Polskie Radio
Section05
Jan Kiepura

Od Juraty do Zaleszczyk – 10 najpopularniejszych kurortów II Rzeczpospolitej

Zamożniejsi obywatele II Rzeczpospolitej wypoczynek w rodzimych kurortach postrzegali nie tylko jako sposób spędzania wolnego czasu, ale wręcz jako patriotyczny obowiązek. Mapa przedwojennej Polski usiana była uzdrowiskami, oto najsłynniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita II RP wakacje wypoczynek kurort Zakopane Hel władysławowo Józef Haller Jan Kiepura Krynica Kazimierz Dolny Zaleszczyki magazyn wakacyjny wakacje 2021

Prof. Tadeusz Pszonka: festiwal w Krynicy-Zdroju jest hołdem dla Jana Kiepury

- Myślę, że Festiwal im. Jana Kiepury jest nie tylko jedną z najważniejszych imprez Małopolski, ale dzięki swojej randze jest nawet wizytówką Polski. Staramy się, aby było wielu wykonawców z całego kraju, odpowiadających założeniom programowym festiwalu. Można więc śmiało powiedzieć, że sierpień należy do Krynicy - mówił w Dwójce dyrektor artystyczny prof. Tadeusz Pszoniak.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kiepura opera muzyka klasyczna Dwójka KULTURA Jakub Jamrozek

Jacek Marczyński: pod koniec XIX wieku wykształcił się kult gwiazd

- Wiele gmachów operowych, które w tamtym czasie powstały, to były miejsca dość snobistyczne. Zaczynał się wówczas kult śpiewaków operowych, na co nałożyło się pojawienie fonografii. Fonografię wyczuł Enrico Caruso, nazywany królem tenorów, który swoją popularność w XX wieku zawdzięcza m.in. temu, że nagrywał mnóstwo płyt - mówił w Dwójce Jacek Marczyński, dziennikarz muzyczny i znawca opery.
Zobacz więcej na temat:  opera radio Piotr Beczała Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając Jakub Kukla KULTURA Jan Kiepura