Polskie Radio
Section05
filmy animowane

W "Kulturalnej strefie" w Polskim Radiu Dzieciom rozmowa o 10. edycji festiwalu "Kino w Trampkach"

To już dziesiąta odsłona festiwalu filmowego dla dzieci i młodzieży Kino w Trampkach. Propozycje programowe obejmują "10 na 10", czyli dychę polskich produkcji filmowych dla dzieci i młodzieży na 10-lecie Kina w Trampkach, konkursy filmów dziecięcych czy konkursy filmów młodzieżowych. Będzie też „Naturalnie”, czyli cykl filmów związanych z naturą i jej tajemnicami czy prezentacja filmów stworzonych przez młodych widzów. Nie zabraknie także konkursu fotograficznego Niewidzialny Przyjaciel – Dzikie Zwierzęta Warszawy i konkursu na scenariusz filmowy Napisz Scenariusz i Zachwyć Młodego Widza. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska filmy animowane kultura dla dzieci radio dla dzieci

Komiks: jak zmienia się w animację?

Tworzenie animacji na podstawie komiksu to praca wielu osób. Najpierw rysuje się komiks i pisze storyboard. Ważne, żeby wykorzystać dobrze cały kadr i żeby już rysunki mówiły nam, o co chodzi, a tekst był dopowiedzeniem. Następnie na podstawie komiksu powstaje animacja. Tam postacie muszą już znacznie różnić się od siebie, język również różni się od tego w komiksie. Nad wszystkim pracują wspólnie rysownicy, scenarzysta, a czasami też dialogiści.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks filmy animowane Weronika Puszkar Trójka

Animacje z całego świata w Gdańsku. Trwa Animafest 2021

Gdańsk po raz siódmy gości filmy animowane z całego świata. Produkcje zostaną zaprezentowane w ramach siódmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animafest. Na widzów czekają projekcje filmów krótkometrażowych, pełnometrażowych, ekranizacji bajek dla dzieci, warsztaty oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi. To jednak nie wszystko, czym zaskoczy nas wydarzenie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Gdańsk filmy animowane

Połączenie rzeźby i filmu, czyli wystawa prac Sylwestra Ambroziaka "Niewinność" w Toruniu.

- Ten pokaz filmów i rzeźby jest pokazem szczególnym przede wszystkim ze względu na film. Jest tam prezentowanych sześć jego filmów. Są to eksperymentalne animacje, które on właściwie realizuje od 10 lat. To dzieła w całości opracowane i wymyślone przez rzeźbiarza - powiedział o wystawie "Niewinność" Krzysztof Stanisławski, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Gościem "Weekendu kulturalnego" był także Wacław Kuczma, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  rzeźba KULTURA wystawa galeria filmy animowane animacja SZTUKA Polskie Radio 24