Polskie Radio
Section05

Jedynka

Nowy eksponat na wystawie antropologicznej Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Ekspozycja antropologiczna Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego wzbogaciła się o nową, naturalnych rozmiarów rekonstrukcję przodka człowieka. Słynna Lucy, należąca do gatunku Australopithecus afarensis, dołączyła tym samym do dwóch istniejących już rekonstrukcji - neandertalczyka (Homo neanderthalensis) oraz człowieka wyprostowanego (Homo erectus). 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Uniwersytet Jagielloński Afryka Wschodnia antropologia prehistoria

Nowy "Radiobook": "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" Ignacego Krasickiego cz. II [POSŁUCHAJ]

Owocem literackiej mody na powieści podróżnicze w pierwszej połowie XVIII są arcydzieła światowej literatury: "Przypadki Robinsona Crusoe" Daniela Defoe (1719) i "Podróże Guliwera" Jonathana Swifta (1726). Wśród pionierów tego gatunku nie było co prawda naszych rodaków, ale i na tym polu lekcje zostały szybko odrobione. "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki" (1775) Ignacego Krasickiego z miejsca zyskały w Polsce wielką popularność, a przez kolejne pokolenia czytelników zostały uznane za część kanonu polskiego pisarstwa.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca

Krzysztof Krajewski o pracy polskich dyplomatów w Rosji: mamy ogromne poczucie misji

- Mam wrażenie, że władze wielu miejscowości i regionów podejmują decyzje o usuwaniu miejsc upamiętniających tragiczne losy naszych rodaków w przekonaniu, że postępują słusznie, jakby chciały pokazać lojalność wobec przełożonych - ocenia Ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski. Dyplomata w poniedziałek (15.01) spotkał się z przedstawicielami Polonii w Petersburgu i odwiedził cmentarz w Lewaszowie, gdzie rosyjski reżim zlikwidował pomnik Polaków, ofiar stalinowskich represji.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Maciej Jastrzębski Krzysztof Krajewski Rosja Polonia dyplomacja

Natalia Zastępa prezentuje nowy singiel. "Wracam do bycia marzycielką"

- Zaczęłam zauważać, że stawałam się większą realistką, a byłam marzycielką. Lubiłam nią być i wydaje mi się, że teraz do tego wracam - deklaruje Natalia Zastępa. Artystka po dwóch latach od wydania debiutanckiego albumu "Nie żałuję" wróciła do swoich słuchaczy z nowymi dźwiękami i przemyśleniami. Do tej pory zaprezentowała cztery single z powstającego albumu; najnowszy z nich nosi tytuł "Wszystko jedno".
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Natalia Zastępa muzyka rozrywkowa

Paweł Maślona: zawsze kochałem kino za możliwość przeniesienia się do innego świata

- Najbardziej fascynujące było dla mnie, co się stanie, kiedy przyłożymy matrycę westernu i kina zemsty do lat poprzedzających insurekcję kościuszkowską - mówił w radiowej Jedynce Paweł Maślona, polski reżyser, scenarzysta i montażysta filmowy. Jego najnowsze dzieło zatytułowane "Kos" kinową premierę będzie miało 26 stycznia. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Paweł Maślona reżyser

Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku. "Chętnie wierzymy w takie teorie"

Autorem terminu Blue Monday (ang. smutny, przygnębiający poniedziałek) jest brytyjski psycholog Cliff Arnall, który - za pomocą wymyślonej przez siebie metody - ustalił, a następnie ogłosił, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. Czy tak jest w rzeczywistości? O to zapytaliśmy w radiowej Jedynce psychologa.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych psychologia humor

"Produkt czasu wojny, głodu i terroru". Jaki naprawdę był Marek Hłasko?

Marek Hłasko to jeden z najważniejszych polskich pisarzy. Stworzył takie dzieła jak "Ósmy dzień tygodnia", "Pierwszy krok w chmurach", "Palcie ryż każdego dnia". Choć żył zaledwie 35 lat, mógł pochwalić się bardzo burzliwym życiorysem. Decyzją Sejmu RP został jednym z patronów roku 2024. A 90. rocznica urodzin stała się pretekstem do wspomnień na jego temat. 
Zobacz więcej na temat:  pisarz literatura Marek Hłasko Magda Mikołajczuk