Polskie Radio
Section05
grupa wyszehradzka

Przekazanie zbroi Zygmunta Augusta. Historyk: to podkreśla szczególne stosunki polsko-węgierskie

- Stosunki polsko-węgierskie są od wieków wyjątkowo dobre i takie gesty są bardzo ważne. Nie jest to wielki gest polityczny, ale taki, który ma znaczenie emocjonalne - powiedział w Polskim Radiu 24 o przekazaniu Polsce przez Węgrów zbroi Zygmunta Augusta historyk, Maciej Rosalak.
Zobacz więcej na temat:  Węgry przyjaźń Polityka zagraniczna Polski grupa wyszehradzka Mateusz Morawiecki Viktor Orban POLSKA polityka Polskie Radio 24

Maląg o prorodzinnych rozwiązaniach Grupy V4: będziemy chcieli zainicjować wspólne dalsze działania

- Chcemy zainicjować dalsze wspólne działania, aby państwa Grupy Wyszehradzkiej wnosiły w Europie pozytywne wartości i zmieniały mentalność mówienia o rodzinie - powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przed rozmowami z ministrami grupy V4.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka POLSKA Czechy Słowacja Węgry POLSKA polityka społeczeństwo Marlena Maląg rodzina

Wiceszef MSZ o podpisanej przez premierów V4 deklaracji: precyzyjnie definiuje obszary współpracy

"Podpisana dziś deklaracja jasno i precyzyjnie definiuje obszary współpracy V4 z jednej strony, z drugiej strony podejmuje tematykę tego, co już udało się osiągnąć i jakie wnioski z tej 30-letniej współpracy płyną na przyszłość" - napisał na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, nawiązując do szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka POLSKA Czechy Słowacja Węgry POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski

Szczyt V4. Ekspert: gospodarki tych krajów przez 30 lat rozwijały się w imponujący sposób

Trzydziesta rocznica istnienia Grupy Wyszehradzkiej oraz walka z pandemią COVID-19. Te  tematy zdominowały szczyt premierów państw V4, który odbył w  Krakowie. Podczas spotkania  szefowie rządów podpisali wspólną deklarację podsumowującą działalność Grupy V4. 
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Słowacja Czechy Węgry Magdalena Skajewska polityka pandemia szczepienia

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Ekspert: na pierwszy plan wysunęła się kwestia walki z pandemią

- Na pierwszy plan wysunęły się kwestie walki z pandemią. Jest to odzwierciedlone w haśle aktualnego przewodnictwa Polski w grupie: powrót na właściwe tory. Natomiast wątkiem przewodnim konferencji była kwestia szczepień - powiedział o środowym spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej Łukasz Ogrodnik, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Czechy Węgry Słowacja Kraków Mateusz Morawiecki Polityka zagraniczna Polski Unia Europejska Rada Europy ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Jesteśmy najbardziej podobnymi do siebie krajami w Unii Europejskiej". Dr Popławski o Grupie Wyszehradzkiej

- To naturalne, że tworzymy pewną grupę państw, która odczytuje, że ma zbliżone interesy, ale te interesy nie są identyczne. W związku z tym poprzesz szukanie wspólnych interesów, podobieństw można w pewien sposób powiedzieć, że jesteśmy najbardziej podobnymi do siebie krajami w Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Konrad Popławski z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Polityka zagraniczna Polski Polskie Radio 24

Prof. Tomasz Grosse o Grupie Wyszehradzkiej: priorytetem jest bardziej aktywna współpraca w UE

- To nie jest przypadek, że przewodniczący Rady Europejskiej gości w Krakowie. Pokazuje to, że absolutnym priorytetem państw Grupy Wyszehradzkiej jest współpraca w UE, prawdopodobniej jeszcze bardziej aktywna - powiedział o spotkaniu V4 w Krakowie prof. Tomasz Grzegorz Grosse, ekspert ds. europejskich.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Unia Europejska Węgry Czechy Słowacja Polityka zagraniczna Polski Mateusz Morawiecki ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Premier: Grupa Wyszehradzka to serce Europy Środkowej. Mamy ambicje i możliwości dalszego rozwoju

- 30 lat temu rozpoczął się nowy rozdział w historii naszej części Europy. Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach. Grupa V4 w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza - mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka premier Mateusz Morawiecki Kraków Węgry Słowacja Czechy dyplomacja

Premier: Grupa Wyszehradzka to serce Europy Środkowej. Mamy ambicje i możliwości dalszego rozwoju

- 30 lat temu rozpoczął się nowy rozdział w historii naszej części Europy. Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach. Grupa V4 w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza - mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka premier Mateusz Morawiecki Kraków Węgry Słowacja Czechy dyplomacja infografika POLSKA