Polskie Radio
Section05
kolejnictwo

Maszyniści WKD grożą strajkiem generalnym. Dziś rozmowy ostatniej szansy

- We wtorek siadamy do mediacji z zarządem spółki WKD. Jeśli będą mieli, co zaproponować, to mediacje mogą potrwać długo. Natomiast, jeśli niewiele zaproponują, to będą bardzo krótkie - powiedział wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce Sławomir Centkowski. Jak wyjaśnił, załoga jest bardzo zdeterminowana. - Jeśli się nie dogadają z nami, to kolejnym etapem będzie strajk generalny - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony GOSPODARKA kolejnictwo Warszawa mazowieckie strajki

PKP Intercity uruchomiło wzmacniacze sieci komórkowych w wagonach. Będzie lepszy zasięg w pociągach

Zwiększanie komfortu podróży pociągiem jest jednym z filarów działalności PKP Intercity. W tym celu narodowy przewoźnik uruchomił wzmacniacze sieci komórkowych, tzw. repeatery, w 300 wagonach, co w znaczący sposób wpłynie na poprawę sygnału telefonii komórkowej. Do końca bieżącego roku PKP Intercity chce uruchomić wzmacniacze w 554 wagonach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA PKP Intercity infrastruktura kolejnictwo transport publiczny

PKP inwestuje w sieć kolejową Podlasia. Trasa Sokołów Podlaski - Siedlce będzie modernizowana

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej i przebudowy prawie 30 km linii kolejowej, która połączy Sokołów Podlaski z Siedlcami. Prace projektowe mają zakończyć się do 2027 r., a sama budowa ma ruszyć na przełomie 2027/2028 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport publiczny inwestycji infrastrukturalne UE kolejnictwo PKP infrastruktura

Rośnie liczba podróżnych koleją. 88 milionów pasażerów w pierwszym kwartale 2023 roku

W pierwszym kwartale tego roku polska kolej przewiozła łącznie ponad 88 milionów pasażerów. Najwięcej osób rozpoczęło podróż w województwach mazowieckim - 23,6 miliona osób oraz pomorskim - 15,8 miliona pasażerów. Liczba podróżnych w tych dwóch regionach stanowiła niemal 45 procent wszystkich osób korzystających z kolei na przestrzeni kwartału.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pociągi kolej kolejnictwo PKP infrastruktura