Polskie Radio
Section05

Jedynka

Staropolskie koncepcje wolności i drogi do Konstytucji 3 Maja

Uchwalona w 1791 roku Konstytucja zmieniła ustrój państwa i uregulowała prawo; mówiono, że była "bezkrwawą rewolucją" na tle innych systemów władzy w Europie. Myśl polityczna starożytnych, renesansowych i oświeceniowych filozofów, teoria suwerenności i praw naturalnych służyły polskim politykom, publicystom okresu XVII i XVIII wieku do opisania i stworzenia nowoczesnego państwa.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST konstytucja 3 maja historia Polski

Więcej amunicji z UE dla Ukrainy. "Trzeba korzystać z doświadczenia i fabryk, które już są"

Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów, które mają umożliwić przyspieszenie produkcję amunicji na terenie UE. Na ten cel ma zostać przeznaczone 500 mln euro; jednocześnie państwom członkowskim udało się osiągnąć porozumienie ws. zakupu amunicji dla Ukrainy, co dotychczas blokowała Francja. - Jeśli realnie chcemy mieć wysokie produkcyjne, trzeba korzystać z doświadczenia i fabryk, które już są - ocenia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska Komisja Europejska broń Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

Mistrz Mowy Polskiej 2023. Piotr Kossakowski: każdy może zgłosić każdego

Przy okazji Maja Polskiej Piosenki w "Muzycznej Jedynce" przypomnieliśmy kilku spośród dotychczasowych laureatów programu Mistrz Mowy Polskiej. W tym roku wyróżnienia zostaną przyznane we wrześniu, natomiast w czerwcu poznamy nazwiska osób nominowanych. Zgłoszenia są przyjmowane do soboty (6.05). - Każdy może zgłosić każdego. Im lepiej umotywowane zgłoszenie, tym większe szanse na to, że dana osoba uzyska akceptację w oczach rady - wyjaśnia Piotr Kossakowski, dyrektor programu Mistrz Mowy Polskiej
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke Mistrz Mowy Polskiej

"Wysłano sygnały, że niepodległość Polski nie jest niczym wiecznym". Prof. Domański o przemówieniu prezydenta

- Chodziło o to, by wysyłać sygnały, iż niepodległość w przypadku Polski nie jest niczym wiecznym - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Henryk Domański. Socjolog z PAN odniósł się do wygłoszonego w południe przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji święta Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Domański konstytucja 3 maja prezydent 3 Maja polityka Andrzej Duda

Konstytucja 3 maja. Bohaterowie i tragiczne postacie w historii

Stanisław August, Hugo Kołłątaj, Julian Ursyn i ich adwersarze: Franciszek Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski ale i Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Puławski. Co wiemy o tych osiemnastowiecznych bohaterach, o których czytamy w podręcznikach? O bohaterach, a także tragicznych postaciach historii w "Czterech porach roku" mówił prof. Michał Kopczyński z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  3 Maja konstytucja 3 maja historia Polski Roman Czejarek Stanisław August Poniatowski Hugo Kołłątaj

Wszystko o Mazurku Dąbrowskiego, polskim hymnie

W Dniu Flagi rozmawialiśmy o fladze i innym symbolu narodowym - hymnie. O książce "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy" opowiedziała autorka Małgorzata Strzałkowska.Jak to się stało, że właśnie ta pieśń została polskim hymnem narodowym? Czy znamy wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens? Książka opowiada o narodzinach "Mazurka Dąbrowskiego".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieci hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego Józef Wybicki