Polskie Radio
Section05
grupa wyszehradzka

"Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych". Spotkanie szefa MON z sekretarzem obrony USA

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem. - Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Ważne jest by, za obronność odpowiadały państwa narodowe, a nie jakaś wyimaginowana armia europejska - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Andrzej Duda Mariusz Błaszczak kancelaria prezydenta Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Obrony Narodowej intel Krzysztof Penderecki język polski

Prezydent Duda: rozważymy i przekażemy premierom propozycję zwiększenia Funduszu Wyszehradzkiego

Po spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, prezydent Andrzej Duda powiedział, że "prezydent Węgier Katalin Novak zaproponowała, żeby zwiększyć donacje do Funduszu Wyszehradzkiego, z całą pewnością to rozważymy i zaproponujemy to naszym premierom".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda dyplomacja grupa wyszehradzka Polityka zagraniczna Polski pieniądze ŚWIAT Europa

W Pradze trwa szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Tematami rozmów dwie wojny i przyszłość UE

Od ceremonii oficjalnego powitania na Zamku Praskim na Hradczanach rozpoczęło się w środę spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą rozmawiać o najistotniejszych tematach międzynarodowych, w tym o wojnie na Ukrainie, konflikcie na Bliskim Wschodzie i przyszłości UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga grupa wyszehradzka wojna na Ukrainie atak Hamasu na Izrael Unia Europejska

Andrzej Duda w Pradze. Weźmie udział w szczycie prezydentów V4

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Przywódcy Polski, Czech, Słowacji i Węgier omówią między innymi aktualną sytuację geopolityczną oraz współpracę w dziedzinach gospodarki, infrastruktury i kultury. Ceremonia powitania prezydentów na Zamku Praskim rozpocznie się o 10:00.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Andrzej Duda POLSKA Węgry Czechy Słowacja ŚWIAT Praga

Spotkanie szefów MSW państw V4. Dołączą przedstawiciele Niemiec i Austrii. Tematem nielegalna migracja

Nielegalna migracja będzie tematem spotkania, w którym wezmą udział ministrowie spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej, a także Niemiec i Austrii. Szef czeskiego MSW Vít Rakusan poinformował, że rozmowy mają się odbyć pod koniec listopada.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga Słowacja migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 grupa wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka. Premier Czech: współpraca polityczna obecnie utrudniona, koncentrujemy się na praktycznej

Premier Czech Petr Fiala stwierdził, że obecnie współpraca polityczna w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest utrudniona i dlatego w czasie trwającej czeskiej prezydencji jego rząd będzie koncentrować się na współpracy praktycznej. Grupę Wyszehradzką tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NATO Czechy POLSKA grupa wyszehradzka wojna na Ukrainie ŚWIAT Petr Fiala

"Kulturalnie na temat". Nagroda Wyszehradzka dla NCK

Narodowe Centrum Kultury zostało uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką w Bratysławie w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. Szczególnie doceniono Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W Polskim Radiu 24 gościli: prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK i Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy placówki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA POLSKA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Narodowe Centrum Kultury grupa wyszehradzka Eufonie

Przymusowa relokacja migrantów. Premier Morawiecki: to dyskryminacja i KE musi to od nas usłyszeć

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w poniedziałek w Bratysławie, że migranci nie są w UE traktowani równoprawnie. Zwrócił uwagę, że za nieprzyjęcie migrantów z kierunku południowego kara ma wynosić 22 tys. euro, podczas gdy na pomoc dla Ukraińców przeznaczono 100 euro na osobę.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Mateusz Morawiecki grupa wyszehradzka migracja imigranci w Europie