Polskie Radio
Section05
kot

Świąteczne podróże ze zwierzętami

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie spędzania Świąt z dala od swoich pupili i zabiera je ze sobą w drogę. Jak zatem przewozić zwierzaki, żeby było to bezpieczne dla nich samych oraz pasażerów?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio wakacje urlop podróże podróże zagraniczne Podróże rodzinne podróże po Polsce ŚWIAT POLSKA POLSKA społeczeństwo zwierzęta zwierzęta domowe służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo samolot samoloty pies kot porady

Koci świat. Jakimi instynktami kierują się nasi domowi pupile?

Uwielbiają się bawić, są puszyste, mruczą i zazwyczaj chadzają swoimi ścieżkami. Okazuje się, że kochane przez wielu koty doskonale rozumieją nasze polecanie, choć czasami nie mają ochoty ich słuchać. W Międzynarodowym Dniu Kota, w Programie 3 Polskiego Radia, gościliśmy behawiorystkę doktor Jagnę Kudłę, która opowiedziała o sekretnym życiu naszych czterołapych towarzyszy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Raf Uzar Piotr Firan kot koty zwierzęta domowe

Kot domowy na liście inwazyjnych gatunków obcych. Tłumaczymy dlaczego

Instytut Ochrony Środowiska PAN wpisał kota domowego do bazy inwazyjnych gatunków obcych. – Wiele badań naukowych, nie tylko prowadzonych w Polsce, potwierdziło negatywny wpływ tego gatunku na przyrodę – powiedział Bartłomiej Gorzkowski z fundacji Epikrates. Właściciele kotów powinni być jednak spokojni – by posiadać kota domowego, nie potrzebujemy zezwolenia. Nie spotkają nas też z tego powodu żadne konsekwencje prawne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar NAUKA koty kot zwierzęta zwierzęta domowe Bliski Wschód Afryka NIL STYL ŻYCIA społeczeństwo

22-latek nagrywał jak znęca się nad kotem, teraz trafił do aresztu. Grozi mu do 5 lat więzienia

Sąd w Gdyni aresztował podejrzanego o znęcanie się nad kotem ze szczególnym okrucieństwem. 22-latek spędzi za kratami trzy miesiące. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wieszał zwierzę za łapy na kablu od suszarki i bił je pięścią, a później nagrywał filmy z zajścia i publikował w je internecie. Zatrzymanemu grozi do pięciu lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony kot policja areszt ochrona zwierząt pomorskie

Ukraińcy ratują swoje zwierzęta. Jak możemy im pomóc?

Wielu uchodźców z Ukrainy nie porzuca swoich zwierząt, tylko zabiera je do Polski. One również mogą liczyć na naszą pomoc. - Do naszego schroniska pod Warszawą przyjęliśmy około 50 zwierząt z Ukrainy. W większości są to psy i koty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Maras z Fundacji Viva. Jak możemy zatroszczyć się o zwierzęta?
Zobacz więcej na temat:  Ukraina społeczeństwo Roman Czejarek Jedynka Ukraina zwierzęta pies kot

Zwierzę w prezencie świątecznym – spod choinki na ulicę

W minione Boże Narodzenie, tak jak i w poprzednich latach, wiele dzieci otrzymało w prezencie od swoich rodziców zwierzę – najczęściej psa, kota, królika lub rybki. Niestety często dość szybko okazuje się, że taki podarek nie spełnia oczekiwań domowników i staje się niechcianym. Dlaczego zwierzę w prezencie świątecznym nigdy nie jest dobrą decyzją i jak powinniśmy postąpić, gdy już musimy je oddać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka prezenty Boże Narodzenie choinka święta zwierzęta zwierzęta domowe PSY koty kot króliki schronisko dla zwierząt prawa zwierząt

Kot chodzi swoimi ścieżkami - czy zawsze jest to dobre?

Kochamy naszych kocich pupili, ale niestety - nie zawsze sprzyjają środowisku, więc lepiej nie wypuszczać ich samodzielnie poza dom. Naukowcy szacują, że ok. 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków pada w Polsce co roku ofiarą kotów. Podkreślają, że aktywność domowych drapieżników w skali kraju może negatywnie wpływać na bioróżnorodność. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kot zabawa zabawki wolny czas Patryk Kuniszewicz Agata Nowotnik