Polskie Radio
Section05
literatura polska

Wszystkie grzechy II Rzeczpospolitej

– Świat prostytucji w dwudziestoleciu międzywojennym był bardzo skomplikowany. Panowała tam niezwykle szczegółowa hierarchia. Nie było wyraźnego podziału na świat biedy, zepsucia i na świat moralny. Te światy zdecydowanie się przenikały, a droga wiodąca z jednego świata do drugiego była szybsza, niż mogłoby się wydawać – mówił Paweł Rzewuski, historyk, filozof, autor książki "Grzechy Paryża Północy. Mroczne życie przedwojennej Warszawy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Matyszkowicz literatura literatura polska prostytucja Dwudziestolecie międzywojenne

Wiesław Helak: "Lwowska noc" to powieść osobista

– Mając kilkanaście lat, zdążyłem wysłuchać kilku opowieści mojego dziadka, który stamtąd pochodził, był także uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Był to czas bardzo żywy i bardzo bolesny, bo były to lata 50., 60. kiedy część rodziny wróciła z Syberii, a nie mogła wrócić do Lwowa – opowiada autor "Lwowskiej nocy". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Matyszkowicz KULTURA literatura Lwów II wojna światowa literatura polska

"Grzechy Paryża Północy" - książka, która odsłania ciemne oblicze międzywojnia

- Wychwalając II Rzeczpospolitą nie można zapomnieć o jej mrocznych stronach - mówił historyk i filozof Paweł Rzewuski na antenie Polskiego Radia 24. Gość audycji jest autorem książki "Grzechy Paryża Północy", która opowiada o nieznanym obliczu Warszawy międzywojnia.
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches KSIĄŻKA literatura literatura polska Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita KULTURA

E. Cherezińska: to Władysław Łokietek został zapamiętany jako zjednoczyciel

- Władysław Łokietek mógł nie być przyjemnym człowiekiem, jeżeli patrzeć na jego decyzje polityczne. Jeżeli patrzeć na to jak obchodził się - bardzo ostro - z przeciwnikami. A jednocześnie polska historia to jego zapamiętała jako zjednoczyciela - mówiła Elżbieta Cherezińska na antenie Polskiego Radia 24. Pisarka jest autorką cyklu "Odrodzone Królestwo", którego czwarta część - "Wojenna korona" - miała premierę 30 października.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Polskie Radio 24 KULTURA literatura literatura polska

Literaci, książki i skandale. Warszawa przełomu wieków

- Moja książka obejmuje okres trzech epok literackich, a jej celem było pokazanie ówczesnych pisarzy jako ludzi z krwi i kości. Chciałem też pokazać Warszawę i to, jak zmieniała się z prowincjonalnego miasta w prawdziwą metropolię – mówił w Dwójce Piotr Łopuszański, autor książki "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa literatura literatura polska KULTURA KSIĄŻKA Kinga Michalska

Marek Krajewski: to powieść kryminalna z elementami psychologicznymi

- Tutaj jest infernum. Eberhard Mock wstępuje do piekieł, jest potwornie sponiewierany przez swój nałóg, który jest ściśle sprzężony z akcją kryminalną tej powieści. Niemniej jednak chciałem pokazać, że alkohol to nie tylko dobra zabawa - mówił w Dwójce pisarz o swojej najnowszej książce "Mock. Golem".
Zobacz więcej na temat:  Marek Krajewski książki kryminał literatura polska Paweł Siwek KSIĄŻKA KULTURA Wrocław literatura

Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą (archiwalny wywiad)

Polska pisarka oraz Austriak Peter Handke zostali uhonorowani przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk w dziedzinie literatury. Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką nagraną podczas ubiegłorocznego Festiwalu "Stolica języka polskiego" w Szczebrzeszynie.
Zobacz więcej na temat:  Olga Tokarczuk literatura literatura polska KSIĄŻKA Małgorzata Szymankiewicz nagroda Nobla