kin wejdzie film "Różyczka 2" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. - Pierwsza część działa się pod koniec lat 60. XX wieku. Dwójka jest filmem współczesnym. Powraca do przeszłości, pokazuje jak potrafi ona wpłynąć nawet po wielu latach na losy ludzkie, ale jednak jest filmem współczesnym - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Karpiński, współautor scenariusza "Różyczki 2".
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Paweł Siwek Dwójka różyczka Magdalena Boczarska premiera Jan Kidawa-Błoński

"Szkodzi Platformie Obywatelskiej". Poseł PSL o filmie "Zielona granica"

W programie "Minęła 20" na antenie TVP Info Władysław Teofil Bartoszewski wypowiedział się na temat filmu "Zielona granica". - Moim zdaniem ten film nie powinien być pokazany przed wyborami, ponieważ szkodzi Platformie Obywatelskiej, a gdyby został pokazany po wyborach, to nikt by o nim nie rozmawiał - ocenił polityk PSL.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Agnieszka Holland imigranci w Europie wybory w Polsce Władysław Teofil Bartoszewski POLSKA polityka

Premier Morawiecki: film Holland to pseudodzieło, do którego Niemcy przyłożyli swoje judaszowe srebrniki

Film "Zielona granica" ma zniszczyć dobre imię Polski - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podczas wiecu w Trzciance w województwie wielkopolskim nazwał produkcję w reżyserii Agnieszki Holland "pseudodziełem, do którego Niemcy przyłożyli swoje judaszowe srebrniki".
Zobacz więcej na temat:  granica imigranci w Europie Agnieszka Holland Mateusz Morawiecki POLSKA polityka

Ziobro o wyroku zakazującym mówienia o filmie Holland: to zamach na wolność słowa

- Zdaniem sądu pani Agnieszka Holland może porównywać polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej do "bandytów", "sadystów" i "niemieckich nazistów" (...) Natomiast ja nie mogę odpowiedzieć na te słowa, stając w obronie funkcjonariuszy, którzy są tak okropnie przez nią wyzywani i obrażani - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro sąd Agnieszka Holland wolność słowa POLSKA polityka