Polskie Radio
Section05
grupa wyszehradzka

Konflikt Czech i Rosji. Guzy: solidarność Grupy Wyszehradzkiej przeważyła

Premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili solidarność z Czechami w związku z agresywnymi działaniami Rosji. - Widać różnicę pomiędzy bardzo twardym stanowiskiem wobec Rosji zaprezentowanym wspólnie przez wszystkie kraje Wyszehradzkie a stanowiskiem Unii Europejskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Jarosław Guzy Marta Szpala grupa wyszehradzka Rosja Czechy Europa

"Pod polskim przewodnictwem jest silna, zjednoczona i aktywna". Wiceszef MSZ o Grupie Wyszehradzkiej

- Dzisiejsza wideokonferencja oraz wspólna deklaracja premierów w sprawie rosyjskich aktów sabotażu w Czechach pokazuje, że Grupa Wyszehradzka pod polskim przewodnictwem w tych trudnych czasach jest zjednoczona, solidarna i działa aktywnie - mówił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych grupa wyszehradzka polityka Szymon Szynkowski MSZ

Spotkanie V4 ws. działań Rosji. Jan Parys: polityka Grupy Wyszehradzkiej wobec Moskwy nabrała spójności

- Można powiedzieć, że Grupa Wyszehradzka odzyskuje pewną spoistość w polityce zagranicznej wobec Rosji. Bardzo się cieszę, że pan premier przeprowadził konsultacje i kraje będą się nawzajem informować, co robią w tej dziedzinie i jak dalej postępować - powiedział o działaniach V4 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Rosja Czechy Władimir Putin dyplomacja zagrożenie konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Potępiamy ten godny ubolewania akt agresji". Państwa V4 deklarują pełną solidarność z Czechami

Premierzy Polski, Węgier i Słowacji wyrazili pełną solidarność z Czechami w związku z udziałem rosyjskich agentów wywiadu wojskowego w działaniach prowadzących do eksplozji w składzie amunicji we Vrběticah w 2014 r. Oświadczenie o takiej treści opublikowano na stronie kancelarii premiera.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Węgry Słowacja Rosja Europa grupa wyszehradzka kancelaria premiera premier Mateusz Morawiecki ŚWIAT

"W obliczu zagrożeń musimy działać solidarnie". Premier o pilnym spotkaniu V4

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że Rosja eskaluje swoje działania w naszej części Europy i stąd decyzja o zwołaniu pilnego posiedzenia przywódców Grupy Wyszehradzkiej. "W obliczu zagrożeń musimy działać solidarnie, dlatego z inicjatywy Polski, która przewodniczy aktualnie Grupie Wyszehradzkiej, zwołałem pilne posiedzenie przywódców V4" - napisał premier.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki grupa wyszehradzka Rosja Europa ŚWIAT

Mateusz Morawiecki zwołał pilne spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Tematem bezpieczeństwo regionu

O 12.00 rozpocznie się wideokonferencja premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, zainicjowana przez polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, w związku z eskalacją działań ze strony Rosji, a także ostatnimi wydarzeniami w relacjach czesko-rosyjskich. Spotkanie ma też na celu wyrażenie solidarności z rządem Czech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki polityka Ukraina grupa wyszehradzka Rosja

TYLKO U NAS Marszałek Sejmu: przewodniczący parlamentów V4 poparli poniedziałkowe stanowisko ministrów spraw zagranicznych

- Poparliśmy poniedziałkowe stanowisko ministrów spraw zagranicznych, ponieważ wiemy, że także na terenach naszych krajów mają miejsce działania wywiadowcze - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek po dzisiejszym roboczym spotkaniu przewodniczących parlamentów państw V4. 
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Witek Sejm grupa wyszehradzka Ukraina POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Elżbieta Witek: łączy nas wyjątkowa przyjaźń

Marszałek Sejmu napisała, że Polaków i Węgrów łączy wyjątkowa przyjaźń, jakiej inne narody mogą nam pozazdrościć. "Dziś świętujemy te szczególne więzy, dziękując za to, co razem osiągnęliśmy i życząc naszym węgierskim przyjaciołom wszystkiego najlepszego z okazji wspólnego święta." - napisała na twitterze marszałek Elżbieta Witek. Życzenia marszałek Sejmu z okazji Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej zostały zamieszczone w dwóch językach.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Elżbieta Witek grupa wyszehradzka MSZ