Polskie Radio
Section05

kino

W roli głównej Sandra Hüller. "Reprezentuje rzadko dziś spotykany typ aktorstwa"

- Dziś o tym, jaką niesamowitą wartość dodaną może wnieść odpowiednio dobrana do roli aktorka, na przykładzie dwóch nietuzinkowych filmów, o których było, jest i pewnie jeszcze będzie głośno. Mowa o Sandrze Hüller, którą możemy oglądać teraz w kinie w "Anatomii upadku" i "Strefie interesów" - mówił Piotr Gociek w filmowej odsłonie audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM KULTURA Jonathan Glazer Dwójka Sandra Huller Oscary 2024

Od Seana Connery'ego do Daniela Craiga, czyli sześć twarzy Jamesa Bonda

Niewiele rzeczy tak rozpala dyskusje konsumentów popkultury, jak wybór kolejnego odtwórcy roli Jamesa Bonda. Choć od pierwszego filmu o brytyjskim szpiegu minęły 62 lata, każdy nowy Bond to reinkarnacja głównego bohatera w ciele mężczyzny w sile wieku. Dzięki temu agent Jej Królewskiej Mości może pozostać wiecznie żywy, a co za tym idzie - wiecznie przynosić zyski.
Zobacz więcej na temat:  James Bond HISTORIA Wielka Brytania szpieg szpiegostwo służby specjalne wywiad kultura masowa Sean Connery Roger Moore George Lazenby Timothy Dalton Daniel Craig Pierce Brosnan Ian Fleming ekranizacja literatura aktorzy aktor aktorstwo

Co filmy o Bondzie mówią o czasach, w których powstały?

Ekranowe przygody Agenta 007 mówią wiele o aktualnych w danym czasie lękach ludzkości i trendach kulturowych. W ekranizacjach można znaleźć zarówno zimnowojenny strach przed atomową zagładą, jak i gonitwę za... sukcesem "Gwiezdnych wojen". W chwili, gdy świat obiegają plotki o nowym odtwórcy roli Jamesa Bonda, warto rzucić okiem na tło historyczne tego cyklu filmowego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA James Bond szpieg KULTURA FILM zimna wojna

"20 dni w Mariupolu" - dokument z oblężonego miasta

- Twórca filmu "20 dni w Mariupolu" Mstysław Czernow na początku nie myślał o powstaniu pełnometrażowego filmu. Chodziło o rejestrację wydarzeń, być może miała to być jedyna recepta na bezsilność, której doświadczali ludzie w Mariupolu. Moment, gdy te zdjęcia i depesze zamieniły się w film, jest trudny do uchwycenia. Gdy udało się uciec, co również oglądamy na ekranie, to być może wtedy pierwszy raz pojawiła się myśl stworzenia takiego filmu - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Piotr Gociek Dwójka Ukraina Dwójka film dokumentalny Oscary 2024 Mariupol

"Prawda czasu i prawda ekranu" – nowy podcast Polskiego Radia

Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w "Bravehearcie", nosił kilt? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w "Napoleonie"? Jak dużo jest prawdy historycznej w filmach, których akcja rozgrywa się w przeszłości? Na te pytania spróbuje znaleźć odpowiedź Bartłomiej Makowski w nowym podcaście Polskiego Radia "Prawda czasu i prawda ekranu".
Zobacz więcej na temat:  FILM serial HISTORIA W POLSKIM RADIU Bartłomiej Makowski

Timeless Film Festival Warsaw - wkrótce pierwsza edycja kina klasycznego

Na polskiej mapie festiwalowej pojawiło się nowe wydarzenie - Timeless Film Festival Warsaw. - To festiwal poświęcony kinu klasycznemu i filmom ponadczasowym - mówi Roman Gutek, działacz kulturalny i organizator wydarzenia. - Klasyka dostała teraz drugie życie, współczesna technika pozwala na to, że dawne kopie się odnawia i digitalizuje. Te filmy są bardziej dostępne i zainteresowanie młodych ludzi klasyką.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka festiwal filmowy Warszawa FILM Adam Smolarek Roman Gutek

Oscary 2024. Przemiana Akademii, triumf arthouse'u. Poznaj zwycięzców

- 96. gala oscarowa już za nami. Znamy zwycięzców. Ja widzę też ogromny progres w rozwoju samej gali. Ona już nie nudzi. Oglądając ją, nie chciało się usnąć czy przełączyć - mówi Dawid Muszyński, krytyk filmowy. - Czuło się zabawę, chęć wygranej i kreatywność wszystkich tworzących to wydarzenie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Oscary Oscary 2024 FILM Emma Stone Christopher Nolan Cillian Murphy Martin Scorsese Robert Downey Junior Da'Vine Joy Randolph

Oscary - "Oppenheimer" przegrał starcie z polską koprodukcją

- Wieczór w Dolby Theatre w Hollywood zdominowały dwa obrazy: "Oppenheimer" - 7 Oscarów - i "Biedne istoty" - 4.  Najważniejsze statuetki dla "Oppenheimera" to najlepszy film, reżyseria, aktor pierwszo- i drugoplanowy - mówił w "Poranku Dwójki" korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski, który obserwował 96. galę Oscarów. Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" zdobyła dwie nagrody (najlepszy film międzynarodowy i dźwięk).
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Jan Pachlowski Aldona Łaniewska-Wołłk Christopher Nolan Cillian Murphy Ewa Puszczyńska Jonathan Glazer Dwójka FILM KULTURA aktorzy Robert Downey Junior Robert Oppenheimer Oscary

Oscary 2024. 96. ceremonia wręczenia Oscarów - audycja specjalna w Programie 1 [ZOBACZ WIDEO]

Film "Oppenheimer" Christophera Nolana został zwycięzcą tegorocznej gali. W sumie zdobył siedem statuetek. Dwa Oscary otrzymała brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów". W radiowej Jedynce decyzje Amerykańskiej Akademii Filmowej na żywo komentowali zaproszeni goście. Audycję poprowadzili Martyna Podolska i Paweł Sztompke.
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 FILM Martyna Podolska Paweł Sztompke Małgorzata Karpiuk Joanna Kuś Leszek Bodzak Paweł Maślona Bodo Kox Piotr Ratajczak Krzysztof Kwiatkowski Marcin Radomski Jan Pachlowski Stany Zjednoczone USA

"Strefa interesów", kręcona w Polsce, z dwoma Oscarami. O czym jest film?

Duża willa z pięknie utrzymanym ogrodem, z piwnicami pełnymi żywności, z centralnym ogrzewaniem. W domu wiele rodzinnych zdjęć, obrazów, dwie łazienki, pokój do zabaw dla dzieci. Obok, za murem z zasiekami, wieżyczka wartownicza. Dalej komora gazowa, krematorium. I wielki obóz śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz wspomnienie III Rzesza Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne FILM Rudolf Hoess Oscary 2024