Polskie Radio
Section05

folklor

W żydowskim domu znów się rozmawia

W kolejnym odcinku cyklu "Mikrozbliżenia" poznamy mniejszość żydowską w Polsce. Według ostatniego spisu powszechnego przynależność do niej zadeklarowało 7 tysięcy 353 obywateli polskich. Pierwsze wzmianki o Żydach na terenach polskich pochodzą z X wieku, a pierwszym oficjalnym polskim dokumentem nadającym Żydom przywileje i autonomię był statut kaliski z XIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa Kresy Mariana Kril mniejszości narodowe

Ostatni dzień lata – o sierpniu w kulturze i zwyczaju

Mówi się, że lato trwa do trzeciego tygodnia września, ale nikt w to tak naprawdę nie wierzy.To sierpień jest miesiącem, w którym wszystko spowalnia i kończy się – zwozimy zboże z pól, zaczynamy zbierać grzyby i pierwsze jabłka, obserwujemy, jak temperatura nocą spada poniżej dziesięciu stopni, a chłód wieczorny znowu sprawdza, czy o nim zapomnieliśmy.To także miesiąc obietnic i zobowiązań.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa felieton KULTURA pielgrzymka dożynki

O sensie kręcącej się spódnicy - rozmowa z Karolem Radziwonowiczem

Tym razem przyjrzeliśmy się mazurkom Chopina z perspektywy pianisty i pedagoga - Karola Radziwonowicza - aktywnego artysty, posiadającego znaczący dorobek fonograficzny, który jako jedyny pianista na świecie nagrał dla wytwórni Selene Records i Le Chant du Monde wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

55 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

55 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu rozpoczyna się już 27 sierpnia! Na kilka dni przed przypomnieliśmy laureatów kazimierskich Baszt w kategorii instrumentalistów z roku 2020. Ponadto posłuchaliśmy archiwalnych nagrań Władysława Trebuni-Tutki z braćmi oraz zaprosiliśmy do wysłuchania podcastów „Muzyka Skalnego Podhala wg Krzysztofa Trebuni-Tutki”.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Podhale Podlasie

"Wycinanki". O sztuce wyciętej z papieru

- Regionalnych odmian wycinanek jest wiele. Choć nie wszystkie udało się dokładnie opisać. Nie tylko Kurpie i Łowicz są regionami, gdzie tradycja wycinankarska jest żywa. Opisuję więc także wycinankę opoczyńską, lubelską, podlaską, rzadko wymienianą, rawską czy sieradzką – Gościnią Poranka była Katarzyna Kraczoń, autorka „Wycinanek” czyli nowego tomu „Elementarza Sztuki Ludowej”.
Zobacz więcej na temat:  folk Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa