Polskie Radio
Section05

literatura

Życie czarnoskórych ma znaczenie. Także w literaturze

By lepiej zrozumieć historię rasizmu w Stanach Zjednoczonych, można chwycić za literaturę faktu lub posłuchać tego, co mają do powiedzenia sami Afroamerykanie, którzy wyrażają swoje oburzenie na ulicach i w mediach społecznościowych po tragicznej śmierci George'a Floyda. W audycji Wioletty Myszkowskiej przyjrzeliśmy się powieści fantasy "Dzieci krwi i kości" Tomi Adeyemi. Co fikcyjna historia o krainie Orishy i jej mieszkańcach mówi o współczesnej Ameryce?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wioletta Myszkowska Zamieszki w USA rasizm KSIĄŻKA fantasy społeczeństwo KULTURA

Wacław Holewiński: przed tą rewolucją Warszawa stawała się rosyjska

- Powstanie styczniowe i właśnie ten czas rewolucji 1905-1907 to są kamienie milowe. Bez nich, w moim odczuciu, Polska w 1918 roku by nie powstała. Proces rusyfikacji był ogromny. Warszawa powoli stawała się rosyjskim miastem. Tak naprawdę tylko jednostki były zdeterminowane i chciały walczyć - mówił autor książki "Pogrom 1907".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka premiera Warszawa

"Bunt i afirmacja", czyli "najważniejsza książka Bronisława Wildsteina"

- Wytrawny publicysta, ale również pisarz, Bronisław Wildstein, opowiada o naszej współczesności w trzech planach: filozoficznym, politycznym i artystycznym - mówił w Polskim Radiu 24 o utworze "Bunt i afirmacja. Esej o naszych czasach" Tomasz Zapert. - To książka bardzo potrzebna i prowokująca - mówił o dziele Bronisława Wildsteina Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA KULTURA Krzysztof Masłoń Bronisław Wildstein oświecenie