Polskie Radio
Section05

Lech Wałęsa

Paweł Zyzak: "Efekt domina" rozwija biografię Wałęsy

Największe centrale związkowe w Stanach Zjednoczonych od momentu powstania NSZZ "Solidarność" czynnie wspierały antykomunistyczny ruch społeczny. Gościem programu Kulisy Spraw był dr Paweł Zyzak - historyk, autor książki "Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność stan wojenny Irena Lasota ZSRR PRL komunizm USA Piotr Naimski Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Zbigniew Brzeziński

Prymasowska Rada Społeczna i jej rola w PRL

W grudniu 1981 roku prymas Polski Józef Glemp zainicjował powstanie Prymasowskiej Rady Społecznej. Działała jako organ informacyjno-doradczy, a w jej skład wchodzili świeccy uczeni, działacze społeczni i twórcy kultury. O znaczeniu Rady mówił w audycji Kulisy Spraw Sławomir Siwek, polityk i publicysta, autor książki "Prymasowska Rada Społeczna ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski 1981-1990. Przebieg prac, dokumenty",
Zobacz więcej na temat:  Józef Glemp prymas Polski stan wojenny Solidarność PRL historia PRL Polskie Radio 24 Wojciech Jaruzelski Jerzy Jachowicz

Sławomir Cenckiewicz pisze nową książkę o Lechu Wałęsie

W połowie listopada krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych im prof. Jana Sehna miał wydać ekspertyzę w sprawie prawdziwości dokumentów z tzw. „szafy Kiszczaka" na temat agenturalnej działalności byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Do tej pory nie są jednak znane szczegóły ekspertyzy. O tym, co jej wyniki mogą wnieść do publicznej debaty na temat byłego prezydenta Lecha Wałęsy, mówił w programie Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Cenckiewicz komunizm historia Polski IPN Czesław Kiszczak

Mieczysław Wachowski - najbliższy powiernik Lecha Wałęsy

Od początku budził zaniepokojenie części działaczy Solidarności, ze względu na pojawiające się podejrzenia o jego współpracy z Służbą Bezpieczeństwa. Po wygranych przez Lecha Wałęsę wyborach prezydenckich w 1990 roku, został zatrudniony w Kancelarii Prezydenta jako podsekretarz stanu i szef gabinetu prezydenta. O Mieczysławie Wachowskim mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Skłodowski, dziennikarz śledczy i interwencyjny.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność PRL

"Wolność demonstrowania jest podstawą praw obywatelskich"

Opozycja apeluje, by 13 grudnia Polacy wyszli na ulice protestować przeciwko rządom PiS. – Jeśli przepisy są łamane, ogranicza się prawa obywatelskie, na to się nie zgodzimy i będziemy demonstrować – mówił w audycji Rozmowa Parlamentarna Jan Grabiec, poseł Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Grabiec Platforma Obywatelska PiS protest 13 grudnia Mateusz Kijowski Komitet Obrony Demokracji Grzegorz Schetyna Ryszard Petru Solidarność referendum w Warszawie Warszawa

"Projekt ustawy reprywatyzacyjnej PO ma plusy"

- Projekt ustawy reprywatyzacyjnej został przygotowany przez Platformę Obywatelską jakiś czas temu. Wynika to z przepisów, które w nim zaproponowano. Niestety ktoś przetrzymał go w szufladzie. Gdyby wcześniej został zgłoszony i przegłosowany, nie mielibyśmy dziś tych problemów, które są - mówił w audycji 24 Pytania poseł PiS Paweł Lisiecki, szef parlamentarnego zespołu ds. reprywatyzacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka reprywatyzacja Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Komitet Obrony Demokracji Nowoczesna PRL Komisja Weryfikacyjna Aleksander Kwaśniewski 13 grudnia Mateusz Kijowski Aleksander Smolar Władysław Frasyniuk Krystyna Janda

Poseł PO: gdzieś musi być tama dla rujnującej polityki PiS

- Już nie tylko Komisja Europejska, Komisja Wenecka, ale ostatnio także jedna z agend ONZ zainteresowała się Polską – powiedział w programie 24 Pytania poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Odniósł się w ten sposób do apelu Lecha Wałęsy o podjęcie przez Unię Europejską bardziej efektywnych kroków w stosunku do Polski.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Polskie Radio 24 Unia Europejska Marcin Kierwiński Platforma Obywatelska PiS