Polskie Radio
Section05

literatura

Wacław Holewiński: Karol Jaroszyński był najbogatszym Polakiem w dziejach

- Zrobiono takie przeliczenia w stosunku do najbogatszego Polaka dzisiaj. Ma on raptem 20 procent tego, co miał Karol Jaroszyński. To był człowiek z absolutnej elity finansowej nie tylko ówczesnej Europy, ale i całego świata. Ludzi o podobnej skali bogactwa było prawdopodobnie kilkunastu w całym świecie - mówił Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej książki pt. "Cieniem będąc, cieniem zostałem".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KSIĄŻKA

Magda Mikołajczuk o książce "Na Zachodzie bez zmian" - pierwowzorze oscarowego filmu

Za nami oscarowa noc, podczas której cztery statuetki, w tym za najlepszy film międzynarodowy, powędrowały do twórców produkcji "Na Zachodzie bez zmian". Magda Mikołajczuk w audycji "Czytam, bo lubię" opowiedziała o książce Ericha Marii Remarque'a, na podstawie której powstał ten film. Akcja toczy się w czasie I wojny światowej w grupie niemieckich 19-latków, którzy pod wpływem swojego nauczyciela zaciągnęli się do wojska. Książka w swojej wymowie jest antywojenna, pokazuje bowiem perspektywę młodych ludzi, którzy spodziewali się, że będą dokonywać wzniosłych czynów, a czują jedynie przerażenie i brak sensu.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki Oscary

Nowy "Radiobook": "Listy do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza [POSŁUCHAJ]

Z prozą Stanisława Ignacego Witkiewicza, tworzącego głównie w okresie międzywojennym artysty totalnego, zaliczanego do najważniejszych przedstawicieli literackiej awangardy, spotykaliśmy się w pierwszych tygodniach istnienia cyklu Polskiego Radia "Radiobook". Tym razem proponujemy kilkanaście wybranych spośród ponad 1250 "Listów do żony" Witkacego.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki W POLSKIM RADIU pr poleca Stanisław Ignacy Witkiewicz

Nowy "Radiobook": "Listy do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Gdzie można posłuchać?

Z prozą Stanisława Ignacego Witkiewicza, tworzącego głównie w okresie międzywojennym artysty totalnego, zaliczanego do najważniejszych przedstawicieli literackiej awangardy, spotykaliśmy się w pierwszych tygodniach istnienia cyklu Polskiego Radia "Radiobook". Tym razem proponujemy kilkanaście wybranych spośród ponad 1250 "Listów do żony" Witkacego.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki W POLSKIM RADIU Stanisław Ignacy Witkiewicz

Czytanie jest dobre na wszystko - rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem

Profesor Ryszard Koziołek co kilka lat odchodzi od dyskursu ściśle literaturoznawczego i dzieli się z szerszym gronem czytelników esejami o tym, jak czytać klasyczną i współczesną literaturę oraz jak wykorzystać lektury do refleksji nad naszymi współczesnymi problemami. Tytuł jego najnowszej książki brzmi jak recepta - "Czytać, dużo czytać".
Zobacz więcej na temat:  książki Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

«Сон» Шевченка

«Українсько-польські поетичні діалоги» приєднуються до святкування 209 річниці від дня народження Тараса Шевченка. Пропонуємо вашій увазі уривок із поеми «Сон» — в оригіналі та польському перекладі Богдана Лепкого.
Zobacz więcej na temat:  література поезія переклад пісні poezja tłumacz Taras Szewczenko Marcin Gaczkowski

"Stoner" Johna Williamsa. Orbitowski: fascynująca książka o nudnym człowieku

- Książka "Stoner" Johna Williamsa realizuje moje ulubione założenie. Jest fascynującą, mądrą, głęboką, smutną opowieścią o człowieku, któremu nic się nie zdarzyło. Jego życie nie jest miałkie, jest nudne. Traktuje o wewnętrznej samotności i niezdarnym poszukiwaniu szczęścia, o tym, że życie tak szybko przemija - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i krytyk Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo

Płynność tożsamości w opowiadaniach Yossiego Granovskiego

W swoim zbiorze hebrajskich opowiadań pt. "Adżami. Opowieści z Jafy" izraelski pisarz Yossi Granovski koncentruje się na miejscu, które kiedyś było wielokulturowym, pełnym życia portowym miastem, a po uzyskaniu niepodległości przez Izrael stało się podupadłą dzielnicą Tel Awiwu. Autor oddaje sprawiedliwość arabskim mieszkańcom portu, opisując początki ich współistnienia z żydowskimi osadnikami.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki Izrael Palestyna