Polskie Radio
Section05
inwestycji infrastrukturalne UE

Miliony złotych z funduszy europejskich dla Lubelskiego. Na co zostaną przeznaczone?

Przedsiębiorcy, samorządy, szkoły z woj. lubelskiego będą mogły otrzymać w sumie 150 mln zł w formie pożyczek z programu Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. We wtorek w Lublinie zostały podpisane umowy w tej sprawie między BGK i podmiotami, które będą udzielały takiego wsparcia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE fundusze europejskie inwestycji infrastrukturalne UE infrastruktura

PKP wydały 1,4 mld złotych na modernizację dworców. Zapowiadają kolejne inwestycje w roku 2024

Polskie Koleje Państwowe SA, w ramach realizacji Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, udostępniły pasażerom 112 dworców kolejowych. Są to nowe obiekty lub po przebudowie. Wartość tych inwestycji wynosi 1 mld 426 mln zł brutto - informuje biuro prasowe PKP SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycji infrastrukturalne UE kolejnictwo infrastruktura transport publiczny PKP

Pieniądze z KPO na obwodnice i autostrady. GDDKiA podpisała dwie umowy inwestycyjne

Pierwsze środki z Krajowego Planu Odbudowy trafiają na budowę i modernizację polskich dróg. 29 grudnia 2023 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały dwie umowy o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO. Ich łączna wartość to ok. 2,3 mld złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne inwestycji infrastrukturalne UE drogi infrastruktura GDDKiA

Eksperci: końcówka tego roku i początek 2024 to będzie lepszy czas dla polskiej gospodarki niż ostatnie miesiące

Problemem polskiej gospodarki pozostaje zbyt niski poziom inwestycji prywatnych, choć polskie firmy mają duże środki zgromadzone na kontach, ale procedury, urzędnicza "papierologia" są tak monstrualne, że uderzają w ten ważny komponent wzrostu gospodarczego - uważają goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha oraz profesor Mariusz Andrzejewski z krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy inwestycji infrastrukturalne UE

Prezes BGK: nasz bank skutecznie wspierał polskie firmy podczas pandemii i kryzysu energetycznego

- Bank Gospodarstwa Krajowego aktywnie i od lat wspiera polskich przedsiębiorców. Gdy zarząd banku zaczynał pracę, pomoc banku dla eksporterów w zagranicznej ekspansji dotyczyła tylko trzech krajów, dziś jest ich 86  - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 inwestycji infrastrukturalne UE BGK

PKP inwestuje w sieć kolejową Podlasia. Trasa Sokołów Podlaski - Siedlce będzie modernizowana

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej i przebudowy prawie 30 km linii kolejowej, która połączy Sokołów Podlaski z Siedlcami. Prace projektowe mają zakończyć się do 2027 r., a sama budowa ma ruszyć na przełomie 2027/2028 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport publiczny inwestycji infrastrukturalne UE kolejnictwo PKP infrastruktura

Dobre informacje dla kierowców. W 2025 roku pojadą nowym fragmentem trasy Via Carpatia

Rozpoczyna się budowa odcinka trasy S19 Miejsce Piastowe - Dukla. Fragment będzie miał ponad 10 kilometrów długości. Droga na tym odcinku jest częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia. Inwestycja będzie miała wszystkie parametry komfortowej trasy ekspresowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje inwestycji infrastrukturalne UE Trójmorze GDDKiA infrastruktura via carpatia Radio kierowców infografika

Eksperci: energetyka jądrowa pozwoli spełnić wymogi unijnego miksu energetycznego

Atomistyka jest bardzo skomplikowana i budowa pierwszej elektrowni atomowej, pozwoli na podniesienie umiejętności polskich podwykonawców na nieznany wcześniej poziom. I choć to kosztowne i trwa bardzo długo budowa takiej elektrowni, to Polska nie ma innej drogi rozwoju swojej energetyki - mówiły ekspertki w audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Sterczewska-Krzysztoszek z UW i Agnieszka Durlik z KIG w PR24. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia atomowa OZE USA inwestycji infrastrukturalne UE

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu: zagraniczni inwestorzy wydali w tym roku w naszym kraju 5 mld euro

Gdy ocenialiśmy poprzednie lata, akcentowaliśmy duży wzrost inwestycji zagranicznych po pandemii, ale ten rok jest wyjątkowo korzystny - powiedział Paweł Kurtasz, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje zagraniczne inwestycji infrastrukturalne UE intel Google Cloud Microsoft Polska

Trasa S1 coraz bliżej końca budowy. "Jedno z kluczowych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych"

Budowa S1 na odcinku obwodnicy Węgierskiej Górki to jedno z kluczowych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych. Obwodnica Węgierskiej Górki liczy 8,53 km. Wartość inwestycji to blisko 1,4 mld zł. – Cały południowy odcinek S1 będzie przejezdny już w 2025 roku – powiedział Grzegorz Puda minister funduszy i polityki regionalnej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej GDDKiA inwestycji infrastrukturalne UE infrastruktura

Kolejny odcinek trasy Via Baltica dostępny dla kierowców

Od 12 sierpnia 2023 r. kierowcy mogą już korzystać z drogi ekspresowej S61 od Kolna aż do granicy z Litwą. Do ruchu udostępniony został ostatni z trzech fragmentów tej trasy w województwie warmińsko-mazurskim od węzła Ełk Południe do miejscowości Wysokie (węzeł Kalinowo) o długości około 23 km, stanowiący fragment międzynarodowego szlaku Via Baltica.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi inwestycji infrastrukturalne UE fundusze unijne

Tylko do 16 sierpnia samorządowy mogą ubiegać się o środki z Programu Inwestycji Strategicznych

- To już ósma edycja rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządach i związków samorządowych, chodzi o inwestycje w usługi publiczne. Program wystartował w lipcu 2021 roku i tym razem beneficjenci programu mają większą swobodę w wyborze celów swoich inwestycyjnych, a może ich być aż 36  - powiedział dyrektor z BGK Michał Baj, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE samorząd OZE oszczędzanie energii BGK

Via Baltica. W połowie sierpnia kierowcy pojadą nowym odcinkiem trasy

W połowie sierpnia GDDKiA z Olsztyna udostępni do ruchu ostatni z trzech fragmentów Via Baltica w woj. warmińsko-mazurskim. To odcinek od węzła Ełk Południe do miejscowości Wysokie (węzeł Kalinowo) o długości około 23 km. Oddanie do ruchu uzależnione jest od zakończenia prac poprawkowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi infrastruktura GDDKiA via carpatia inwestycji infrastrukturalne UE fundusze unijne