Polskie Radio
Section05
kot

"Nie" dla przedświątecznej adopcji zwierzaka. Schroniska masowo włączają się do akcji "Pies to nie prezent"

Bywa, że pod choinką obok zabawek znajdują się żywe zwierzęta - wymarzone i na pewno bardzo wyczekiwane, ale nie ma nic gorszego niż powrót takiego zwierzęcia do schroniska. "Adopcja musi być przemyślana" - przypomina Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie, które na czas okołoświąteczny wstrzymało wydawanie szczeniąt i kociąt. Ograniczenia w adopcji podopiecznych wprowadziły także placówki w Gdańsku, Poznaniu, czy Białymstoku. Pracownicy schronisk oraz działacze organizacji społecznych apelują: "pies to nie prezent", a posiadanie zwierzaka nie może być chwilową zachcianką, ale jest zobowiązaniem na kilkanaście lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo schronisko dla zwierząt pies kot zwierzęta adopcja

Schroniska dla zwierząt wstrzymują adopcję w czasie świąt Bożego Narodzenia. "To nie jest dobry pomysł na prezent"

- Nie ma nic gorszego niż powrót zwierzęcia do schroniska. Adopcja musi być przemyślana - przypomina Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie, które na czas okołoświąteczny wstrzymało wydawanie szczeniąt i kociąt. Ograniczenia w adopcji podopiecznych wprowadziły także placówki w Gdańsku, Poznaniu czy Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Narodzenie Wigilia schronisko dla zwierząt zwierzęta pies kot społeczeństwo

Kiedy kot mówi "przepraszam", czyli emocjonalny radar naszych czworonogów

Powszechnie uważa się, że psy są największymi i najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka. Z kolei koty są "indywidualistami" i chadzają własnymi drogami. Jednak badania wskazują, że koty również potrafią okazywać uczucia swoim opiekunom: robią to jednak w sposób mniej spektakularny i trudniejszy do zrozumienia.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kot zwierzęta domowe emocje ludzie hodowla zwierząt Radosław Nałęcz Trójka

Afrykańskie upały w Polsce 2023. Jak dbać o psa i kota w gorące dni?

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej, pierwszy tydzień lipca był najgorętszy w dziejach pomiarów na świecie. Według meteorologów, całe lato może być upalne. Tak wysokie temperatury są uciążliwe nie tylko dla ludzi. Bardzo źle znoszą je także zwierzęta. Jak pomóc naszemu psu czy kotu podczas upałów? 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe pies kot upały lato opieka nad zwierzętami

Małe kotki: urocze, słodkie, zabawne. Jak bezpiecznie wprowadzić je do domu?

Kiedy są małe, są najpiękniejsze i najsłodsze: wszyscy je kochają. Jednak kiedy dorosną, potrafią narobić poważnych problemów. Jak małe kotki dobrze wprowadzić do naszego domu i się z nimi zaprzyjaźnić już za młodu, by potem nie mieć nieprzyjemności? Jak sami powinniśmy przygotować się na przyjęcie nowego kota w domu i co zrobić, by kot poczuł się u nas dobrze?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta domowe kot dom Tomasz Miara Trójka

Zagraniczne podróże ze zwierzętami - o czym pamiętać?

Wakacyjne wyjazdy i urlop w towarzystwie zwierząt domowych to także obowiązki dla ich właścicieli. O czym pamiętać, aby podróżować bezpiecznie i zgodnie z prawem?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio wakacje urlop podróże podróże zagraniczne Podróże rodzinne podróże po Polsce ŚWIAT POLSKA POLSKA społeczeństwo zwierzęta zwierzęta domowe służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo samolot samoloty pies kot porady

Koci wirus: czy ptasia grypa atakuje koty? Właściciele przerażeni, lekarze niewiele wiedzą

Koci wirus coraz bardziej niepokoi właścicieli kotów. Naukowcy na razie niewiele wiedzą, choć dużo wskazuje, że chodzi o ptasia grypę H5N1. Główny Lekarz Weterynarii ostrzega przed wirusem. Ze względu na wysoką zaraźliwość między kotami zaleca się ostrożność i trzymanie kotów w domu na czas badania próbek. Nie ma jednak mowy o pandemii – wyjaśniają eksperci. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta domowe kot wirus ptasia grypa Jacek Frentzel Piotr Firan Trójka

Nieznana choroba zagraża kotom. Stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii rozwiewa tylko część wątpliwości

Media informują o rosnącej liczbie przypadków nieznanej choroby, która atakuje koty. W wyniku infekcji dochodzi do nagłych zgonów, a u chorych zwierząt obserwowane są objawy neurologiczno-oddechowe. Jak mówią lekarze weterynarii nowe zachorowania określają "tajemniczą chorobą kotów" lub "kocim pomorem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zwierzęta domowe sars-cov-2 ptasia grypa koty kot choroba zwierzęta

Kuny w samochodzie - jak zabezpieczyć się przed dodatkowymi lokatorami?

Kuny to zwierzęta, które wchodzą nam do samochodów i nie mają dobrych zamiarów. Mówi się o tym, że motoryzacja i alkohol nie idą w parze, ale kuny o tym nie wiedzą. No i dlatego trzeba je czasem trochę popędzić!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio POLSKA społeczeństwo zwierzęta zwierzęta domowe służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo kot porady gryzonie uszkodzenia naprawa naprawa samochodu samochód samochody

Niebezpieczni lokatorzy samochodów

Słodkie futrzaki z puszystymi ogonkami i maślanymi oczami, czy może czworonożne zagrożenie dla karoserii i przewodów? Dziś o niebezpieczeństwach i wydatkach, na jakie narazić nas mogą buszujące w autach zwierzęta.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio POLSKA społeczeństwo zwierzęta zwierzęta domowe służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo kot porady gryzonie uszkodzenia naprawa naprawa samochodu samochód samochody

Zwierzęta: nasi "bracia mniejsi" i wspaniali terapeuci, poprawiający humor i zdrowie, także psychiczne

Naukowcy już wiedzą, dlaczego filmiki z małymi kotkami i pieskami biją internetowe rekordy popularności: podobnie jak widok dziecka, uwalniają w naszym organizmie oksytocynę, zwaną hormonem miłości. Ogólnie zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na ludzką kondycję psychofizyczną, dlatego bywają wykorzystywane w różnego rodzaju terapiach wspomagających.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie terapia zwierzęta domowe pies kot koń pomoc Michał Kowarski Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka