Polskie Radio
Section05
grafika

Maciej Szymanowicz: ilustracja sugeruje czytelnikowi, w którą stronę ma skierować wyobraźnię

W dzieciństwie kochał rysować, ale studiować postanowił na białostockim wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej. Został aktorem lalkowym, ale to zajęcie nie przypadło mu do gustu. Powrócił do miłości z dzieciństwa. Ilustruje, projektuje książki, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Maciej Szymanowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska książki książki dla dzieci literatura aktorstwo KULTURA ilustracja grafika

"Picasso" na papierze i w ceramice - wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy Pabla Picassa jako rysownika, grafika, jako ilustratora i... jako komunistę też - mówiła w Dwójce dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie. Od 12 października będzie można tam oglądać wystawę zatytułowaną "Picasso". Pokazywane prace w większości pochodzą z Museo Casa Natal Picasso w Maladze, a uzupełniają je grafiki, które warszawskie muzeum ma w swojej kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  Pablo Picasso Dwójka Jakub Jamrozek Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa grafika

PR24 "Czy wszystko smakuje?". Niezwykły komiks Falauke na wystawie Muzeum Karykatury

- Katarzyna "Falauke" Czarny pracowała zarówno jako kelnerka, jak i jako pomoc w ramach firm kateringowych, czy w fast-foodach. Doświadczenia związane z karmieniem ludzi i działaniem w gastronomii, przekuła w swój pierwszy pełnometrażowy debiutancki komiks "Czy smakuje" - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury, w którym oglądać można wystawę prac krakowskiej ilustratorki. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler komiks grafika

Plakaty i ilustracje Janusza Stannego "Dzieciaki": podróż w czasie dla dzieci i rodziców

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur została otwarta wystawa plakatów i ilustracji Janusza Stannego "Dzieciaki". Prezentując motywy dziecięce w twórczości wybitnego polskiego artysty, zaprasza zarazem najmłodszych, i ich rodziców oczywiście, w swoistą podróż w czasie, do lat 70. i 80., kiedy królowała zupełnie inna kreska i estetyka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA grafika KSIĄŻKA plakat Lublin Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawa Katarzyna Cygler Trójka

Projekt "Dzieciństwo": nagrodzony katalog i wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym

Otwarta na początku czerwca wystawa "Dzieciństwo" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie pokazuje, jakie smaki i odcienie miało dzieciństwo na przestrzeni lat. Wcześniej powstał katalog "Dzieciństwo" będący blisko 400-stronicowym repozytorium wiedzy o etnografii dzieciństwa. I to on został nagrodzony srebrnym medalem za opracowanie graficzne w konkursie "European Design Awards 2023". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA grafika projektowanie KSIĄŻKA muzeum Tomasz Miara Trójka

100 lat polskiego komiksu: od Koziołka Matołka, po "Wilcze tropy" i niezależne ziny

Historia polskiego komiksu sięga początku lat 20. XX wieku, jednak prawdziwy rozwój tego gatunku nastąpił dopiero niespełna 60 lat później, na przełomie lat 70. i 80. Dzisiaj polscy rysownicy, idąc drogą przetartą przez Grzegorza Rosińskiego, podbijają rynki zachodnie i przebijają się do komiksowego mainstreamu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura komiks historia Polski grafika Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski Trójka

"Nić porozumienia". Spotkanie z dr Piotrem Kułakiem, autorem wyjątkowej publikacji

Spora grupa czytelników średniego i starszego pokolenia zapewne pamięta smukłe, kieszonkowe tomiki z charakterystycznym, umieszczonym w górnym prawym rogu okładki, rysunkiem jednorożca. Dr Piotr Kułak, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreślał, że seria „Jednorożca” była unikatowym przykładem równoważnej współpracy twórców – pisarzy i grafików. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki grafika

Przedwojenny obraz i unikalny szkicownik. Niezwykła wystawa prac Józefa Czapskiego

- Rozpoznaliśmy kilka rysunków, które posłużyły za szkic do obrazów, ale te prace powstawały, bo musiały powstać - powiedziała w Polskim Radiu 24 dyrektor warszawskiej galerii aTAK Katarzyna Włodarska o nowej wystawie w kierowanej przez siebie instytucji. - W filmach dokumentalnych Józef Czapski cały czas przedstawiany jest z nieodzownym długopisem i ołówkiem - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska grafika malarstwo Józef Czapski Polskie Radio 24

Banknoty: trzymane w portfelu niedoceniane, choć wartościowe, dzieła sztuki

Kiedyś mieliśmy je w ręku nawet kilka razy dziennie. Dzisiaj, w dobie coraz bardziej rozpowszechnionej płatności elektronicznej, bierzemy je do ręki rzadziej. Banknoty. Niegdyś papierowe, mają różne kolory, rozmiary, a przede wszystkim – wartość. Także artystyczną, bo są to, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, dzieła sztuki.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA finanse SZTUKA grafika pieniądze projektowanie Paweł Turski Tomasz Miara Trójka